Απουσίες και λάθη κόστισαν…

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να εξασφαλίσει την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας αφού ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ (25-22, 15-25, 23-25, 26-28) στον πρώτο ημιτελικό του Final 4 της Ιεράπετρας, σε μια αναμέτρηση όπου αγωνίστηκε με τις σημαντικές απουσίες των Τόντορ Αλεξίεφ και Ραφαήλ Κουμεντάκη. Παρά τις δυο απώλειες ωστόσο ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με πάθος σε ένα παιχνίδι που ήταν πολύ κλειστό και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι Πειραιώτες πήραν το πρώτο σετ με σχετική ευκολία για να ακολουθήσει η ισοφάριση του ΠΑΟΚ. Το 3ο και το 4ο σετ, ήταν συναρπαστικά σε εξέλιξη με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο ενώ στο τελευταίο οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τρεις φορές στο σετ μπολ αλλά τελικά δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ. Πλέον η προσοχή του Ολυμπιακού, που έδειξε σε ένα ακόμα ματς ότι τον έχει τον ΠΑΟΚ, στρέφεται στην κατάκτηση του πρωταθλήματος, αρχής γενομένης από την πρόκριση στους τελικούς, αφού προηγείται με 2-0 στη σειρά των ημιτελικών με τη Σύρο.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα!

Στην έναρξη του αγώνα οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 8-7 με τον Χριστοφιδέλη και στη συνέχεια να δέχεται ένα 4-0 σερί που έφερε τους Θεσσαλονικείς μπροστά στο σκορ με 11-8. Μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, ο Θρύλος αντέδρασε και απάντησε με δικό του σερί ισοφαρίζοντας αρχικά με μονό μπλοκ του Πετρεά και περνώντας μπροστά στο σκορ με 11-12, ύστερα από  διπλό μπλοκ των Πετρέα και Τερβαπόρτι.  Ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια προσπέρασε με 14-12 και 15-13 αλλά οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν εκ νέου και με 4-0 σερί προηγήθηκαν με 15-17! Μετά από πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη ο Θρύλος έφτασε στο 16-18 και συνέχισε το νέο σερί του για το 16-20 μετά από λάθος του ΠΑΟΚ. Oι τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν σε 19-20 αλλά με νέο πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη διαμορφώθηκε το 19-21.  Ακολούθησε το 20-22 για τον Ολυμπιακό μετά από πάιπ του Ράουβερντινκ και το 20-23 με εξαιρετική επίθεση του Σμιτ.  Ο Γιώργος Πετρέας χτύπησε ξανά σε πρώτο χρόνο στο πρώτο «ερυθρόλευκο» σετ μπολ, στο 21-24 και ο Ράουβερντινκ έγραψε το 22-24, χάρη στο οποίο ο Θρύλος προηγήθηκε με 1-0 στα σετ!

Ισοφάριση σε 1-1

Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω στο σκορ με 8-5 αρχικά και με 12-7 και 14-8 στη συνέχεια. Στην εξέλιξη του σετ, οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να αλλάξουν την εικόνα του δίνοντας την ευκαιρία στους Θεσσαλονικείς να διαχειρίζονται το υπέρ τους προβάδισμα (15-9, 17-10) και να φτάνουν στο 25-15 χάρη στο οποίο ισοφάρισαν σε 1-1 τα σετ.

Έμεινε πίσω με 2-1 στα σετ

Στην έναρξη του 3ου σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 6-3 με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει άμεσα σε 6-6. Μετά το 7-6 που ακολούθησε οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 7-7 με τον Πετρέα και προηγήθηκαν με 7-8 μετά από επίθεση του Χριστοφιδέλη. Με τον ίδιο πρωταγωνιστή ο Θρύλος προηγήθηκε εκ νέου στο 8-9 και στο 9-10 αλλά στη συνέχεια δέχθηκε ένα 3-0 σερί που έφερε τον ΠΑΟΚ στο 12-10. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 13-13 και οι δυο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ (14-14, 15-15, 16-16) και τους Πειραιώτες να φτάνουν στο 16-17 χάρη στον άσσο του Σμιτ. Ακολούθησε το 18-19 από το Νίκο Ζουπάνη με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει ξανά σε 19-19 αλλά το Ράουβερντινκ να γράφει το 19-20. Η συγκλονιστική εξέλιξη συνεχίστηκε με δυο λανθασμένα σερβίς αρχικά του Ζουπάνη για το 20-20 και έπειτα του Σαφράνοβιτς για το 20-21. Ο ΠΑΟΚ με δυο σερί πόντους προηγήθηκε μετά από ώρα με 22-21 και ξέφυγε με +2 στο 23-21. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ ο Γκάβιν Σμιτ μείωσε σε 23-22 αλλά οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στο σετ μπολ με 24-22. Από προσπάθεια του Σμιτ ο Ολυμπιακός μείωσε με 24-23 αλλά το σετ κατέληξε στους τυπικά γηπεδούχους με 25-23, ύστερα από σερβίς άουτ του Καναδού διαγώνιου.

Τρία σετ μπολ για την ισοφάριση αλλά ήττα στις λεπτομέρειες

Στην έναρξη του 3ου σετ, οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 9-6 και 10-7, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 10-9 και μετά το 11-9 να ισοφαρίζει 11-11 με τον Χριστοφιδέλη. Στην εξέλιξη του σετ, διατηρήθηκε αυτή η εικόνα με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Γερούν Ράουβερντινκ έγραψε το 14-15 και το 15-16 με τον Θρύλο να ξεφεύγει με +2 στο 15-17 ύστερα από παράβαση στο φιλέ των Θεσσαλονικέων οι οποίοι μείωσαν στη συνέχεια σε 16-17. Ωστόσο με πρώτο χρόνο του Νίκου Σμαραγδή το +2 επανήλθε στο 16-18, κάτι που συνέβη και στο 17-19 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Γκάβιν Σμιτ. Από κερδισμένο μπλοκ άουτ ο ΠΑΟΚ μείωσε ξανά σε 18-19, αλλά με τον ίδιο τρόπο ο Σμιτ και πάλι σημείωσε το 18-20. Ακολούθησε η εκ νέου μείωση του σκορ  και εν τέλει η ισοφάριση για τον ΠΑΟΚ στο 20-20. Ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα από σερβίς άουτ των Θεσσαλονικέων (20-21) οι οποίοι ισοφάρισαν ξανά σε 21-21 και προσπέρασαν με άσσο του Κλάπβαικ με 22-21. Ο Γερούν Ράουβερντινκ κέρδισε το μπλοκ άουτ ισοφαρίζοντας σε 22-22, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο 23-22 και τον Σμιτ να ισοφαρίζει ξανά σε 23-23 με νέο κερδισμένο μπλοκ άουτ.  Ο Θρύλος με μπλοκ του Σμαραγδή στο Σαφράνοβιτς προσπέρασε με 23-24 και έφτασε στο σετ μπολ αλλά ακολούθησε η ισοφάριση σε 24-24. Με νέα επίθεση του Γκάβιν Σμιτ, προήλθε το δεύτερο σετ μπολ 24-25, όμως ο Σμαραγδής έστειλε τη μπάλα άουτ στο επόμενο σερβίς (25-25). Με πρώτο χρόνο του Γιώργου Πετρέα ο Ολυμπιακός έφτασε για τρίτη φορά στο σετ μπολ (25-26) αλλά είχαμε νέα ισοφάριση σε 26-26 και ακολούθως προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ με 27-26 ο οποίος έφτασε στο 28-26 και την τελική επικράτηση με 3-1 σετ.

Tα σετ: 3-1 σε 2.00. 22-25 (30’) 15-25 (22’), 25-23 (33’), 26-28 (35’)

1ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 22-25

2ο σετ: 8-5, 16-9, 21-12 25-15

3ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 25-23

4ο σετ: 8-6,  15-16, 20-21, 26-28