Τα συν και πλην της Κράσνονταρ

Οπως πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις  τα computer  έχουν πάρει φωτιά, οι αναλύσεις  είναι μέχρι και στην τελευταία λεπτομέρεια με τον Πέδρο Μαρτίνς και τους συνεργάτες του να ετοιμάζονται εν όψει του σπουδαίου αγώνα με την Κράσνονταρ.

Ενα απο τα πιο σημαντικά πράγματα που αφορούν στην Κράσνονταρ είναι να μη βρει χώρο στις αντεπιθέσεις γιατί το passing game των παικτών της είναι απίστευτο και παρα πολύ γρήγορο.  Αρκεί να δει κανείς το 0-1 κόντρα στην Πόρτο ,αλλά και τον τρόπο με τον οποίο άνοιξε το ματς απέναντι στην Ταμποφ .

Η αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού απο τη μέση και πίσω θα πρέπει να είναι άψογη και στα μαρκαρίσματα αλλά και στις αλληλοκαλύψεις και οι γραμμές να είναι κοντά.

Η Κράσνονταρ έχει σκοράρει στα τελευταία δύο ματς στο πρώτο δίλεπτο ..Στην Πορτογαλία, η φάση ξεκίνησε από κόρνερ, ενώ στην Ταμποφ με αντεπίθεση  και γρήγορη κούρσα από τον Βάντερσον. Γενικά είναι ομάδα του πρώτου ημιχρόνου.

Ενα ακόμα γεγονός που έχουν δει στον Ολυμπιακό είναι πως οι Ρώσοι, αν βρουν χώρο σουτάρουν  είτε απο τον άξονα είτε συγκλίνοντας προς αυτόν.  Ειδικά ο Σουλειμάνοφ(θα τον έχει ο Τσιμίκας) είναι ένας πραγματικός κίνδυνος θάνατος ,όπως και οι Βιλένα,Iγνατίεφ, Βάντερσον(εξαιρετικό πρώτο άγγιγμα της μπάλας σε υποδοχή και γνώση άριστα του χώρου) και Καμπόλοφ, αλλά και ο 19 χρονος Ούτκιν που σκόραρε με αυτόν τον τρόπο στο πρόσφατο ματς Πρωταθλήματος. Και βέβαια δεν πρέπει να ξεχάσουμε και τον Μπέργκ που πολλές φορές κινείται περιφερειακά.

Βέβαια ,η Κράσνονταρ έχει και αδυναμίες. Το δίδυμο Μαρτίνοβιτς-Σπάχιτς είναι μέτριο,με κακές αντιδράσεις, ειδικά ο δεύτερος, κάτι που ο Ολυμπιακός μπορεί να το εκμεταλλευτεί σε κόρνερ η φάουλ με γεμίσματα.  Στο ματς με την Ταμποφ ως παρτενερ του Σπάχιτς χρησιμοποιήθηκε ο Φιολουσον.

Επίσης και ο τερματοφύλακας Σαφόνοφ δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο ,μιας και δεν εμπνέει σιγουριά με τον κοουτς Μουσάεφ στο ματς με την Ταμποφ να χρησιμοποιεί τον  Κρίτσιουκ για πρώτη φορά φέτος.