ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Στον τελικό των πλέι οφ η Γεωργία

Με μεγάλο πρωταγωνιστή και τοπ σκόρερ τον Ζιβζιτάτζε που πέτυχε και τα δύο τέρματα η Γεωργία λύγισε την αντίσταση του Λουξεμβούργου τσεκάροντας στο εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της 26ης Μαρτίου.

Η Γεωργία επιβεβαίωσε τα προγνωστικά επικρατώντας με 2-0 του αξιόμαχου Λουξεμβούργου στην Τιφλίδα. Αν και παρατάχθηκαν χωρίς τον τιμωρημένο Κβαρατσκέλια, οι γηπεδούχοι με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μπουντού Ζιβζιβάτζε της Καρλσρούης, που σκόραρε δις, επικράτησαν με 2-0 και τσέκαρε το «εισιτήριο» για την αναμέτρηση της ερχόμενης Τρίτης! Εκεί όπου θα περιμένουν τον νικητή του αποψινού αγώνα της Εθνικής ομάδας με το Καζακστάν
Στο 13ο λεπτό ο Ζιβζιβάτζε προειδοποίησε με δοκάρι έπειτα από υπέροχο 1-2 με τον Γκιόργκι Τσακβετάτζε και στο 22′ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, έχοντας κάνει νωρίτερα επιθετικό φάουλ στον Άντονι Μόρις.
Εν τέλει, οι ευκαιρίες των Γεωργιανών κατέληξαν στο γκολ του Ζιβζιβάτζε στο 40′ έπειτα από κόρνερ, με την άμυνα του Λουξεμβούργου να τον αφήνει μόνο του να πλασάρει από τη μικρή περιοχή.

Το 2ο μέρος άρχισε με τελείως διαφορετική εικόνα. Ο Λεάντρο Μπαρέιρο είχε την πρώτη τελική των φιλοξενουμένων στο 51ο λεπτό με τον Γκιόργκι Μαμαρντασβίλι να αποκρούει δύσκολα και επτά λεπτά αργότερα ο Ζέρσον Ροντρίγκες με υπέροχη κίνηση στην περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Γεωργίας.

Η φάση γύρισε πίσω όμως για έλεγχο, αφού στην επίθεση των γηπεδούχων που προηγήθηκε, ο Μαξίμ Σανότ είχε ανατρέψει τον Ζορζ Μικαουτάτζε που έμπαινε στην περιοχή. Η τελική… ετυμηγορία ήταν κόκκινη για τον αμυντικό του Λουξεμβούργου και φάουλ, με τον Λεβάν Σενγκέλια να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.
Με παίκτη παραπάνω η Γεωργία ξαναβρήκε τον ρυθμό της και έφτασε στο δεύτερο γκολ στο 63′ με τον Ζιβζιβάτζε, τον οποίο άφησε ξανά αμαρκάριστο η άμυνα των φιλοξενουμένων.
ΓΕΩΡΓΙΑ: Μαμαρντασβίλι, Κβερκβέλια, Κάσια, Ντβάλι, Σενγκέλια (72′ Τσιταϊσβίλι), Κιτεϊσβίλι, Κοτσορασβίλι (87′ Κανκάβα), Κακαμπάτζε, Μικαουτάτζε (76′ Νταβιτασβίλι), Ζιβζιβάτζε (86′ Κβιλιτάια), Τσακβετάτζε (76′ Κβεκβεσκίρι)