Συντριβή στο «Αστρομπάλ»…

Ένας άνευρος και χωρίς αγωνιστικούς προσανατολισμούς Ολυμπιακός έγινε εύκολη λεία στην «σταχτοπούτα» Βιλερμπάν, γνωρίζοντας βαριά ηττα με 82-63

Με το … αριστερό ξεκίνησε η ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού τις εφετινές της υποχρεώσεις στην νέα απαιτητική Ευρωλίγκα.

Οι «ερυθρόλευκοι» αναδεικνύοντας πολλές αδυναμίες τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά γνώρισαν την συντριβή από την Βιλερμπάν με 82-63 και γέμισαν με προβληματισμό τους εκατομμύρια πιστούς τους οπαδούς.

Υπέστησαν μια ήττα, την οποία πολύ δύσκολα προβλέπεται να την καλύψουν στην συνέχεια, μα πάνω απ’ όλα έδειξαν ότι πρόκειται για σύνολο δεύτερης η και … τρίτης ταχύτητας.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με Μπόλντγουιν, Πάντερ, Κουζμίνσκας, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, μπήκε δυνατά στο «Αστρομπάλ» έχοντας στόχο να πλήξει τη γαλλική ομάδα κοντά στο καλάθι.

Με όπλο το γρήγορο παιχνίδι τους οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ κατάφεραν να γίνουν το αφεντικό . Με τους Γιώργο Πρίντεζη και  Κουζμίνσκας να σκοράρουν 8 και 4 πόντους, βρέθηκαν να προηγούνται με 10-17 ωστόσο η συνέχεια δεν ανάλογη. Το δεύτερο ροτέισον δεν πήγε καλά, η άμυνα στο «ένας με έναν» δεν ήταν καλή (σ.σ. δεν λειτούργησε για λίγο και το Χαπ-Ρούμπιτ και άλλαξε τον πρώτο αμέσως ο Μπλατ βάζοντας τον Μιλουτίνοφ) και η Βιλερμπάν πέτυχε 4 σερί γκολ-φάουλ για το 21-21. Το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε με 21-24 με μπάζερ-μπίτερ του Σπανούλη.

Στιο δεύτερο δεκάλεπτο άρχισαν τα προβλήματα. Με τον Τσέρι να έχει τρομερά προβλήματα στην οργάνωση, ο Ολυμπιακός έγινε προβλέψιμος.

Η Βιλερμπάν εκμεταλλεύτηκε την κακή του άμυνα, για να προσπεράσει με 31-25. Ο Μιλουτίνοφ έδωσε μια πρώτη λύση, ποστάροντας και μοιράζοντας στον Παπανικολάου (32-29) ενώ από τη στιγμή που δεν τους πήγαινε το τρίποντο, ο Πάντερ (μαζί με Σπανούλη στα γκαρντ) πήγε στο αγαπημένο του πουλ απ για να μειώσει σε 34-31. Ο Τσέρι στη συνέχεια (ο Μπόλντγουιν δεν είχε ξαναπεράσει) με ντράιβ έκανε το 36-33 αλλά ο Λάιτι με φόλοου έκανε το 40-33 (19-9 επιμέρους) στη λήξη της 2ης περιόδου (1/8 τρίποντο και 11/22 δίποντα).

Η Βιλερμπάν εκμεταλλευόμενη τις πολλές αμυντικες, αλλά και επιθετικές αδυναμίες των «ερυθρόλευκων» ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο μ’ ένα επί μέρους 7-2 για το 47-35, με τον Πάντερ να εκδηλώνει στη συνέχεια τον πρώτο αιφνιδιασμό του στο 25΄ του αγώνα. Ο Πρίντεζης πέτυχε το 2ο τρίποντο της ομάδας (2/13) για το 51-44 ενώ ο Πολ στη συνέχεια έκανε το 54-45 με βολές, έχοντας πάρει ένα σουτ όλο κι όλο στο ματς. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με 56-47.

Ο Σπανούλης με τρίποντο μείωσε σε 59-52 στο 4ο δεκάλεπτο, αλλά ο Τέιλορ απάντησε με τον ίδιο τρόπο ανεβάζοντας τη διαφορά και πάλι σε διψήφια επίπεδα. Ακολούθησαν δύο λάθος πάσες που κατέληξαν στην… εξέδρα (από Πολ και Μπόλντγουιν), ενώ νέο λάθος μετά από γκολ φάουλ του Πρίντεζη ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 14 πόντους (71-57). Για αν οδηγηθούμε στο τελικό  82-63..

Τα Δεκάλεπτα: 21-24, 40-33, 56-47, 82-63.