Στην Ολλανδία δεν επιτρέπονται λάθη!

Ο Παύλος Σαχτούρης εξηγεί πώς στη ρεβάνς με την PSV πρέπει ο Ολυμπιακός να είναι απόλυτα συγκεντρωμένος.

Ισοπαλία 1-1 με τον Άρη. Οι παίκτες του Ολυμπιακού μετά το ματς, στις δηλώσεις του, έλεγαν πώς αυτό το αποτέλεσμα μοιάζει με ήττα. Σημαντικό αυτό. Να υπάρχει αυτή η νοοτροπία. Αυτή πρέπει να έχουν οι «ερυθρόλευκοι». Όμως κόντρα στον Άρη έπαιξαν πολλά ρόλο. Σίγουρα οι δύο τραυματισμοί στο πρώτο ημίχρονο. Άλλαξαν το πλάνο και έπαιξαν ρόλο, καθώς η κούραση βγήκε στο τελευταίο ημίωρο του ματς.

Όμως αυτό είναι κάτι που δεν μπορείς να το προβλέψεις, να σιγουρέψεις πώς δεν θα συμβεί. Αυτό που πρέπει να μην επαναληφθεί είναι τα αβίαστα λάθη. Η έλλειψη συγκέντρωσης. Διότι όπως και να το κάνουμε, όταν είσαι στον Ολυμπιακό δεν μπορεί να γίνονται λάθη όπως αυτά που έκανε ο Σα σε δύο-τρεις περιπτώσεις. Εκεί που πήγε να δώσει… πάσα στον Ματέο Γκαρσία. Εκεί που δεν συνεννοήθηκε με τον Σεμέδο και ευτυχώς που πρόλαβε ο Σωκράτης να διώξει πάνω στη γραμμή. Η έλλειψη δυνάμεων ήταν φανερή όσο κυλούσε το ματς. Όπως και στη φάση πριν το πέναλτι. Ο Μπρούνο έχει προσπεράσει τον Ρέαμπτσιουκ.

Όμως το πρωτάθλημα έχει τρεις αγωνιστικές για την κανονική περίοδο και δέκα για τα πλέι οφ. Υπάρχει το +12, υπάρχει και χρόνος για να διορθωθούν όποια λάθη έγιναν σε ένα ματς. Την Πέμπτη στην Ολλανδία δεν υπάρχουν περιθώρια. Εκεί επιβάλλεται η συγκέντρωση στα 90 λεπτά. Επιβάλλεται να μην ξαναγίνουν τέτοια λάθη. Προσήλωση και καθαρό μυαλό. Και όλοι ετοιμοπόλεμοι. Διότι οι δύο τραυματισμοί θα παίξουν ρόλο.

Οι πιθανότητες, βάσει όσων ισχύουν αυτή την ώρα, είναι πώς και ο Παπασταθόπουλος και ο Βρουσάι δεν θα είναι διαθέσιμοι. Συνεπώς στην άμυνα θα υπάρξει θέμα και πάλι ο Χολέμπας θα λογίζεται ως στόπερ. Με τον Μαρτίνς να είναι υποχρεωμένος να έχει και εναλλακτικό πλάνο.

Υ.Γ. Ο Σιδηρόπουλος τα έκανε μαντάρα. Θα έπρεπε να πάει να τσεκάρει τη φάση του 20ού λεπτού. Δεν το έκανε. Άφησε το σκληρό παιχνίδι, ενώ εκνεύρισε τους «ερυθρόλευκους» με τα σφυρίγματά του.