Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Τα … χρειάστηκε η Φράιμπουργκ

Μέχρι το 92’ ήταν φάτσα με τον αποκλεισμό, όμως τελικά η προσεχής ευρωπάική αντίπαλος του Ολυμπιακού προκρίθηκε στην παράταση επικρατώντας δύσκολα της Σεντ Πάουλι με 2-1..

Είδε κι … έπαθε η Φράιμπουργκ μέχρινα υποτάξει την σθεναρή αντίσταση της κατά μία κατηγορίας υποδεέστερης Σεντ Πάουλι με 2-1 στο έξτρα 30λεπτο και να πάρει το εισιτήριο της πρόκρισςη για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Γερμανίας.
Μέχρι και το 92’ ήταν με το ενάμιση πόδι εκτός Κυπέλλου, αλλά η Φράιμπουργκ όχι μόνο ισοφάρισε τη Σεντ Πάουλι στο 93’, αλλά πήρε και το παιχνίδι στο τέλος της παράτασης με 2-1! Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στην Φράιμπουργκ, αφού προηγήθηκαν στο σκορ με τον Ντάσνερ στο 43’.
Ο Ματίας Γκίντερ ισοφάρισε στο 93’ και έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί, και πάλι στο τέλος, από δική του ασίστ στον Γκρέγκοριτς, στο 119’, η Φράιμπουργκ νίκησε 2-1 και «λύγισε» με δυσκολία την αντίσταση της Σεντ Πάουλι.

Η ενδεκάδα της Φράιμπουργκ: Ατουμπόλου, Κούμπλερ, Ματίας Γκίντερ, Σλότερμπεκ (46′ Λίενχαρτ), Κρίστιαν Γκίντερ, Έγκεσταϊν (46′ Χέφλερ), Κέιτελ, Ντόαν, Γεόνγκ (46′ Κίερε), Βέισοπτ (46′ Γκρίφο), Πέτερσεν (46′ Γκρέγκοριτς).