Τα λάθη στο τέλος κόστισαν

Οι κοπέλες του Ολυμπιακού δεν τα κατάφεραν στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα της Volley League Γυναικών. Καθώς ηττήθηκαν 3-0 σετ. Σε όλα ήταν μέσα στο ματς για το μεγαλύτερο διάστημα, όμως στο φινάλε δεν είχαν καθαρό μυαλό και τα έχασαν από τα λάθη τους. Δεν άντεξαν ως το τέλος.

«Κόλλησαν» στο φινάλε

Οι κοπέλες του Ολυμπιακού μπήκαν καλά στο ματς. Με την Σάλας μείωσαν σε 4-2, ενώ με τον άσσο της Κούμπουρα ισοφάρισαν 6-6. Η Κούμπουρα πέτυχε το 7-7, ενώ στο μπλοκ μαζί με την Όλμπρεχτ έδωσαν το προβάδισμα (7-8). Η Βελγίδα έφερε το 9-7, ενώ με την Κούμπουρα ο Θρύλος προηγήθηκε 11-8. Το μπλοκ της Εμμανουηλίδου έδωσε… αέρα 3 πόντων των Ολυμπιακό (9-13). Με το μπλοκ άουτ της Σάλας έγινε το 12-16, αλλά εκεί ο Ολυμπιακός άρχισε να «κολλά» επιθετικά. Η Κούμπουρα έδωσε πόντο (14-17), αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε (19-19). Αν και οι «ερυθρόλευκες» πέρασαν μπροστά (20-19) τα λάθη στην υποδοχή, έδωσε στην ομάδα της Θεσσαλονίκης στο σετ με 25-21.

Δεν είχε… απάντηση

Μια φορά προηγήθηκε η ομάδα του Μιτσέλι στο δεύτερο σετ. Στην αρχή με την Κούμπουρα (0-1). Η Σάλας μείωσε σε 5-3, αλλά έχασε το σερβίς. Πολλά λάθη και εύκολοι πόντοι από χαμένα σερβίς και στις δύο πλευρές. Η Σάλας ήταν αποτελεσματική σε εκείνο το σημείο (11-9), ενώ με την Κούμπουρα το σκορ έγινε 15-14. Η Χριστοδούλου με τον άσσο ισοφάρισε (15-15), όπως και η Σάλας (17-17). Η Κουβανή, όμως, δεν σημάδεψε σωστά (21-18). Η Κούμπουρα μείωσε σε 21-19, αλλά δεν είχε συνέχεια και το σετ πήγε στον ΠΑΟΚ με 25-19.

Δεν άντεξαν ως το τέλος

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν περισσότερο ανταγωνιστικό. Διότι το πάλεψε ως το τέλος και ισοφάρισε σε 24-24. Το μπλοκ του Ολυμπιακού έκανε δουλειά. Με δύο διαδοχικούς πόντους της Σάλας, ο δεύτερος με μπλοκ, το σκορ έγινε 5-7. Όμως, ο ΠΑΟΚ με τους άσσους βρήκε λύσεις. Οι δύο ομάδες πήγαν «χέρι-χέρι» στο σκορ ως το 17-17 με το μπλοκ άουτ της Σάλας. Εκεί ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 20-17, αλλά με τα μπλοκ ο Θρύλος ισοφάρισε 20-20. Η Κούμπουρα έκανε το 23-23, το μπλοκ έφερε το 24-24, αλλά το χαμένη σερβίς της Σέρβας διαγώνιας και ο άσσος της Μπλάνκο, διαμόρφωσαν το 26-24 και το τελικό 3-0 σετ. Δεν άντεξαν ως το τέλος.

Τα σετ 3-0 σε 86′: 25-21, 25-19, 26-24

1ο σετ: 7-8, 12-16, 21-20, 25-21

2ο σετ: 8-5, 16-15, 21-18, 25-19

3ο σετ: 8-7, 15-16, 21-20, 26-24

• Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 44 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 2 άσσους, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Κρολ 16 (14/38 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Στράντζαλη 7 (7/25 επ., 28% υπ.-20% άριστες), Βεργίδου 1 (0/1 επ., 1 άσσο), Κάφρεϊ 18 (16/29 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 14% υπ.-07% άριστες), Μπλάνκο 4 (2/5 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ) /  Ξανθοπούλου (λ, 75% υπ.-50% άριστες), Κλέπκου 3 (1/6 επ., 2 άσσοι, 57% υπ.-43% άριστες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορένζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Γουίντερς 6 (6/19 επ., 40% υπ.-35% άριστες), Όλμπρεχτ 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Σάλας 12 (9/32 επ., 3 μπλοκ, 25% υπ.-21% άριστες) Κούμπουρα 17 (14/36 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (5/9 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 19% υπ.-19% άριστες), Αντωνακάκη (λ).