Στοίχησαν τα λάθη στα καθοριστικά σημεία

Σε ένα ματς τελικό, για να μείνει «ζωντανός» στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε. Δεν υπήρχε καθαρό μυαλό στα δύο πρώτα σετ, αλλά και στο τέταρτο. Συν τοις άλλοις, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν αρκετά «νεκρά» διαστήματα και τα πλήρωσαν ακριβά. Με αποτέλεσμα να ηττηθούν 3-1 σετ από τον ΠΑΟ. Στοίχησαν τα λάθη στα καθοριστικά σημεία

Μέσα από τα χέρια του

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά το ματς. Είχε καλές επιλογές στην επίθεση, ενώ και το μπλοκ του λειτουργούσε σωστά. Για ένα ματς αυτού του επιπέδου, ένα ντέρμπι με τον «αιώνιο» αντίπαλο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ ως το 7-7. Εκεί οι «ερυθρόλευκοι» με Πέριτς, το άουτ του Πρωτοψάλτη και τον Τέπαν βρέθηκαν στο +3 (10-7). Οι «πράσινοι» απάντησαν (10-10), αλλά ο Πέριτς με άσσο έκανε το 12-10. Με τον πόντο του Πέριτς το σκορ έγινε 17-14 και ο Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ.

Ήρθε ο άσσος του Μιγιαήλοβιτς για το +5 (19-14), ενώ ο Τέπαν το διατήρησε (21-16), όπως και ο Πέριτς με το μπλοκ στον Βαν Ντεν Ντρις (22-17). Εκεί, όμως, χάθηκε η συγκέντρωση. Ο ΠΑΟ έκανε σερί 6-0 και προσπέρασε (22-23). Ο λόγος απλός… Ο διαγώνιος του τελείωσε τις φάσεις, ενώ εκείνος του Ολυμπιακού όχι. Οι «πράσινοι» απώλεσαν τέσσερα σετ μπολ, αλλά το χαμένο σερβίς του Τέπαν και η πετυχημένη επίθεση του Βαν Ντεν Ντρις διαμόρφωσαν το 27-29 και το 0-1 στα σετ.

Λάθη στα καίρια σημεία

Οι «ερυθρόλευκοι» με κακή ψυχολογία μετά το χαμένο πρώτο σετ, μπήκαν «κοιμισμένοι» στο δεύτερο. Με αποτέλεσμα ο ΠΑΟ να προηγηθεί 2-5 με τον άσσο του Γιάκομπσεν και 4-7 με τη χαμένη επίθεση του Παγένκ. Ο Τζουλιάνι κάλεσε τάιμ άουτ για να «ξυπνήσει» τους παίκτες του. Αυτό είχε αποτελέσματα. Ο Τέπαν πήρε πόντο, πήγε στο σερβίς, χάλασε την υποδοχή του ΠΑΟ και το σκορ έγινε 7-7. Ο Εσθονός είχε αφυπνιστεί με το ματς να πηγαίνει ισόπαλο για αρκετή ώρα, ως το 13-13.

Εκεί πάλι ο Τέπαν με άσσο πέτυχε το 15-13. Τα λάθη και από τις δύο πλευρές έδωσαν εύκολους πόντους ως το 21-21, με πολλά χαμένα σερβίς εκατέρωθεν. Στην τελική ευθεία, ο Πέριτς με μπλοκ άουτ έκανε το 22-22, αλλά το χαμένο του σερβίς και το λάθος του Μιγιαήλοβιτς έκαναν το 22-24. Ο Μιγιαήλοβιτς πήρε τον πόντο, τελειώνοντας την επίθεση (23-24). Το ίδιο και ο Πρωτοψάλτης για το 23-25 και το 0-2 στα σετ.

Ο Τέπαν τον έβαλε στο ματς

Η εκκίνηση του τρίτου σετ βρήκε τον Πέριτς να δίνει δύο πόντους (3-1). Με τον Ζουπάνι να διατηρεί το +2 (5-3) Αλλά το νέο πρόβλημα ήταν η αντιμετώπιση του Πρωτοψάλτη. Ο ακραίος του ΠΑΟ τελείωσε αρκετές επιθέσεις. Στην πλευρά του Ολυμπιακού, αυτός που «φορτώθηκε» ήταν ο Μιγιαήλοβιτς. Η χαμένη του επίθεση έκανε το σκορ 7-6. Εκεί ενεργοποιήθηκε ξανά ο Τέπαν. Τρεις σερί πόντοι για τον Εσθονό και +3 για τους πρωταθλητές (11-8). Το οποίο έμεινε ως το 13-10 με τον Τέπαν.

Εκεί υπήρχε ένα κακό διάστημα με τον ΠΑΟ να επιστρέφει για το 16-16 μετά την κακή επίθεση του Τέπαν. Ο Παγένκ και ο Μιγιαήλοβιτς με άσσο έδωσε το προβάδισμα με 18-16. Αυτό το +2 οι «ερυθρόλευκοι» το κράτησαν με τον Τέπαν (21-19) και τον Ζουπάνι (23-21). Ο Ρανγκέλ με δύο επιθέσεις κι ένα μπλοκ μείωσε σε 23-22. Ο Πέριτς με πάιπ έφερε τον Ολυμπιακό σε σετ μπολ (24-22) και ο Μιγιαήλοβιτς τέλειωσε το σετ, με 25-23, μειώνοντας σε 1-2.

Πλήρωσε το «νεκρό» διάστημα

Ανάλογη εκκίνηση έκανε ο Ολυμπιακός και στο τέταρτο σετ. Με σερί 4-0 με Μιγιαήλοβιτς, Τέπαν, τον άσσο του Παγένκ και τη χαμένη επίθεση του Ντεν Ντρις προηγήθηκε 4-1. Το +3 το διατήρησε ως το 7-4 με τον Μιγιαήλοβιτς και το 8-5 με το χαμένο σερβίς του Στάλεκαρ. Ο Ντεν Ντρις πήρε πόντο και πήγε στο σερβίς. Χάλασε η υποδοχή του Ολυμπιακού και οι «πράσινοι» προσπέρασαν (8-9), με τον Τέπαν να ισοφαρίζει (9-9). Ο Εσθονός είχε ανεβάσει την απόδοσή του, ξεπερνώντας τους 20 πόντους και έκανε το 10-10, ενώ ο Παγένκ με άσσο το 11-10. Πρώτος χρόνος του Ζουπάνι (13-12), αλλά τρία λάθη έφεραν τον ΠΑΟ στο +2 (13-15). Ο Πέριτς ήταν εκτός κλίματος και ο Τζουλιάνι τον άλλαξε με τον Δαλακούρα, στο 14-17.

Οι «πράσινοι» ήταν πιο αποτελεσματικοί στο φιλέ, ενώ με τον άσσο του Βαν Ντεν Ντρις βρέθηκαν στο +4 (15-19). Ο Ολυμπιακός έδειχνε χωρίς ψυχολογία και η διαφορά μεγάλωσε (15-21). Τέσσερα σερί λάθη των φιλοξενούμενων είχαν ως αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 19-21. Με τον Παγένκ, με πρώτο χρόνο να κάνει 20-22. Ο ΠΑΟ με πόντο του Ρανγκέλ βρέθηκε ξανά στο +3 (20-23), αλλά ο Τέπαν μείωσε σε 21-23. Αλλά ένα σερβίς του στο φιλέ και μια χαμένη επίθεση, διαμόρφωσε το 21-25 και το τελικό 1-3 σετ. Στοίχησαν τα λάθη στα καθοριστικά σημεία.

Τα σετ 1-3: 27-29, 23-25, 25-23, 21-25

1ο σετ: 8-7, 16-14, 21-16, 27-29

2ο σετ: 7-8, 16-14, 20-21, 23-25

3ο σετ: 8-7, 16-14, 21-19, 25-23

4ο σετ: 8-5, 14-16, 15-21, 21-25