ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Σταθερά το… κοντέρ πάνω από τα 100!

Ένα εύκολο μεσημέρι είχε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού στο Βόλο, επικρατώντας του τοπικού Ολυμπιακού με 106-50 στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, συνεχίζοντας το αήττητο σερί της και φτάνοντας στις τέσσερις νίκες. Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη δεν είχαν κανένα πρόβλημα απέναντι στις αντίστοιχες του Μιχάλη Καπουρνιώτη, επέβαλλαν από την αρχή το ρυθμό τους και παρά τις απουσίες των Εβίνα Μάλτση, Αφροδίτη Κοσμά και Κατερίνα Σωτηρίου, έφτασαν σε ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα, δίνοντας θέαμα στους φίλους της ομάδας που μαζεύτηκαν από όλη την Ελλάδα για να τις δουν από κοντά. Πρώτη σκόρερ του Θρύλου η Ιβόν Αντερσον με 20 πόντους ενώ ακολούθησε η Σπυριδοπούλου με 19.

ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ ΑΝΩΤΕΡΟΣ

Η Ελένη Καπογιάννη ξεκίνησε το παιχνίδι με τις Άντερσον, Χατζηνικολάου, Καλτσίδου, Σπυριδοπούλου και Μάζιτς απέναντι στον τοπικό Ολυμπιακό, με την Καλτσίδου να σκοράρει πέντε πόντους για το αρχικό 3-5.  Τη σκυτάλη στο σκορ πήρε η Αντερσον, η οποία  με έξι σερί πόντους (γκολ φάουλ, λέι απ έπειτα από κλέψιμο της Σπυριδοπούλου και μία βολή) έγραψε το 5-11. Ένα τρίποντο της Σπυριδοπούλου έφτασε το σερί στο 9-0 για τον Θρύλο (5-14), με την Ελληνίδα φόργουορντ να προσθέτει άλλους δύο πόντους  στο 9-18.

Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, η Αντερσον με ένα τρίποντο διαμόρφωσε το 9-21 ενώ Μακόλι και Σπυριδοπούλου με δύο δίποντα έφτασαν την διαφορά στους 16 πόντους (9-25).

Η πρώτη περίοδος βρήκε τις αήττητες νταμπλούχες Ελλάδος να προηγούνται με 19 πόντους στο Βόλο (13-32).

ΣΤΑΘΕΡΑ ΚΑΛΟΣ ΣΤΟ Β ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

Ο ρυθμός παρέμεινε ίδιος για την ομάδα του Πειραιά και στο δεύτερο δεκάλεπτο . Με πέντε πόντους της Καλτσίδου (τρίποντο και δίποντο) και ένα δίποντο της Σταμάτη, ο Θρύλος προσπέρασε με 24 πόντους (15-39). Η Μακόλι σκόραρε από τις βολές για το 20-43 και η Σταμάτη με την Νικολοπούλου, έδωσαν  αέρα 26 πόντων στον Ολυμπιακό (25-51). Στο γκολ φάουλ του Ολυμπιακού Βόλου, απάντησε με τρίποντο η Σπυριδοπούλου για το 28-54 και η Μπαλτά με τρίποντο διαμόρφωσε το 32-57, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.  Στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης ο Θρύλος είχε 9/15 τρίποντα  και 12/18 προσπάθειες για σουτ δύο πόντων.

ΕΔΩΣΕ ΘΕΑΜΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

Οι νταμπλούχες Ελλάδος δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και η Χατζηνικολάου με την Άντερσον σκόραραν για το 32-61. Η Καλτσίδου για πρώτη φορά ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους με σουτ από τα 6,75μ (32-64), με το Θρύλο απτόητο να εκτοξεύει κι άλλο την απόσταση. Δύο αιφνιδιασμοί με Χατζηνικολάου και Μάζιτς έφεραν το παιχνίδι στο 36-68 και η Χαλιβέρα με τρίποντο πήγε την διαφορά στους  35 πόντους για την ομάδα του Πειραιά (36-71).  Το μοτίβο δεν άλλαξε καθόλου και η Άντερσον με δύο σερί λέι απ «έγραψε» το 37-76, για να έρθει ένα δίποντο κάτω από το καλάθι από την Μάζιτς για το +41 (37-78). Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε για τις Πειραιώτισσες με το 41-82 στον φωτεινό πίνακα του κλειστού του Βόλου να αποτυπώνει την εικόνα της αναμέτρησης.

ΚΑΤΟΣΤΑΡΑ ΚΑΙ 4Χ4

Η Χαλιβέρα πήρε τις πρώτες επιθέσεις του Θρύλου στο δ δεκάλεπτο και με δικούς τις πόντους το σκορ έγινε 41-88 στο κλειστό ΕΑΚ Βόλου. Η Σπυριδοπούλου διαμόρφωσε το 41-91 και με γκολ φάουλ η Σταμάτη το 41-94. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο η Μακόλι διεύρυνε τη διαφορά στο 44-96 και η Μάζιτς από το ποστ σκόραρε για το 44-98. Οι «ερυθρόλευκες» δεν σταμάτησαν και η Μπαλτά τρία λεπτά πριν το τέλος έκανε το 44-100 μετά από κλέψιμο και αιφνιδιασμό με τις νταμπλούχες Ελλάδος να πραγματοποιούν το 4Χ4 στο ελληνικό πρωτάθλημα.

*Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός Βόλου τίμησε τον Ολυμπιακό Πειραιώς για την κατάκτηση του περσινού πρωταθλήματος και την αρχηγό της Εθνική Ελλάδος και παίκτρια του Θρύλου, Εβίνα Μάλτση.

Πηγή: Osfp.gr