Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Στους «16» του Κυπέλλου η Καλαμάτα του «Αναστό»!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Ταΐρη που έκανε δύο αποκρούσεις στη διαδικασία των πέναλτι, η «Μαύρη Θύελλα» του Νίκου Αναστόπουλου επικράτησε 4-3 του Παναιτωλικού στα πέναλτι (2-2 κ.α. και παράταση).

Με άνθρωπο της τελευταίας στιγμής τον Δημήτρη Ταΐρη που έκανε δύο αποκρούσεις στη διαδικασία των πέναλτι, η Καλαμάτα επικράτησε 4-3 του Παναιτωλικού στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι μετά από ένα συναρπαστικό ματς που έληξε 2-2 σε κανονική διάρκεια και παράταση.

Οι Αγρινιώτες που θα φιλοξενήσουν τον Ολυμπιακό το ερχόμενο Σάββατο έχοντας υποστεί το σοκ του πρόσωρου αποκλεισμού την συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας, προηγήθηκαν  στο 29’ με φοβερό σουτ του Φλόρες .

Η Καλαμάτα έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε στο 34’με κεφαλιά του… ξεχασμένου μέσα στην περιοχή Ρόβα, ενώ στο 37’ ο ίδιος παίκτης εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Στεργιάκη και με κοντινό πλασέ ολοκλήρωσε την ανατροπή. Ο Παναιτωλικός έψαξε το γκολ της ισοφάρισης στο δεύτερο μέρος, για να επιβραβευτεί στο 78’όταν ο  Φλόρες «χτύπησε» ξανά με τρομερό βολέ εκτός περιοχής ισοφαρίζοντας σε 2-2. Οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ της πρόκρισης στο 87’, αλλά ο Στεργιάκης έβγαλε σε κόρνερ το φοβερό σουτ του Μπόρζες.

Στην παράταση ο Στεργιάκης στο 97’ και ο Ταΐρης στο 107’ διατήρησαν την ισοπαλία ανάμεσα στις δύο ομάδες με τις επεμβάσεις τους. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι, όπου μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ταΐρης. Ο γκολκίπερ της Καλαμάτας απέκρουσε τις εκτελέσεις των Μόρσεϊ και Κολοβού, ενώ ο Στεργιάκης είχε σταματήσει νωρίτερα τον Ρόβα, για το τελικό 4-3 υπέρ της ομάδας του Νίκου Αναστόπουλου.

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Ασίγκμπα, Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Λουπάνο, Μπενίτεθ, Ντα Σίλβα, Παπατόλιος, Βασιλόγιαννης, Ρόβας, Πασάς.

Παναιτωλικός ( Γιάννης Αναστασίου): Στεργιάκης, Αποστολάκης (82’ Μπακάκης), Μαλής, Λιάβας, Χατζηθεοδωρίδης, Τσιγγάρας (70’ Σενγκέλια), Φλόρες, Βαρόνε, Ξενιτίδης, Ντουάρτε (100’ Ντίας), Πέδρο.