ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Στο σωστό «δρόμο» μέσω άμυνας

Οι «ερυθρόλευκοι» άφησαν το ματς με τον ΠΑΟΚ στο παρελθόν. Κόντρα στη Δράμα έκαναν μια… επανεκκίνηση. Παίζοντας καλή άμυνα στο μεγαλύτερο διάστημα, επικράτησαν 29-18 και επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα. Στο σωστό «δρόμο» μέσω άμυνας.

Με άμυνα πήρε διαφορά

Αν και το ματς ήταν «νευρικό» στα πρώτα 5-6 λεπτά, στη συνέχεια ο Ολυμπιακός το έφερε 100% στα μέτρα του. Διότι από εκείνο το σημείο και μετά, οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλαν το ρυθμό τους. Όταν η ομάδα της Δράμας προηγήθηκε 2-1 (6′), ο Θρύλος έγινε πιεστικός στην άμυνα και αποτελεσματικός στην επίθεση. Μιας και έκανε σερί 6-0. Έτσι, το εις βάρος του 1-2 έγινε μέσα σε περίπου 10 λεπτά 7-2! Επιπλέον, κράτησε την ομάδα του Σάκη Βαλαβάνη χωρίς σκορ για κάτι περισσότερο από 11 λεπτά. Με τον Βύρωνα Παπαδόπουλο να είναι η βασική επιθετική επιλογή (σ.σ.: 6 γκολ), ο Ολυμπιακός έφτασε ακόμη και στο +7 (11-4, 12-5 και 13-6). Ωστόσο, στο διάστημα 20′-30′ το ματς έγινε πιο κλειστό και αμφίρροπο ταυτόχρονα. Το αποτέλεσμα ήταν να φτάσει η Δράμα τα 7 γκολ ως τα μισά του ματς, που βρήκε τους παίκτες του Νίκου Γραμματικού στο +6.

Στο σωστό «δρόμο»

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο. Δηλαδή με τον Παπάζογλου να κάνει στο πρώτο λεπτό δύο επεμβάσεις. Αλλά η εικόνα του Ολυμπιακού στα πρώτα 7 λεπτά δεν είχε καμία σχέση με ό,τι προηγήθηκε. Έτσι, η ομάδα της Δράμας έκανε σερί 4-0 και μείωσε στο 37′ σε 13-11. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» με αφετηρία την άμυνά τους, έφεραν ξανά τη διαφορά στα επίπεδα του πρώτου ημιχρόνου. Ειδικότερα, με σερί 5-0 το 13-11 έγινε 18-11 μέσα σε 7 λεπτά. Ακόμη μια φορά ο Θρύλος στο +7 στην αναμέτρηση. Όταν οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν δίλεπτη και η Δράμα μείωσε σε 19-13, «απάντησαν» με νέο 4-0 για το +10 (23-13, 51′). Η Δράμα κατέβασε τη διαφορά στα 8 γκολ, αλλά ως εκεί. Καθώς στο τέλος αυτή ανέβηκε στα 11 γκολ και έτσι τελείωσε η αναμέτρηση (29-18). Στο σωστό «δρόμο» μέσω άμυνας.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 6-2, 9-4, 10-4, 13-7 (ημχ.), 13-9, 15-11, 19-12, 22-13, 26-16, 29-18.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 3, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 1, Κανδύλας 2, Μπάγιος 1, Β. Παπαδόπουλος 10, Δομπρής, Μπουρζέ 1, Πασσιάς, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα 2, Οστρούτσκο, Γκρατζάν 4, Μιχαηλίδης 1, Μπάουερ.

ΔΡΑΜΑ 1986 (Σάκης Βαλαβάνης): Μπάρμπας, Μωραΐτης 4, Χαϊτίδης 3, Πολύδωρος, Τορνικίδης 1, Ζιβούλοβιτς, Παπάζογλου 1, Καλαϊτζίδης, Λαστσάκου 2, Ντάκαρης, Βασιλείου, Παπαγεωργίου, Τόσκας 3, Αδ. Παπαδόπουλος 3, Λαζαρίδης, Σίνα 1.

Διαιτητές: Μερτινιάν-Τόλιος, Δίλεπτα: 2-0, Πέναλτι: 3/3-0/0