Σούπερ Θρύλος «κάρφωσε» την ΑΕΚ

Μια νίκη τεράστιας αξίας και σημασίας πέτυχαν τα κορίτσια του Ολυμπιακού. Μιας και έβαλαν τέλος στο αήττητο της ΑΕΚ που ήταν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Λοιπόν, οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν 3-1 σετ και έδειξαν πώς είναι σε θέση να διεκδικήσουν με αξιώσεις το φετινό πρωτάθλημα. Αξίζει να σημειωθεί πώς αυτή η ομάδα χρειάζεται λίγο χρόνο για να βρει ομοιογένεια. Ωστόσο έδειξε πώς είναι ικανή για μεγάλα πράγματα. Σούπερ Θρύλος «κάρφωσε» την ΑΕΚ.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα

Ιδανική εκκίνηση στο πρώτο σετ έκανε ο Ολυμπιακός. Καθώς βρέθηκε μπροστά με 6-2, ενώ η επίθεση της Κούμπουρα έφερε το 3-8. Ακολούθως η Νίζετιχ τέλειωσε τις μπάλες που είχε (4-10 και 5-11). Αλλά η συγκέντρωση χάθηκε και η ΑΕΚ επέστρεψε (12-12). Όμως, το μπλοκ της Εμμανουηλίδου έδωσε ξανά το προβάδισμα στο Θρύλο (12-13), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Όμως, η Νίζετιχ έκανε τη διαφορά στο φινάλε. Μιας και πήρε τους πόντους για το 20-21 και το 21-22. Μετά η Μλεΐνκοβα έφρε τον Ολυμπιακό σε σετ μπολ (22-24) και η Αργεντινή ακραία τέλειωσε το σετ για το 0-1 με 22-25.

Στις λεπτομέρειες…

Αν και ο Θρύλος πέρασε μπροστά με 3-1 σετ, με την Εμμανουηλίδου, η ΑΕΚ το γύρισε (5-3). Νέα ανατροπή με την Κούμπουρα για το 6-5. Όμως οι «κιτρινόμαυρες» βρέθηκαν στο +3 (11-8). Ακολούθως νέο προσπέρασμα του Ολυμπιακού με την Κούμπουρα ξανά (15-14). Επίσης, η Σέρβα διαγώνιο έβαλε ξανά το Θρύλο σε θέση… οδηγού (19-18), ενώ μετά η Καράρο πήρε σημαντικούς πόντους (22-21 και 23-22). Αλλά στο φινάλε του σετ οι κοπέλες της Ένωσης ήταν πιο αποτελεσματικές και το πήραν με 25-23, για το 1-1.

Σούπερ Θρύλος

Μετά το αρχικό 3-3 στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός ξέφυγε 7-4 με δύο σερί πόντους της Κούμπουρα (σ.σ.: μπλοκ και άσος). Αν και η ΑΕΚ ισοφάρισε 8-8, ο Θρύλος έκανε 4-0 με Κούμπουρα και Καράρο για το 12-8, ενώ συνέχισε το ίδιο δυνατά. Μιας και έκανε επί μέρους 10-1 για να προηγηθεί 18-9 με την Κούμπουρα να είναι κομβική. Μετά το 19-10 με την Μλεΐνκοβα, η ΑΕΚ έκανε 4-1 και μείωσε σε 14-20. Ύστερα δύο επιθέσεις της Νίζετιχ για το 14-22, δύο σερί λάθη από Στράντζαλη και Καλντερόν (18-24) και άσος από την Αργεντινή ακραία για το 18-25 και το 1-2 στα σετ.

«Κάρφωσε» την ΑΕΚ!

Εξαιρετική η εικόνα από τις «ερυθρόλευκες» και στο τέταρτο σετ. Καταρχάς δύο σερί άσοι της Καράρο για το 0-3, ενώ με μπλοκ της Λαμπρούση έγινε το 3-7. Κατόπιν, η Νίζετιχ έκανε το 4-8 και το 4-11, ενώ το μπλοκ της Καράρο το +8 (4-12)! Μετά τον πόντο της Κούμπουρα (7-15), η ΑΕΚ αντέδρασε και μείωσε σε 15-16 με τον άσο της Καλαντάτζε. Όμως, ο Θρύλος κράτησε το +2 με την Κούμπουρα (18-20), ενώ η ίδια με δύο διαδοχικές επιθέσεις έκανε το 19-22. Ύστερα, το μπλοκ της Μλεΐνκοβα έφερε τον Ολυμπιακό σε ματς μπολ (21-24), για να τελειώσει η Κούμπουρα το σετ (22-25) και το ματς (1-3 σετ). Σούπερ Θρύλος «κάρφωσε» την ΑΕΚ.

Τα σετ 1-3 σε 1.47: 22-25, 25-23, 18-25, 22-25.

• 1ο σετ: 3-8, 16-15, 20-21, 22-25
  • 2ο σετ: 8-7, 15-16, 21-20, 25-23
  • 3ο σετ: 6-8, 9-16, 14-21, 18-25
  • 4ο σετ: 4-8, 12-16, 19-21, 22-25

** Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 3 άσους, 50 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΑΕΚ (Γιουνούς Οτσάλ): Γιώτα 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Στράντζαλη 16 (14/35 επ., 2 μπλοκ, 59% υπ. – 29% άριστες), Κωνσταντινίδου 4 (1/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πάσκοβα 7 (6/18 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. – 29% άριστες), Πλάνκο 6 (6/16 επ.), Νικόλοβα 14 (13/36 επ., 1 άσσος) / Κοσμά (λ, 71% υπ. – 36% άριστες), Ξηντάρα (λ, 67% υπ. – 67% άριστες), Γρυλλάκη, Καλαντάτζε 6 (3/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καλντερόν 5 (5/14 επ., 20% υπ. – 20% άριστες), Ξανθοπούλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 15 (11/30 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ. – 17% άριστες), Καράρο 6 (2/3 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Λαμπρούση 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 10 (7/9 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Κούμπουρα 29 (24/52 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 11 (7/33 επ., 4 μπλοκ, 52% υπ. – 19% άριστες) / Αρτακιανού (λ., 55% υπ. – 14% άριστες), Τσιτσιγιάννη, Τάνη.