Τα «νεκρά» διαστήματα έπαιξαν καθοριστικό ρόλο

Την μεγάλη ευκαιρία να αποκτήσει τεράστιο αβαντάζ για το πρωτάθλημα έχασε ο Ολυμπιακός στο Μαρούσι. Οι «ερυθρόλευκες» δεν κατάφεραν να έχουν διάρκεια στην καλή τους απόδοση. Κι αυτό τις οδήγησε στην ήττα από τον ΠΑΟ, με 3-1 σετ, στον δεύτερο τελικό. Τα «νεκρά» διαστήματα έπαιξαν καθοριστικό ρόλο.

Πλέον, οι κοπέλες του Ολυμπιακού ρίχνουν όλο το βάρος στον τρίτο τελικό. Την προσεχή Παρασκευή στο «Μελίνα Μερκούρη». Για να ξαναπάρουν προβάδισμα στη σειρά των τελικών και να βρεθούν μια νίκη μακριά από το φετινό πρωτάθλημα.

«Κόλλησε» μετά τους 15 πόντους

Ο Ολυμπιακός άρχισε νωθρά το ματς και βρέθηκε πίσω με 4-1. Πιέζοντας με το σερβίς, χάλασε την υποδοχή του ΠΑΟ. Έτσι μείωσε με τα λάθη που έκαναν οι «πράσινες» σε 4-3. Με δύο σερί πάιπ από Σάλας και Άγκοστ οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 6-5. Η Χίπε με την πρώτη της πετυχημένη επίθεση ισοφάρισε σε 7-7. Το χαμένο σερβίς της Χριστοδούλου και η Κωνσταντίνου έκαναν το σκορ 10-8, αλλά η Χίπε με δύο διαδοχικούς πόντους ισοφάρισε 10-10.

Το πρώτο μπλοκ του Ολυμπιακού από την Εμμανουηλίδου έφερε το προβάδισμα (11-12). Εκεί, όμως, έγινε το απίθανο. Στο 13-12. Η Χίπε κάρφωσε στη διαγώνιο, η Κωνσταντίνου έπεσε για την άμυνα και η μπάλα κατέληξε στο τερέν του Ολυμπιακού. Απίθανος πόντος! Ο άσσος της Χίπε έκανε το 15-14, αλλά οι «ερυθρόλευκες» δεν κατάφεραν να πάρουν άλλο πόντο από επίθεση. Μείωσαν μεν σε 17-16 από δύο λάθη του ΠΑΟ, αλλά το σετ πήγε στις «πράσινες» με 15-17. Τα «νεκρά» διαστήματα έπαιξαν καθοριστικό ρόλο.

Λάθη στο φινάλε

Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν δυνατά το δεύτερο σετ. Με την Σάλας να ανεβάζει… στροφές και να παίρνει το μπλοκ-άουτ έγινε το 3-5, ενώ το μπλοκ της Γιώτα έκανε το 3-6. Η Χριστοδούλου διαμόρφωσε το 4-7, αλλά με σερί 3-0 ο ΠΑΟ ισοφάρισε. Νέο προβάδισμα του Ολυμπιακού με το μπλοκ άουτ της Σάλας (7-8). Αλλά πάλι λάθη και νέο σερί του ΠΑΟ που βρέθηκε στο +2 (10-8). Το μπλοκ από Γιώτα και Χίπε έκανε το 10-9, ενώ η Χίπε μείωσε σε 12-10.

Στο 13-10 ο Παρίζι έβγαλε την Άγκοστ που έδειχνε εκτός κλίματος, ειδικά στην επίθεση, βάζοντας την Γενιτσαρίδη στη θέση της. Με το άσσο της Κωνσταντίνου έγινε το 14-10. Η Σάλας με δύο σερί πόντους, τον δεύτερο με μπλοκ, έκανε το 15-13, ενώ ο άσσος της Εμμανουηλίδου το 15-14. Η Χριστοδούλου έφερε το Θρύλο μπροστά στο σκορ (16-17). Εναλλαγές στο σκορ ως το 22-22 με πόντους από Χίπε, Σάλας και Χριστοδούλου. Όμως δύο κακές επιθέσεις στο τέλος μετέτρεψαν το 23-22 σε 25-22 για το 2-0 στα σετ.

Έδειξε ψυχραιμία στο τέλος

Ο Ολυμπιακός πίεσε περισσότερο στο σερβίς, στην εκκίνηση του τρίτου σετ. Με τον πόντο της Σάλας και το άουτ της Γκρόθες, οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν στο 2-4. Η Γενιτσαρίδη τελείωσε την επίθεση για το 4-6. Με την Χίπε να διατηρεί το +2 (5-7), όπως και η Σάλας (8-10). Με έναν ακόμα πόντο της Σάλας και τη χαμένη επίθεση της Γκρόθες, ο Θρύλος βρέθηκε στο +3 (9-12). Πρώτος χρόνος με τη Γιώτα για το 11-13, αλλά εκεί υπήρξε ένα «νεκρό» διάστημα. Από το 12-14 με την Χίπε, το σκορ έγινε 15-14. Ο Παρίζι πήρε τάιμ άουτ και γύρισε… διακόπτη ο Ολυμπιακός.

Η Εμμανουηλίδου με μπλοκ έκανε το 15-16. Η Χίπε με άσσο το 15-17 και το μπλοκ της Χριστοδούλου το 15-18! Με την Εμμανουηλίδου να τελειώνει τη φάση για το 16-19. Δύο σερί πόντοι της Χαντάβα και ένα φιλέ της Σάλας έφερε το ματς στα ίσα (19-19). Δύο λάθη του ΠΑΟ διαμόρφωσαν το 19-21 για τον Ολυμπιακό, ενώ η Χίπε με πλασέ το 20-22. Η Γερμανίδα το πήρε πάνω της. Όπως και τους δύο τελευταίους πόντους για το 21-24 και το 22-25, αντίστοιχα, δίνοντας το σετ στο Θρύλο που μείωσε σε 2-1.

Μεγάλο «νεκρό» διάστημα

Το τέταρτο σετ άρχισε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ (4-4) και τη Χίπε να αποτελεί την σταθερότερη επιθετική λύση για τον Ολυμπιακό. Παρόλα αυτά, στη συνέχεια ο Θρύλος είχε ένα ακόμα «νεκρό» διάστημα. Ο ΠΑΟ προηγήθηκε 6-4, από λάθος σερβίς της Χαντάβα έγινε το 6-5 και ακολούθησε 4-0 για τις «πράσινες» (10-5). Ο Παρίζι έκλεισε την αλλαγή με την Άγκοστ να παίρνει ξανά τη θέση της Γενιτσαρίδη. Ο Ολυμπιακός είχε κολλήσει επιθετικά με τη διαφορά να φτάνει στο +7 (14-7).

Ο Ιταλός έριξε στο ματς και την Κελεσίδη που πήρε πόντο από μπλοκ (15-10). Η Χίπε έδωσε μια ακόμα φορά λύση με δύο διαδοχικούς πόντους (17-12). Δύο σερί μπλοκ από Χριστοδούλου και Σάλας μείωσαν το σκορ σε 18-14. Τα λάθη στην υποδοχή έφεραν τη διαφορά στους 7 (22-15). Στο 24-16 οι «ερυθρόλευκες» δεν τα παράτησαν. Με σερί 5-0 μείωσαν σε 24-21, αλλά δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την αντεπίθεσή τους, με το σετ να λήγει 25-21. Τα «νεκρά» διαστήματα έπαιξαν καθοριστικό ρόλο.

Τα σετ 3-1 σε 120′: 25-17, 25-22, 22-25, 25-21

1ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 25-17

2ο σετ: 7-8, 16-14, 21-20, 25-22

3ο σετ: 6-8, 15-16, 19-21, 22-25

4ο σετ: 8-5, 16-10, 21-15, 25-21

• Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 62 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 44 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Παναθηναϊκός (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 11 (9/16 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 20 (17/33 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κρος 10 (6/12 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκρόθες 15 (14/32 επ., 1 μπλοκ, 61% υπ. – 44% άριστες), Παπαφωτίου 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Χαντάβα 14 (13/33 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. – 27% άριστες) / Ρόγκα (λ, 57% υπ. – 43% άριστες), Κωνσταντέλλου, Στεπανένκο, Μεταξά 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ).

Ολυμπιακός (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 10 (4/12 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Άγκοστ 2 (2/13 επ., 44% υπ. – 39% άριστες), Σάλας 13 (11/31 επ., 2 μπλοκ, 44% υπ. – 44% άριστες), Χριστοδούλου 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 23 (21/48 επ., 2 άσσοι) / Κονόμι (λ, 57% υπ. – 52% άριστες), Μιλεντίγιεβιτς, Γενιτσαρίδη 2 (2/9 επ., 42% υπ. – 42% άριστες), Κελεσίδη 1 (1 μπλοκ).