«Σβηστός» και χωρίς κόσμο ο Θρύλος

Με επιθετικό πλουραλισμό καθώς είχε 5 διψήφιους, ο Ολυμπιακός νίκησε 90-80 την Ζαλγκίρις για τη 2 αγωνιστική. Εκπληκτικός ξανά ο Βεζένκοφ (23π., 14ρ.), μεγάλη δουλειά από Φαλ (16π.) και Λαρεντζάκη (15π.). «Σβηστός» και χωρίς κόσμο ο Θρύλος.

Είχε θέματα

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με κακές επιλογές και λάθη στην επίθεση. Με την Ζαλγκίρις να παίρνει 5 πόντους από τον Σμιτς και τον Ολυμπιακό να σκοράρει στο 3′ με τον Φαλ (2-5), αλλά οι Λιθουανοί γρήγορα έφτασαν στο 2-9. Το τρίποντο του Βεζένκοφ μείωσε το σκορ σε 7-11 (4′). Οι επιθέσεις των «ερυθρολεύκων» ήταν από μέσα, με τον Φαλ να έχει στο 5′ ήδη 9 πόντους (12-11). Σερί 10-0 με το καλάθι του Γουόκαπ και 14-11 (6′). Ο Αμερικανός έκοβε (σ.σ.: τάπα στον Ντίμσα), μοίραζε ασίστ και σκόραρε (16-13, 8′). Δύο διαδοχικά τρίποντα της Ζάλγκιρις έκαναν το 16-19, για να τελειώσει το δεκάλεπτο 18-21.

Το γύρισε με την άμυνα

Η διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν η άμυνα του Ολυμπιακού. Με ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκη μπροστάρηδες. Σε αντίθεση με το πρώτο, κράτησε την Ζαλγκίρις στους 14 πόντους. Την ίδια ώρα, η επίθεση βρήκε ρυθμό. Ο Λαρεντζάκης με πέντε πόντους έδωσε το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» (24-23, 12′). Σε συνδυασμό με την άνοδο του Βεζένκοφ και τις βολές του Σλούκα, η ομάδα του Μπαρτζώκα πήγε στο +6 (31-25, 14′). Ο Ουλάνοβας με τρίποντο μείωσε στον πόντο (34-33, 16′), αλλά ο Ολυμπιακός έκανε σερί 10-2 ως το τέλος του ημιχρόνου που έκλεισε με το τρίποντο του Λαρεντζάκη σε «νεκρό» χρόνο (44-35).

«Σβηστός» ο Θρύλος

Μετά το αρχικό 0-5 της Ζαλγκίρις στο πρώτο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου (44-40), ο Ολυμπιακός αντέδρασε. Κυκλοφόρησε καλά την μπάλα. Επίσης, την πέρασε στη ρακέτα όπου ο Φαλ δεν είχε αντίπαλο. Το έμμεσο τρίποντο του Γουόκαπ έκανε το 49-40 (22′). Οι Λιθουανοί έβρισκαν λύσεις από μακρινή απόσταση με Σμιτς, Μπραζντέικις και Έβανς (49-45 στο 24′ και 52-48 στο 25′). Ο Φαλ με πέντε διαδοχικούς πόντους έκανε το 54-48, για να έρθει το τρίποντο του Γουόκαπ (57-48, 26′). Σε εκείνο το σημείο μπήκε στην… εξίσωση και ο Πίτερς (6π.) και μαζί με τον Βεζένκοφ έφεραν τους «ερυθρόλευκους» στο +11 (67-56), για να λήξει η περίοδος 67-58 με τις βολές του Χέις.

Νίκησε και χωρίς κόσμο

Η νευρικότητα στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου ήταν έκδηλη. Η ομάδα του Μπαρτζώκα έμεινε χωρίς σκορ για 3:12! Ο Κάβανο έκανε τη ζημιά με τα μακριά σουτ, καθώς πέτυχε 3 τρίποντα. Ωστόσο το έμμεσο τρίποντο του Σλούκα για το 70-61 έδωσε την ώθηση. Το πείσμα του Λαρεντζάκη πέτυχε το 76-70 (36′), ενώ ένα ακόμα έμμεσο τρίποντο του Βεζένκοφ και το καλάθι του ΜακΚίσικ στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσαν το 81-70 (37′). Ένα ακόμα τρίποντο του Λαρεντζάκη έβαλε τους τίτλους τέλους στο ματς (85-73, 1:32), για να λήξει το ματς 90-80. «Σβηστός» και χωρίς κόσμο ο Θρύλος.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 44-35, 67-58, 90-80.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.