ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Τα τρίποντα «πλήγωσαν» τον Ολυμπιακό!

Όπως και να το κάνουμε, στο μπάσκετ τα σουτ των τριών πόντων μπορούν να κρίνουν ένα ματς. Επίσης μπορούν να «σκοτώσουν» μια ομάδα! Απόψε στο ΣΕΦ ήταν ένας συνδυασμός. Μιας και οι Λετονές έβαλαν 12, ο Ολυμπιακός μόλις 2. Έτσι η Ρίγα επικράτησε 72-53 και ουσιαστικά πέρασε στους 16 του Eurocup Γυναικών. Τα τρίποντα «πλήγωσαν» τον Ολυμπιακό!

• Η MVP: Ιέβα Πούλβερε. Η Λετονή γκαρντ έκανε μεγάλη ζημιά με 23π. (5/8 τρ.), 6ρ., 4ασ. και 6κλ.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η διαφορά τόσο στα ποσοστά (44,4%-13,3%) όσο και στα εύστοχα τρίποντα (12-2) έκριναν το ματς!
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Αγγελική Νικολοπούλου. Η έμπειρη γκαρντ ήταν σε κακή ημέρα (2/7σ., 3λ.)
  • THE POINT: Οι 27-8 πόντοι από λάθη και οι 12-2 από δεύτερες επιθέσεις που πέτυχε η ΤΤΤ Ρίγα.

Απούσα η περιφερειακή άμυνα!

Αν και έκαναν ιδανική εκκίνηση στο ματς οι «ερυθρόλευκες», η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Καθώς στα πρώτα 3′ προηγήθηκαν 6-2 με την Γουίλιαμς (4π.). Αλλά έμειναν χωρίς σκορ για 4′. Έτσι η Ρήγα έκανε σερί 12-0 και προηγήθηκε 14-6! Το μεγάλο πρόβλημα του Ολυμπιακού ήταν η περιφερειακή άμυνα. Καθώς δεν περιόρισε το μακρινό σουτ από τις Λετονές. Μετά το αρχικό 0/2 τρ. ακολούθησαν 4/5! Επίσης τα 6 λάθη που είχαν οι «ερυθρόλευκες» στην πρώτη περίοδο ήταν απαγορευτικό αριθμός. Κατά συνέπεια χάθηκε η επαφή με το σκορ και το δεκάλεπτο έκλεισε στο -11 (23-24).

Στο φινάλε αντέδρασαν

Όμως, το πρόβλημα με την άμυνα στην περιφέρεια δεν άλλαξε ούτε στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Καθώς οι Λετονές έβαζαν τρίποντα με άνεση για το + 18 (32-14, 13’) και με ένα ακόμα (7/11) βρέθηκαν και στο +21 (35-14, 14′). Ωστόσο, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει. Αρχικά μείωσε σε 20-35 με τις βολές της Νικολόπουλου (16′). Αλλά η Ρήγα γρήγορα βρέθηκε στο + 19 (20-39, 17′). Στα τελευταία 3:15 του πρώτου ημιχρόνου οι «ερυθρόλευκες» έκαναν επί μέρους 9-4 και περιόρισαν την διαφορά στο 29-43, με το καλάθι της Βίτολα.

«Μαχαιριά» τα τρίποντα!

Εντούτοις, η ομάδα του Νίκλα αντιμετώπισε ένα ακόμα πρόβλημα. Την αστοχία στα ελεύθερα σουτ (2/12τρ.)! Επιπλέον, ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς σκορ για 2:38 στην τρίτη περίοδο, πριν βρει σκορ με τη Βίτολα (31-47). Αλλά οι «ερυθρόλευκες» απάντησαν με σερί 8-0 και μείωσαν τα 37-47 με την Τόμπιν (25′). Όπως φάνηκε χωρίς συνέχεια. Δύο σερί τρίποντα από την Ρήγα και η διαφορά πάλι στους 16 (37-53, 26′) και μετά στους 19 (41-60, 29′). Όμως για μία ακόμα φορά στο φινάλε ενός δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μείωσε με τις βολές της Χριστινάκη σε 45-60.

«Πλήγωσε» τον Ολυμπιακό

Με στόχο να αλλάξει κάτι στο ματς, ο προπονητής του Ολυμπιακού παρέταξε στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου τη «δεύτερη»-πεντάδα. Η κίνηση του Νίκλα απέδωσε. Μιας και οι Λετονές σημείωσαν μόλις δύο πόντους ως το 35′ (51-62). Αλλά στο ίδιο διάστημα ο Θρύλος δεν αξιοποίησε την επίθεσή του. Ο ρυθμός ήταν πιο χαμηλός από τις προηγούμενες περιόδους. Όμως τα χαμένα ελεύθερα σουτ στοίχησαν. Οι κοπέλες του Ολυμπιακού δεν μπόρεσαν να μειώσουν κι άλλο τη διαφορά. Το αποτέλεσμα ήταν στα τελευταία 5:24 να κάνει η Ρίγα επί μέρους 10-2 για το τελικό 72-53! Τα τρίποντα «πλήγωσαν» τον Ολυμπιακό!

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 29-43, 45-60, 53-72.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.