ΠΟΛΟ

Τελικός κόντρα στον Εθνικό

Μετά από ένα συναρπαστικό ημιτελικό, ο Εθνικός έκανε την ανατροπή και ξεπέρασε τη Βουλιαγμένη. Καθώς πήρε το εισιτήριο για τον τελικό, του Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας. Μετά το 12-12 στην κανονική διάρκεια, ακολούθησαν τα πέναλτι όπου οι «κυανόλευκες» επικράτησαν 5-3 και με 17-15 πήραν την πρόκριση. Άρα θα είναι ο αντίπαλος του Θρύλου στο σαββατιάτικο τελικό (15:30), στο κολυμβητήριο του Λαιμού. Τελικός κόντρα στον Εθνικό.

Ο Εθνικός στον τελικό, απέκλεισε τη Βουλιαγμένη

Συγκλονιστικός ήταν ο δεύτερος ημιτελικός, όπου ο Εθνικός επιβλήθηκε τελικά στα πέναλτι με 17-15. Ειδικότερα με σκορ 5-3, μετά από το 12-12 του κανονικού αγώνα. Έτσι η ομάδα του Πειραιά είναι για πρώτη φορά σε τελικό. Αν και η Βουλιαγμένη προηγήθηκε από το πρώτο οκτάλεπτο και διατήρησε το προβάδισμα ως το ημίχρονο (8-4), η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Το αποτέλεσμα ήταν η αντίδραση του Εθνικού και το επί μέρους 8-4 του δευτέρου ημιχρόνου. Για να λήξει 12-12 το ματς και στα πέναλτι, ο Εθνικός να επικρατήσει με 5-3 και 17-15, τελικά. Έτσι θα είναι ο αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό του Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας 2024.