ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Στα ημιτελικά ο Θρύλος

Mε ψυχή του πρωταθλητή Ευρώπης ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μπρέσια με 8-7 και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση για τα ημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Την Παρασκευή το απόγευμα (20:00) θα αντιμετωπίσει τη πανίσχυρη Προ Ρέκο σε μια επανάληψη  του περσινού τελικού του Final-8.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε υποδειγματικά στην αναμέτρηση και μετά τη συμπλήρωση των 3 πρώτων λεπτών άνοιξε το σκορ με ένα πολύ ωραίο σουτ του Γιάννη Φουντούλη από την περιφέρεια (5:02). Ένα λεπτό αργότερα, οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν υποδειγματικά τον παίκτη παραπάνω και με τον Στέλιο Αργυρόπουλο διεύρυναν το προβάδισμά τους φτάνοντας στο 2-0 (3:58). Η απάντηση των Ιταλών ήρθε με τον Κριστιάν Πρεσιούτι ο οποίος μείωσε σε 2-1 στα 3:04. Το σκορ αυτό παρέμεινε με τη λήξη του πρώτου οκταλέπτου, με τον Ομπράντοβιτς να χάνει μεγάλη ευκαιρία στον παίκτη παραπάνω να διαμορφώσει το 3-1 στην τελευταία εκδηλωμένη επίθεση.

Ένα εξαιρετικό 2ο οκτάλεπτο!

Στην έναρξη του 2ου οκταλέπτου, η Μπρέσια ισοφάρισε με τον Μπερτόλι στον παίκτη παραπάνω (6:35) αλλά ο Θρύλος απάντησε αμέσως και με τον ίδιο τρόπο ο Σκουμπάκης, μετά από εξαιρετική ασίστ του Φουντούλη, έδωσε ξανά το προβάδισμα πετυχαίνοντας το 3-2 (6:05). Στα επόμενα 4 λεπτά το σκορ αυτό παρέμεινε και ενώ είχαν μεσολαβήσει δυο προσπάθειες του Φουντούλη που σταμάτησαν στο δοκάρι, και δυο πολύ καλές επεμβάσεις του Πάβιτς σε σουτ των παικτών της Μπρέσια. Μόλις το χρονόμετρο σημάδεψε τα 2:16, ο Θρύλος με σκόρερ τον Κωνσταντίνο Γενηδουνιά στον παίκτη παραπάνω, επανήλθε στο +2 για το 4-2! Η «ερυθρόλευκη» κυριαρχία συνεχίστηκε με τον Μουρίκη να ανεβάζει για πρώτη φορά το δείκτη του σκορ στο +3 πετυχαίνοντας το 5-2, για να ακολουθήσει το 6-2 από τον Μπούσλιε. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης ήταν καταιγιστικοί στο διάστημα αυτό και με 4-0 σερί, είχαν μετατρέψει το 2-2 σε 6-2! Η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Βούξεβιτς να σκοράρει στην εκπνοή και να μειώνει σε 6-3.

Με γκολ του Κριστιάν Πρεσιούτι ξεκίνησε η 3η περίοδος, χάρη στο οποίο η Μπρέσια ψαλίδισε τη διαφορά και πλησίασε σε 6-4 στα 6:26. Το σκορ αυτό παρέμεινε στα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι την ολοκλήρωση του 3ου οκταλέπτου με τους Πρωταθλητές Ευρώπης να διατηρούν το προβάδισμα!

Όπως ξεκίνησε η 3η περίοδος, με γκολ του Κριστιάν Πρεσιούτι, άρχισε και η τελευταία με τους Ιταλούς να μειώνουν στο ελάχιστο τη διαφορά απαντώντας με 3-0 σερί, χάρη στο οποίο μετέτρεψαν το 6-2 σε 6-5 (5:50). Το σερί αυτό σταμάτησε ο Πάουλο Ομπράντοβιτς με τρομερό γυριστό σουτ από τη θέση του φουνταριστού για το 7-5! Ο Μούσλιμ μείωσε εκ νέου στο ελάχιστο τη διαφορά πετυχαίνοντας το 7-6, αλλά ο Μουρίκης μετά εξαιρετική ασίστ του Φουντούλη, έγραψε στον παίκτη παραπάνω το 8-6, 3:42 πριν τη λήξη του αγώνα. Ο «τρελός» ρυθμός και η συγκλονιστική εξέλιξη συνεχίστηκε με τους Ιταλούς να μειώνουν σε 8-7 με τον Ν. Πρεσιούτι 2:12 πριν τη λήξη του αγώνα. Ο Θρύλος κράτησε το προβάδισμα αυτό με τον Πάβιτς να μπλοκάρει προσπάθεια των Ιταλών στα τελευταία δευτερόλεπτα και σφράγισε το εισιτήριο για τον ημιτελικό όπου θα ανταμώσει ξανά με την πανίσχυρη Προ Ρέκο!

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 1, Κάκαρης, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 2, Γούνας, Αργυρόπουλος 1, Ομπράντοβιτς 1, Ζερδεβάς

Μπρέσια: Ντελ Λούνγκο, Γκαρότσο, Πρεσιούτι Κ. 3, Φιλιόλι, Γκάλο, Ρίτσο, Μούσλιμ 1, Νόρα, Πρεσιούτι Ν.1, Μπερτόλι 1 , Γιάνοβιτς, Βούξεβιτς 1, Μορέτι