Θα σέβεστε…..

Μία μεγάλη και απίστευτη καρυδάτη νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός στο “Αμπντί Ιπεκτσί” της Κωνσταντινούπολης ,επικρατώντας της Αναντολού Εφες με 74-62 ,φέρνοντας  και πάλι τη σειρά στο ΣΕΦ. Εκπληκτικός ο Σπανούλης που οδήγησε,εκ του ασφαλούς στην επίθεση,άξιοι συμπαραστάτες του οι Γκρίν-Παπανικολάου-Πρίντεζης αλλά και ο Μάντζαρης με 5 ασίστ!

To παιχνίδι ξεκίνησε όπως και το τρίτο ματς. Με την Εφές να κερδίζει 4-1, τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 6-6 αλλά από κει και πέρα ανέλαβε δράση ο Γκρέιντζερ, που με 10 πόντους δικούς του και το ματς να πηγαίνει σε τρελό ρυθμό,με τους Πειραιώτες να είναι άστοχοι έφτασε τη διαφορά στο -12 (18-6).

Με την αναμέτρηση να κινδυνεύει να χαθεί από νωρίς, ο Σφαιρόπουλος έριξε τα βαριά χαρτιά του ..Με Σπανούλη στο “1”, τρεις φόργουορντ (Παπαπέτρου-Παπανικολάου-Πρίντεζης) και τον Μπιρτς.

Κάπως έτσι,η άμυνα του “έδεσε” με τον Παπανικολάου να σταματά τον Γκρέιντζερ και μπλόκαρε τους Τούρκους, με το Περάσοβιτς να παίζει το δικό του χαρτί με τον Χάνεικατ θέλοντας να εκμεταλλευτεί το post match.

Με ένα σερί 6-0 , οι Τούρκοι ,καθοδηγούμενοι απο ένα καταπληκτικό Ερτέλ μπόρεσαν να ξεφύγουν με 27-14, ξεπερνώντας το 21-14, της πρώτης περιόδου.

Το ροτέισον του Σφαιρόπουλου με Ουότερς-Γκριν-Παπανικολάου-Αγραβάνη και Γιάνγκ έφερε ένα ξέσπασμα για τον Ολυμπιακό που ένα σερί 2-7, έφτασε στο 29-23 με τρίποντου του Παπανικολάου, δείχνοντας ότι οι Πειραιώτες είναι εδώ!

Τα προβλήματα για την Εφές είχαν να κάνουν με την αστοχία στα τρίποντα, αλλά αυτό το μειονέκτημα ισοσκελιζόταν απο τα εύκολα επιθετικά ριμπάουντ που σήμαινε δεύτερες επιθέσεις για τους Τούρκους.

Από την άλλη, το καλό νέο για τον Ολυμπιακό είχε να κάνει με την πολύ καλή εμφάνιση των Γκριν και Γιάνγκ,αλλά και την καλή άμυνα του Παπανικολάου που, σε κάθε περίπτωση κρατούσαν τους Πρωταθλητές κοντά στο σκορ με τον Ερτέλ να έχει χρεωθεί δεύτερο φάουλ ,ο Περάσοβιτς να τον βγάζει και η διαφορά στο ημίχρονο να είναι στο -3 (38-35) .

Η τρίτη περίοδος ήταν απλά μαγική για τον Ολυμπιακό. Με τον Σπανούλη, σε τρομερή κατάσταση να κθοδηγεί τον ρυθμό και τους Πειραιώτες να σκοράρουν μέσα σε αυτο το διάστημα,πέντε τρίποντα(Δύο ο Σπανούλης,και απο ένα οι Πρίντεζης-Μάντζαρης και Παπανικολάου), το σκορ έφτασε στο 48-52, αλλά και πάλι κάποιες βιαστικές επιθέσεις και η δυναμική του Ερτέλ έφεραν το σκορ στο 52-52, με την περίοδο να λήγει στο 54-55.

Η τέτερτη περίοδος προμήνυε ένα άπόλυτα ενδιαφέρον ματς ακατάλληλο για …καρδιακούς..Ηταν όμως και πάλι, η ώρα του Πρωταθλητή. Ηταν η ώρα της Καρδιάς των μεγάλων παικτών. Με σκυλίσια άμυνα και τον Σπανούλη να πυροβολεί απο τα 6.75,έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Γκρίν, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεφύγει με 57-68 ,σκοράροντας ένα μόλις καλάθι εντός παιδιάς, σε 11 λεπτά αγώνα.

Και το τελικό αποτέλεσμα να φτάνει στο 62-74 γυρίζοντας τη σειρά στο ΣΕΦ.

Εφες (Περάσοβιτς): Τόμας 2, Χάνεϊκατ 4, Μπαλμπάι 3 (1), Μπράουν 9 (1), Οσμάν 8, Γκρέιντζερ 17 (2), Ερτέλ 6, Πολ, Ντάνστον 7, Κιρκ 2

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (1), Μπιρτς 9, Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 6 (2), Σπανούλης 18 (5), Ουότερς 3, Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 11 (2), Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης 3 (1).