Τέταρτη σερί νίκη για τη Μαρσέιγ πριν τον Ολυμπιακό (video)

Ένα ακόμα τρίποντο στη Ligue 1 πήραν οι Μασσαλοί επικρατώντας με 3-1 της Ναντ, λίγες ημέρες πριν αγωνιστούν με τον Θρύλο για την 5η αγωνιστική του Champions League.

Το έκτο τρίποντο και τέταρτο συνεχόμενο πήρε στο πρωτάθλημα της Ligue 1 η Μαρσέιγ. Οι Μασσαλοί επικράτησαν με 3-1 της Ναντ και έτσι είναι στο -3 από την κορυφή και την Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία όμως έχει και ένα ματς λιγότερο.

Η ομάδα του Βίλας Μπόας πήρε προβάδισμα πολύ νωρίς, μιας και ο Τοβέν στο 2′ έκανε το 1-0. Με την συμπλήρωση 35 λεπτών οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με πλασέ του Παγέ και έτσι πήγαν με ένα άνετο προβάδισμα στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος οι Μασσαλοί έδωσαν διαστάσεις στη νίκη τους, μιας και στο 60ο λεπτό ο Μπενεντέτο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-0. Το μόνο που κατέφερε η Ναντ ήταν να μειώσει με τον Ντανίλο στο 73′ σε 3-1.

Μαρσέιγ: Μανταντά, Σακάι (87′ Ναγκατόμο), Γκονζάλες, Καλετά – Καρ, Αμαβί, Ρονζιέ (77′ Στρούτμαν), Καμαρά, Τοβάν, Κουζάνς, Παγιέτ (85′ Ακέ), Μπενεντέτο (77′ Ζερμέν)

Ναντ: Λαφόντ, Κόρκια, Καστεγέτο (61′ Γκιρότο), Παλουά, Φάμπιο, Κιριβέλα, Τουρέ (61′ Αμπέντ), Λούζα, Μπλας, Καντέρ – Μπαμπά (74′ Κοκό), Μουανί (74′ Οστίν)