Η τελευταία «παράσταση» στην Αυστρία ήταν η καλύτερη

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε νικηφόρα το βασικό στάδιο της προετοιμασίας του, επικρατώντας 2-0 της Ουνιβερσιτατέα Κραϊόβα.

Η καλύτερη εμφάνιση των «ερυθρολεύκων» σημειώθηκε στο φινάλε της παρουσίας τους στην Αυστρία. Στο τελευταίο φιλικό που έδωσαν οι πρωταθλητές Ελλάδας, απέναντι στην Κυπελλούχο Ρουμανίας την Κραϊόβα, πέτυχαν «καθαρή» νίκη με 2-0. Σκοράροντας και τα δύο τους γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Στην αρχή και το φινάλε του 45λεπτου. Διάστημα στο οποίο οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς είχαν τον απόλυτο έλεγχο, δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο και δικαίως έφτασαν στην επικράτηση.

Στο 8ο λεπτό ο Ραντζέλοβιτς μπήκε στην περιοχή της Κραϊόβα και τον ανέτρεψε από πίσω ο Βαταγιέλου. Την «εσχάτη των ποινών» εκτέλεσε εύστοχα ο Βαλμπουενά, ανοίγοντας το σκορ. Ο Ολυμπιακός μετά το 1-0 συνέχισε να βγάζει φάσεις, να απειλεί, να φτάνει με άνεση στην περιοχή της Ουνιβερσιτατέα. Μια ακόμα καλή φάση ήρθε στο 13′ με τον Ματιέ. Στο 16′ ο Κούντε βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, αλλά έκανε πολύ κακό τελείωμα! Οι Ρουμάνοι περιορίστηκαν σε μακρινά σουτ, αλλά ο Κρίστινσον δεν είχε κανένα πρόβλημα.

Στο φινάλε του πρώτου μέρους άλλαξαν όλα! Στο 44′ το μακρινό σουτ του Χασάν τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και πέρασε κόρνερ. Στην εξέλιξη, ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά και ο Εμβιλά στο δεύτερο δοκάρι πλάσαρε από κοντά για το 2-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου η Κραϊόβα κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νίστορ, αλλά ο Κρίστινσον έδειξε τα αντανακλαστικά του. Έπεσε στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε, διατηρώντας την εστία του αλώβητη. Ο ρυθμός έπεσε στην πορεία, αλλά οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν δύο ακόμα μεγάλες ευκαιρίες. Η πρώτη στο 69′ με την κεφαλιά του Χασάν από καλή θέση, ενώ στο 85′ ο Βρουσάι βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, αλλά και πάλι βιάστηκε και δεν έκανε το καλύτερο, δυνατό τελείωμα.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μάρτίνς): Κρίστινσον (67′ Σα), Λαλά, Σεμέδο, Παπαδόπουλος (46′ Καλογερόπουλος), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Σουρλής, Κούντε (54′ Βρουσάι), Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά (67′ Σαπουντζής), Χασάν.

Ουνιβερσιτατέρα Κραϊόβα (Μαρίνος Ουζουνίδης): Πιλιατσέλι, Βλαντόιου, Μπάλασα, Μ. Κονσταντίν, Βαταγιέλου, Ματέιου, Τσικαλντάου, Νίστορ, Τσιμπάνου, Κόλιτς, Ιβάν.