Τα γκολ του Χασάν στο 90′

Ο Αχμέντ Χασάν “λύτρωσε” για ακόμη μια φορά τον Ολυμπιακό…

Γράφει ο Κώστας Παλαιολόγος

Επέστρεψε στα γκολ, στο πιο καίριο χρονικά σημείο, ο Αχμέν Χασάν. Ο Αιγύπτιος στράικερ του Ολυμπιακού μετά την επιστροφή του στους αγωνιστικούς χώρους από τον κορωνοϊό, επανέρχεται στα γκολ σε μία χρονική στιγμή όπου οι νταμπλούχοι Ελλάδας το είχαν πιο πολύ ανάγκη από οτιδήποτε.

Ο διεθνής Αιγύπτιος φορ αποδείχθηκε χρυσή αλλαγή του Πέδρο Μαρτίνς (σ.σ.: είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο στο 66ο λεπτό αντί του Γιώργου Μασούρα), αφού αξιοποίησε με τον ιδανικότερο τρόπο την εκτέλεση φάουλ του Κώστα Φορτούνη στο 90’+4 και με καρφωτή κεφαλιά λύτρωσε τον Θρύλο επιστρέφοντας στα γκολ και οδήγησε τους «ερυθρόλευκους» στην πολύτιμη νίκη με 1-0.

Επίσης, πήρε μια… γλυκιά ρεβάνς για το γκολ που του είχε ακυρωθεί στο αντίστοιχο παιχνίδι του πρώτου γύρου στους «Ζωσιμάδες» στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όπου οι Πειραιώτες έχασαν τους πρώτους τους βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα.

Μάλιστα ο Χασάν αποδεικνύεται σε άνθρωπο της τελευταίας στιγμής για τους νταμπλούχους Ελλάδας, αφού είναι η τρίτη φορά που σκοράρει στις καθυστερήσεις χαρίζοντας πολύτιμες νίκες στον Θρύλο!

Η πρώτη φορά ήταν στην περσινή εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Ατρόμητο , όπου με δική του κεφαλιά στο 90’+1 είχε οδηγήσει τους «ερυθρόλευκους» σε σπουδαία νίκη με 1-0.

Η επόμενη ήτα στην φάση της πρεμιέρας των ομίλων του Champions League κόντρα στην Μαρσέιγ, όπου με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ματιέ Βαλμπουενά χάρισε την νίκη με 1-0.

Η προηγούμενη φορά όπου ο Αχμέντ Χασάν είχε βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα ήταν στο ματς της όγδοης αγωνιστικής στο Ηράκλειο στην εκτός έδρας νίκη επί του ΟΦΗ, όταν πάλι με κεφαλιά είχε ανοίξει το σκορ στο 53′, αξιοποιώντας την σέντρα του Μαντί Καμαρά. Το τελικό 0-2 είχε διαμορφώσει ο Γιώργος Μασούρας στο 60′.