ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Συνεχίζει την αήττητη πορεία του

Την νικηφόρα πορεία του στο Ελληνικό πρωτάθλημα συνεχίζει ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 32-22 του
Φαίακα Κέρκυρας στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη». Αυτή ήταν ή 8η νίκη για τον Θρύλο που πλέον στρέφει το βλέμμα του στο μεγάλο παιχνίδι της Κυριακής με αντίπαλο τον Φίλιππο Βέροιας για την φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Ολυμπιακός, που αγωνίστηκε χωρίς τους Σανίκη, Τσίλη, Καβάρτσκι και Λέμος, προηγήθηκε με 3-2, στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα. Ελέγχοντας το ρυθμό οι «ερυθρόλευκοι», ανέβασαν τη διαφορά στο συν τέσσερα και το 6-2, με δυο διαδοχικά τέρματα του Τζηρά. Ο Έλληνας εξτρέμ, σημείωσε και το 7-3, την ώρα που ο Σκίπιτς, πραγματοποιούσε διαδοχικές επεμβάσεις, έχοντας ήδη έξι στο ενεργητικό του, στα μισά του πρώτου ημιχρόνου.  Ο Γιώργος Ζαραβίνας μοίραζε το χρόνο συμμετοχής, σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 9-7. Με δυο γκολ του Μπάγιου, διαμορφώθηκε το 15-12 στο 26:20, για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με 17-14, χάρη σε τέρμα του Λιάπη ακριβώς στο φινάλε. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, του δεύτερου ημιχρόνου, οι Πειραιώτες ανέβασαν στροφές, κάνοντας το 19-17, 24-18. Ο Μάρκο Τερλέτσκι, που πέρασε κάτω από τα «ερυθρόλευκα» δοκάρια, διατήρησε το συν επτά για τους νταμπλούχους Ελλάδας, που δεν άφησαν περισσότερα περιθώρια αμφισβήτησης της ανωτερότητας τους. Το παιχνίδι ήταν στο 28-20, στο 20ο λεπτό. Ο Δεληχρήστος ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (30-20), πέντε λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Με το τελικό 32-22, ο Ολυμπιακός, έφτασε με άνεση στο «8Χ8» στη φετινή διοργάνωση και οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος, με 16 βαθμούς. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Μπάγιος με επτά τέρματα και ακολούθησαν οι Δεληχρήστος και Μάλλιος που σημείωσαν από πέντε γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-2, 8-3, 11-8, 13-12, 17-14 (ημ.), 19-16, 22-18, 26-19, 28-20, 30-20, 32-22

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Σκίπιτς, Nομικός 3, Μάϊνας, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης 1, Μούγιτς 2, Μάλλιος 5, Τερλέτσκι, Κανδύλας 1, Μπάγιος 7, Δεληχρήστος 5, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος, Μιχαηλίδης 3.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Νικόλαος Ριγανάς):Τζούκας, Δούγιας 2,  Σουλάνης, Δέσπος 2, Κουλούρης, Μάτοβιτς, Κόντης 4, Τσιλιμπάρης, Χερουβείμ 6, Δελλής 5, Πίτος, Βλαχόπουλος, Χάλαρης 3, Γιαννακόπουλος, Σκουρτάι, Νάστος