ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤ

Τέλος καλό, όλα καλά!

Nίκη στη Θεσσαλονίκη

Μην έχοντας καλή απόδοση και με δυσκολία ο Ολυμπιακός έκαμψε την αντίσταση του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη με 64-63, στο πλαίσιο της 16ηςαγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα στηριζόμενες στην άμυνά τους και επικράτησαν στα τελευταία λεπτά όντας απόλυτα ψύχραιμες εκεί που έπρεπε.

Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Στέλλα Καλτσίδου με 19 πόντους ενώ την ακολούθησε η Εβίνα Μάλτση με 11.

ΑΓΝΩΡΙΣΤΟΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Για τον Ολυμπιακό στο παρκέ πέρασαν στην αρχή της αναμέτρησης οι Χατζηνικολάου, Άντερσον, Καλτσίδου, Σωτηρίου και Μάζιτς με την τελευταία να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι των «ερυθρόλευκων» και με μία βολή να διαμορφώνει το 2-4. Μετά το δίποντο της Σωτηρίου (4-6) και πάλι η Μάζιτς σκόραρε για το 6-8. Η Καλτσίδου πήρε την σκυτάλη και με πέντε σερί πόντους διαμόρφωσε το 10-13, με τον ΠΑΟΚ να τρέχει ένα 4-0 για το 14-13. Ένα τρίποντο της Μάλτση έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Ολυμπιακό (14-16), ενώ μία καλη άμυνα και ένα ντράιβ της Σωτηρίου έγραψε το 14-18. Το δεκάλεπτο  τελείωσε στο 16-18 με τις «ερυθρόλευκες» να μην έχουν κάνει καλή αρχή στο παιχνίδι.

Το ματς στα πρώτα λεπτά ήταν ντέρμπι και στην δεύτερη περίοδο.  Η Χατζηνικολάου έδωσε ισχνό προβάδισμα στην ομάδα του Πειραιά με δίποντο (18-20) όμως ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 21-20 από τους πόντους της Λιούις. Η Σπυριδοπούλου επανέφερε προσωρινά την τάξη (21-22) όπως και η Μακόλι (23-24), αλλά ξανά ένα σερί 5-0 των γηπεδούχων έφερε το 28-24. Ο Ολυμπιακός μείωσε με την Καλτσίδου (28-26) και η Μάζιτς έκανε το 31-28, δεν μπορουσε όμως να προσπεράσει στην αναμέτρηση.

Η Σπυριδοπούλου αυτή τη φορά έγραψε το 34-32 με 1:42 για το τέλος του ημιχρόνου και η Άντερσον με ντράιβ το 36-34, σκορ που ήταν και το τελικό για το ημίχρονο.

ΚΑΚΟΣ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕ ΣΤΟ ΣΚΟΡ

Η αρχή ήταν κάκιστη και στο δεύτερο ημίχρονο. Λάθη κακή αμυντική λειτουργία έφεραν το 40-34 για τον ΠΑΟΚ με 7:47 να απομένουν για το τέλος της περιόδου. Ένα κλέψιμο της Άντερσον και το ντράιβ της πραγματοποίησαν το 40-36, όμως και πάλι η άμυνα ήταν η αχίλλειος πτέρνα των «ερυθρόλευκων» που βρέθηκαν πίσω με έξι πόντους (42-36). Και πάλι η Άντερσον «χτύπησε» για το 42-38 και το 42-39 για να ακολουθήσει η Καλτσίδου στο 44-41. Ο ΠΑΟΚ σκόραρε από τα 6,75μ με την Μαγαλιού για το 47-41, με τον Θρύλο να αντιδράει και δια χειρός Μάλτση να μειώνει στο 47-44. Το γκολ φάουλ της Καλτσίδου έδειξε νεύρο  και μετά από ώρα το ματς ήρθε και πάλι στα ίσα (47-47). Το τρίποντο της Μάλτση έδωσε προβάδισμα στον Θρύλο με έναν πόντο με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 49-50.

ΤΟ ΠΗΡΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ

Η εκκίνηση ήταν εξίσου προβληματική για τις «ερυθρόλευκες» και παρά το κλέψιμο και ντράιβ της Μάλτση (49-52) ήρθε ακόμα ένα αμυντικό μπλακ άουτ. Ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα 5-0 για το 54-52 με 8:12 να απομένουν για το τέλος.  Στα ίσα το ματς με δίποντο της Καλτσίδου (54-54)  και η Χατζηνικολάου με ντράιβ το 56-56. Το τρίποντο της Σταμάτη ήταν η απάντηση στο σουτ της Αλμπάνεζ για το 59-59, ενώ μετά το φάουλ που κέρδισε η Καλτσίδου με δύο βολές πραγματοποίησε το 59-61 με 4 λεπτά για την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

Το γκολ φάουλ της Λιούις διαμόρφωσε το 62-61 και ο Ολυμπιακός έχασε την επόμενη επίθεση, αλλά ξανά η Καλτσίδου με ντράιβ έδωσε προβάδισμα για τις «ερυθρόλευκες».  Η Μάζιτς έπαιξε μία άμυνα στα 45 δευτερόλεπτα με την κατοχή να περνάει στην ομάδα του Πειραιά. Μία κακή επίθεση αλλά μία καλή άμυνα και  το φάουλ στην Μάλτση έδωσαν το 62-64 από τις βολές (1/2 η Ελληνίδα γκαρντ).

Η Λιούις κέρδισε το φάουλ από την Καλτσίδου, πήγε στις βολές, είχε ½ και ο Ολυμπιακός έφυγε από την Θεσσαλονίκη με το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα:16-18, 36-34, 49-50, 63-64

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Στεργίου, Λύμουρα 7, Μαγαλιού 6 (2), Μάλαρντ 10, Τράντα 3 (1), Λιούις 16, Αλμπάνεζ 21 (2)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίσσας) : Μάζιτς 10 (3/7 δίπ., 5 ριμπ),  Σταμάτη 3 (1), Σπυριδοπούλου 4 (2/2 διπ),  Χατζηνικολάου 4 (9 ασ.),  Μάλτση 11 (2 κλεψ.), Μπαλτά,  Νικολοπούλου, Χαλιβέρα, Σωτηρίου 4 (2/3 δίπ., 1 κοψ.),  Καλτσίδου 19 (6/11 δίπ.,  4/5 βολ. 7 ριμπ.,  2 ασ., 1 κοψ.), Αντερσον 7 (3/6 δίπ.),  Μακόλι 2.