Θεαματικός ο Θρύλος στο Μαρούσι

Η νίκη στο ματς με το Μαρούσι ήταν δεδομένα. Αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε τρόπο να προσφέρει θέαμα. Το αποτέλεσμα ήταν να κάνει δικό του ρεκόρ επίθεσης, στη φετινή σεζόν με τους 111 πόντους που πέτυχε. Αλλά και τις εξαιρετικές επιδόσεις των «ερυθρόλευκων» στα σουτ τριών πόντων. Έτσι επικράτησε 111-83 στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Διότι είχε επιθετική πολυφωνία, ενώ ο Μπαρτζώκας μοίρασε το χρόνο συμμετοχής. Θεαματικός ο Θρύλος στο Μαρούσι.

• Ο MVP: Αϊζάια Κάνααν. Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 23 πόντους ως το 30′. Είχε 5/5 στην αρχή και συνολικά 7/9 τρίποντα.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Με ποσοστό ευστοχίας στο 50% στα τρίποντα και 16 εύστοχα, η επίθεση του Ολυμπιακού λειτούργησε ιδανικά.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Μίροσλαβ Ραντούλιτσα. Ο Σέρβος σέντερ δεν βοήθησε ούτε επιθετικά, ούτε όμως και στον τομέα των ριμπάουντ.
  • THE POINT: Ξανά ο Θρύλος σε ένα ματς είχε τουλάχιστον 24 ασίστ, ενώ πέτυχε διπλάσιους πόντους από λάθη (σ.σ.: 20 με 10).

«Ελεύθερο» ματς

Ο ρυθμός στην εκκίνηση του ματς ήταν υψηλός, αν οι δύο ομάδες είχαν χαμηλά ποσοστά στο δίποντα. Ωστόσο το Μαρούσι είχε 3/4 τρίποντα. Έτσι με αυτό του Νικολαΐδη προηγήθηκε 8-7 (4′) και το αντίστοιχο του Χιλ ,13-9 (5′). Αλλά οι «ερυθρόλευκοι» έψαξαν τις συνεργασίες και τα ελεύθερα σουτ. Το αποτέλεσμα ήταν το νέο προβάδισμα, 14-13 (6′) με τον Γουόκαπ. Βέβαια οι γηπεδούχοι έκαναν το σκορ 17-14, για να απαντήσει» ο Μπραζντέικις με 5 σερί πόντους (17-19, 8′). Όμως οι γηπεδούχοι από την άμυνά τους έκαναν το 21-19 (9′). Ακολούθως ο Ολυμπιακός με Κάνααν και Γουόκαπ έκλεισε το δεκάλεπτο στο +3 (21-24).

«Ερυθρόλευκη» υπεροχή

Στην αφετηρία της δεύτερης περιόδου, ο Κάνααν έγινε διψήφιος (14π.). Μιας και έβαλε δύο διαδοχικά τρίποντα (4/4) για το 25-30. Αλλά το Μαρούσι έβγαλε ενέργεια και ισοφάρισε 30-30 (13′), αλλά ο Λαρεντζάκης έβαλε ξανά μπροστά το Θρύλο (30-32, 14′). Διότι ο διεθνής γκαρντ βοήθησε αρκετά. Επίσης, με τον Σίκμα και τον Παπανικολάου να είναι κομβικοί, ο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι. Ο πρώτος έβαλε 8 πόντους, ενώ ο δεύτερος άλλους 4, για το 14-3 των «ερυθρόλευκων». Έτσι προηγήθηκαν με +10 (46-36) στο 19′ και έκλεισαν το ημίχρονο με +12 (53-41), με το τρίποντο του Πίτερς. Θεαματικός ο Θρύλος στο Μαρούσι.

Υψηλό τέμπο

Με το έμμεσο τρίποντο του Πίτερς, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +15 (41-56) στο 21′. Στη συνέχεια, ο Κάνααν έφερε τη διαφορά στους 16 (43-59) με 5/5 τρίποντα. Αν και το Μαρούσι μείωσε σε 50-61 με τον Χιλ (24′), τα τρίποντα για το Θρύλο ήταν μέρος του παιχνιδιού. Ειδικότερα από τον Αμερικανό γκαρντ που δεν σταμάτησε. Διότι έφτασε τα 7/8 για το +17 (54-71, 26′). Επίσης με ένα ακόμα του Παπανικολάου η διαφορά έγινε +23 (56-79, 28′), για να λήξει το δεκάλεπτο με το κάρφωμα του Φαλ (62-81). Σημείο αναφορά στο ματς ήταν και οι +10 ασίστ του Ολυμπιακού.

Θεαματικό μπάσκετ

Ωστόσο και το τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε αρκετά στον Πίτερς. Ο Αμερικανός φόργουορντ σημείωσε άλλους 9 πόντους. Το αποτέλεσμα ήταν να ξεπεράσει τον Κάνααν. Άρα ήταν ξανά πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό, σε ένα ακόμα ματς, με 25 (5/7τρ.). Εξάλλου με τη διαφορά να είναι στο όριο των 20 πόντων, το ματς είχε κριθεί. Επιπλέον, ο Σίκμα έδειξε πώς και «αθόρυβος» είναι και πολλά κάνει με 10 πόντους (2/2β., 4/4δ.), 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα. Επιπρόσθετα, το τρίποντο του Λούντζη οδήγησε τον Ολυμπιακό στην 100άρα (77-100, 37′). Ωστόσο διψήφιος έγινε και ο Μπραζντέικις (13π.), με τον Λαρεντζάκη να σκοράρει το τελευταίο «ερυθρόλευκο» καλάθι, πριν το τελικό 83-111. Θεαματικός ο Θρύλος στο Μαρούσι.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 41-53, 62-81, 83-111.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.