Τελειώστε τους!

Ο Ολυμπιακός έχει την ευκαιρία απόψε (20:00, ΕΡΤ3) με νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό να «κλειδώσει» τον τίτλο.

Φινάλε για την κανονική περίοδο της Volley League απόψε. Με τον Ολυμπιακό να αγωνίζεται στο κλειστό του Αγίου Θωμά (20:00, ΕΡΤ3) κόντρα στον «αιώνιο» αντίπαλό του, τον Παναθηναϊκό. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν την ευκαίρια στον αποψινό αγώνα να βάλουν τους τίτλους… τέλους στη «μάχη» για το φετινό πρωτάθλημα. Εάν πετύχουν μια καθαρή νίκη, ουσιαστικά θα αγκαλιάσουν το πρωτάθλημα!

Θυμίζουμε πώς στον πρώτο γύρο δεν είχαν συναντήσει πρόβλημα στο «Μελίνα Μερκούρη». Τότε είχαν πετύχει καθαρή νίκη απέναντι στον ΠΑΟ με 3-0 σετ (30-28, 25-17, 25-15).  Κάτι που θα επιδιώξουν να επαναλάβουν και στην αναμέτρηση του δευτέρου γύρου, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής. Έχοντας και ως αβαντάζ την καλή παράδοση στις αναμετρήσεις με τους «πράσινους».

Αξίζει να σημειωθεί πώς από το 1998 που καθιερώθηκε το νέο σύστημα καταγραφής πόντων στο πρωτάθλημα, έχουν γίνει 66 αγώνες ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό. Σε αυτή τη σειρά των αγώνων, οι «ερυθρόλευκοι» έχουν το πάνω… χέρι, καθώς προηγούνται στις νίκες με 43-23.