Τα «κλειδιά» της πρόκρισης και ο ΠΑΟΚ

Σε μια κρίσιμη καμπή της περιόδου ο Γιώργος Μασούρας έχει ανεβάσει καταλυτικά την απόδοσή του. Κι αυτή είναι κομβική για τον Ολυμπιακό. Την περασμένη Κυριακή στη Νεάπολη κερδισμένο πέναλτι και γκολ, απόψε δύο γκολ. Το πρώτο που έστειλε το ματς στην παράταση, το δεύτερο έδωσε την πρόκριση. Αλλά δεν ήταν μόνο αυτός. Τα «κλειδιά» της πρόκρισης και ο ΠΑΟΚ.

Η προσφορά του Μασούρα

Είναι ένας παίκτης που έχει ακούσει πολλά. Κι αυτό συμβαίνει γιατί είναι Έλληνας. Αλλά είναι ένας παίκτης κομβικός. Ένας παίκτης που κάνει τη διαφορά και δίνει πολύτιμες λύσεις. Όπως έγινε στη Νεάπολη, όπως έγινε και απόψε. Μπήκε στο ματς στο 54′ και ήταν ο άνθρωπος της… τελευταίας στιγμής και της κρίσιμης ώρας. Δύο γκολ στον προημιτελικό με τον Παναιτωλικό. Το πρώτο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ένα τέρμα καθοριστικό διότι γλίτωσε τον Ολυμπιακό από τον αποκλεισμό. Το δεύτερο στο 115′, όταν και έβαλε το γκολ που έστειλε τους «ερυθρόλευκους» στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Μασούρας είναι παίκτης που μπορεί να δώσει πολλές λύσεις. Ρυθμιστής στα ματς και το κάνει συνεχώς, με επιτυχία. Άσε, δε, που όταν σκοράρει ο Ολυμπιακός πάντα είναι νικητής.

Ο Λόπες άλλαξε το ματς

Ο Πορτογάλος μπήκε στη θέση του Κανέ, αλλά έπαιξε στα άκρα. Ο Ρόνι έδωσε πολλά στο παιχνίδι των «ερυθρόλευκων». Δύο ασίστ έχει δώσει. Η πρώτη ήταν δείγμα ψύχραιμης κίνησης. Διότι η πάσα στον Μασούρα, στη φάση του 2-1, ήταν κάτι περισσότερο από καθοριστική. Παράλληλο γύρισμα στο 90’+3 και ο Έλληνας εξτρέμ από κοντά σκόραρε. Το δεύτερο ήρθε στο 115′. Συνδυάστηκε ιδανικά με τον Μασούρα που είχε κλέψει την μπάλα στο κέντρο.

Διότι έχει πολύ μεγάλη σημασία ότι είδε την κίνηση του και του πάσαρε την μπάλα την κατάλληλη στιγμή, για να μπορέσει να «εκτελέσει» με τις καλύτερες, δυνατές προϋποθέσεις. Προκαλεί απορία το γεγονός ότι ο Μαρτίνς υπολογίζει ή πιο σωστά δίνει περισσότερες ευκαιρίες στον Ονιεκούρου από ότι κάνει με τον Λόπες. Ο Πορτογάλος είναι ποιοτικός ποδοσφαιριστής και αυτό φαίνεται πάντα, όταν αγωνίζεται.

Λάμψη Φατινγκά, κέρδος οι «μικροί»

Ο Φατινγκά ήταν αυτός που έλαμψε περισσότερο από τους νεαρούς παίκτες του Ολυμπιακού. Μέσα στα πρώτα έξι λεπτά, δοκάρι και γκολ. Αλλά δεν ήταν ο μόνος. Ο Κίτσος έδειξε εξαιρετικά στοιχεία. Ως αριστερός μπακ, δικαιώνοντας και τον Μαρτίνς που αποφάσισε να του αλλάξει θέση και να τον καθιερώσει εκεί. Ο Σουρλής δέσποζε στο χώρο του κέντρου.

Ο Τζολάκης είχε μια ακόμα θετική εμφάνιση κάτω από τα γκολπόστ. Αλλά και οι άλλοι δύο «νέοι» της ενδεκάδας, ο Κανέ και ο Καρβάλιο τα πήγαν καλά. Ο πρώτος έκανε δουλειά στον άξονα, ο δεύτερος έδωσε την ασίστ στη φάση του 1-0. Τι να πει κανείς και για τον «έφηβο» Αβραάμ; Πάθος για 120 λεπτά. Όπως και ο Βρουσάι που ως δεξί μπακ τα πήγε περίφημα. Όλα αυτά ήταν τα θετικά της βραδιάς στο Καραϊσκάκη. Τα «κλειδιά» της πρόκρισης και ο ΠΑΟΚ.

Υστέρησαν Κούντε και Μαντί

Σε αυτή τη βραδιά με πολλά κέρδη για τον Ολυμπιακό, υπήρχαν και ορισμένοι που απογοήτευσαν. Ο Κούντε μπήκε στο ματς και έδειχνε λες και κάνει αγγαρεία. Λες και δεν ήθελε να αγωνιστεί. Αλλά και ο Καμαρά που μπήκε μέσα έκανε πολλά λάθη, ακόμα και σε εύκολες μεταβιβάσεις. Σίγουρα δεν θυμίζει σε τίποτα τον παλαιό, καλό του εαυτό. Επίσης, ο Ανδρούτσος δεν βοήθησε. Το πιο… τρομερό ήταν οι σέντρες που έκανε και δεν πήγαιναν μέσα στην περιοχή!

Ημιτελικά με ΠΑΟΚ

Επόμενος αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Κύπελλο ο ΠΑΟΚ. Ένα ζευγάρι που θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον. Με τη ρεβάνς στον Πειραιά. Οι δύο ομάδες έχουν και τα ευρωπαϊκά ματς του Φεβρουαρίου. Συνεπώς το πρόγραμμα και των δύο θα είναι βεβαρυμμένο. Οπότε το βάθος στον πάγκο θα παίξει το ρόλο του.

Υ.Γ. Ο Μαρτίνς γιόρτασε το 200ό του ματς στον «ερυθρόλευκο» πάγκο με μια πρόκριση. Μια αγχωτική πρόκριση. Αλλά ο Ολυμπιακός έχει πολλές λύσεις και είναι δεδομένο ότι θα τα βγάλει πέρα παρά τα πολλά ματς που τον περιμένουν.