ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Στην κορυφή οι Νέοι του Θρύλου

Πολύτιμο τρίποντο πέτυχε η ομάδα Κ19 του Ολυμπιακού, κόντρα στην αντίστοιχη του ΟΦΗ. Καθώς στο εξ αναβολής ματς του πρωταθλήματος Κ19, επικράτησε 1-0. Το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο. Επιπλέον, έφερε τους «ερυθρόλευκους» στην πρώτη θέση, με τον ίδιο αριθμό αγώνων (σ.σ.: 18) με τον δεύτερο, πλέον, ΠΑΟΚ. Μιας και ο Ολυμπιακός έχει 45, ενώ ο Δικέφαλος του Βορρά 44. Στην κορυφή οι Νέοι του Θρύλου.

Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» πηγαίνουν με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο μεγάλο ματς της Τρίτης (12/3, 17:00). Όταν θα αντιμετωπίσουν, στο Μόναχο, την Μπάγερν για την προημιτελική φάση του UEFA Youth League. Δηλαδή σε ένα ματς πρόκλησης και ιστορικής σημασίας για τον σύλλογο.

Νίκη του Θρύλου πριν την Μπάγερν

Βέβαια, ήταν ορατό πώς τα παιδιά του Ολυμπιακού είχαν και το μυαλό στο Μόναχο. Κατά συνέπεια, στην αρχή έδειξαν να έχουν προβλήματα. Πιο συγκεκριμένα, στο 5′ ο Σίνα βγήκε και πρόλαβε τον Θεοδοσουλάκη. Ακολούθως ο Θρύλος απείλησε για πρώτη φορά με το σουτ του Κώστα Κωστούλα (12′). Κατόπιν μια ακόμα καλή στιγμή, στο 18′, με τον Καρανάτσιο. Αλλά τελικά, στα μισά του πρώτου μέρους, ήρθε το γκολ. Για την ακρίβεια, στο 23′ του ματς. Σέντρα του Καρανάτσιο, κεφαλιά-΄πάσα του Τανούλη και γκολ του Λώλη για το 1-0. Αξίζει να σημειωθεί πώς ο νεαρός πέτυχε το πρώτο του γκολ με τον Ολυμπιακό! Επιπλέον, ο Λώλης στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου δεν κατάφερε να σκοράρει ξανά με κεφαλιά.

Έπιασαν κορυφή οι Νέοι

Στη συνέχεια, στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά. Μιας και ο Καρανάτσιος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καλαφάρη. Ακόμα, σε δεύτερο χρόνο ο Πνευμονίδης δεν βρήκε το στόχο. Αν και ο ΟΦΗ κέρδισε μέτρα και πίεσε, κλασική ευκαιρία δεν βρήκε. Κατά συνέπεια το 1-0 έμεινε ως το φινάλε. Καθώς στα τελευταία λεπτά, τόσο η προβολή του Τουφάκη όσο και το πλασέ του Δαρβίρα δεν βρήκαν το στόχο! Στην κορυφή οι Νέοι του Θρύλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ19 (Δ. Μαυρογενίδης): Σίνα, Κουτσογούλας, Δάμα, Κ. Κωστούλας (54′ Παναγάκος), Τανούλης, Λιατσικούρας, Καρανάτσιος (83′ Τουφάκης), Μουζακίτης (54′ Μπάκουλας), Λώλης, Πνευμονίδης (69′ Δαρβίρας), Αλαφάκης (83′ Χρήστου).

ΟΦΗ Κ19 (Μ. Πατεμτζής): Καλαφάτης, Σέχου, Μπλίντο, Χνάρης, Ζαχαριουδάκης, Κουτσουπιάς (38′ Καδανδινός), Φαϊτάκης, Πιστικός (73′ Πορτοκαλίδης), Αδαμάκης (86′ Φανουράκης), Κουτεντάκης (86′ Τακάκης), Θεοδοσουλάκης (73′ Σταυρόπουλος).