Τέλειωσε τη δουλειά με νίκη και στο Μπακού

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League, επικρατώντας 1-0 στην έδρα της Νέφτσι με το γκολ του Μασούρα (15′).

Η καλύτερη ομάδα συνεχίζει στην κορυφαία, ευρωπαϊκή, συλλογική διοργάνωση. Ο πρωταθλητής Ελλάδας δεν θα μπορούσε να μείνει εκτός διοργάνωσης από την ομάδα του Αζερμπαϊτζάν. Παίζοντας μεστά στο Μπακού, στην τραγική Bakcell Arena, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς νίκησε ξανά την Νέφτσι, 1-0 και στο Μπακού και προκρίθηκε στον τρίτο προκριματικό γύρο. Εκεί όπου λογικά θα αντιμετωπίσει τη βουλγαρική Λουντογκόρετς. Το γκολ του Μασούρα στο πρώτο τέταρτο ήταν αυτό που καθόρισε την έκβαση του ματς. Με τους παίκτες του Θρύλου να μην αντιμετωπίζουν προβλήματα και να περιορίζουν τους Αζέρους που δεν απείλησαν, ουσιαστικά, την εστία του Τζολάκη σε κανένα χρονικό σημείο.

Δύσκολες συνθήκες

Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε ενδεκάδα με τέσσερις στόπερ μέσα σε αυτή. Ο ένας εξ αυτών, όμως, δεν αγωνίστηκε στη φυσική του θέση, αλλά ως αριστερό μπακ. Ο λόγος για τον Σισέ που έπαιζε όλη την πλευρά. Σε ό,τι αφορά την ενδεκάδα, στο τέρμα ο Τζολάκης και οι Ουσεϊνού Μπα, Σεμέδο και Μάρκοβιτς στην άμυνα, με τον Λαλά να καλύπτει όλη τη δεξιά πτέρυγα. Σουρλής και Κούντε στον άξονα, ο Μασούρας αριστερά, ο Βαλμπουενά δεξιά και ο Χασάν στην επίθεση. Οι δύο ακραίοι, πάντως, άλλαζαν συνεχώς θέση.

Ο κακός αγωνιστικός χώρος δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να παίξει ποδόσφαιρο. Είναι χαρακτηριστικό πώς στα πρώτα λεπτά ήταν δύσκολες ακόμα και οι πάσες. Με αποτέλεσμα οι παίκτες του Μαρτίνς να χρειαστούν μερικά λεπτά για να εξοικειωθούν με τις συνθήκες. Εάν βάλουμε στο… παιχνίδι και τον δυνατό αέρα, καταλαβαίνει κανείς γιατί το ματς ήταν περίεργο από την αρχή. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Κολί έπιασε ένα σουτ έξω από την περιοχή, με τη βοήθεια του ανέμου, αλλά ο Τζολάκης δεν αιφνιδιάστηκε. Ισορροπημένο το ματς, αλλά το γκολ ήρθε από την πίεση του Ολυμπιακού. Και ήρθε σχετικά νωρίς.

Ιδανική εκκίνηση με Μασούρα

Οι «ερυθρόλευκοι» από το ξεκίνημα πίεζαν ψηλά. Στο 15′ το πείσμα του Σισέ μέτρησε. Έκλεψε την μπάλα, μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή και σούταρε. Ο Μαμάντοφ έδιωξε προσωρινά, με τον Σενεγαλέζο να παίρνει το… ριμπάουντ. Ο Βαλμπουενά είχε σπεύσει κοντά του, τον τροφοδότησε και ο Γάλλος έκανε μια ψηλοκρεμαστή σέντρα. Στην πορεία της μπάλας κινήθηκε ο Μασούρας. Με προβολή ο Έλληνας εξτρέμ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας στους πρωταθλητές Ελλάδας το προβάδισμα (0-1). Ένα γκολ που έδιωξε λίγο το άγχος των παικτών του Μαρτίνς. Έλεγξαν το ρυθμό, κράτησαν περισσότερο πλέον την μπάλα, άρχισαν να την κυκλοφορούν καλύτερα. Σισέ (από τα αριστερά) και Λαλά (από τα δεξιά) είχαν ενεργό ρόλο και στο επιθετικό παιχνίδι, ενώ Κούντε και Σουρλής κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο. Ιδιαίτερα κινητικοί οι Βαλμπουενά και Μασούρας. Με το ημίχρονο να τελειώνει 1-0 για τους πρωταθλητές Ελλάδας.

Έλεγχος του αγώνα

Το δεύτερο μέρος στην Bakcell Arena, ως το 60ό λεπτό, κύλησε ήρεμα. Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά και στο δεύτερο 45λεπτο. Έλεγξε το ρυθμό, δεν επέτρεψε στους Αζέρους να κάνουν φάσεις. Ψάχνοντας τις δικές του καλές στιγμές. Κι αυτές ήρθαν σε δύο περιπτώσεις. Το σημαντικότερο όλων σε αυτό το διάστημα ήταν πώς οι παίκτες των πρωταθλητών Ελλάδας δεν επέτρεψαν στους παίκτες της Νέφτσι να απειλήσουν την εστία του Τζολάκη. Με τον Ολυμπιακό, πάντως, να βγάζει τις φάσεις. Η πρώτη, μάλιστα, ήταν απίστευτη. Στο 58′ και μετά από μια φάση διαρκείας, ο Χασάν δεν κατάφερε να σκοράρει από το ύψος της μικρής περιοχής, στέλνοντας την μπάλα πάνω στον Μαμάντοφ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Βαλμπουενά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Αζέρου γκολκίπερ, σε σουτ μέσα από την περιοχή.

Δεν απειλήθηκε

Η συνέχεια ήταν ανάλογη. Οι πρωταθλητές δεν επέτρεψαν στους Αζέρους να δημιουργήσουν προβλήματα στην εστία του Τζολάκη. Παρότι για μια ακόμα φορά τα προβλήματα δεν έλειψαν. Με τον Μαρτίνς να… χάνει έναν ακόμα μέσο. Ο Σουρλής δεν κατάφερε βγάλει όλο το ματς. Είχε ένα πρόβλημα με κράμπα και αποχώρησε στο 83ο λεπτό. Με τον Βρουσάι να γίνεται για τα λεπτά που απέμεναν ο δεύτερος κεντρικός χαφ. Οι πρωταθλητές Ελλάδας άγγιξαν και το δεύτερο γκολ στο 77′, αλλά και πάλι ο Χασάν δεν κατάφερε να τελειώσει μια εύκολη φάση μέσα από την περιοχή. Παραχωρώντας στη συνέχεια τη θέση του στον Ελ Αραμπί. Το μοναδικό που έκανε η Νέφτσι ήταν μια καλή στιγμή στο 90ό λεπτό, με τον Φαχμίν που είχε μπει λίγο νωρίτερα. Μόνο αυτό, το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και ο Ολυμπιακός πέρασε έτσι νικηφόρα από το Μπακού.

Ο Ισπανός διαιτητής Ντε Μπούργκος δεν χρειάστηκε να κάνει χρήση της κίτρινης κάρτας.

ΝΕΦΤΣΙ ΜΠΑΚΟΥ: Μαμάντοφ, Μπουλούντοφ (31′ Αμπάσοφ, 82′ Φαχμίν), Εμπότζι, Στάνκοβιτς, Μπασκέ, Κανέ, Χαραμίζ, Μαχμούντοφ, Μπουγκρίν (82′ Νασάφοφ), Λαβάλ (82′ Αλιζαντά), Μέσα Κόλι (65′ Ισμαήλ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Σεμέδο, Μάρκοβιτς, Ο. Μπα, Λαλά, Σισέ, Σουρλής (83′ Βρουσάι), Κούντε, Μασούρας, Βαλμπουενά (76′ Ραντζέλοβιτς), Χασάν (86′ Ελ Αραμπί).