ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Στα ημιτελικά ο Πάβιτς!

MTZSPDEC71NI3IGV_768x432

Με κορυφαίο τον διεθνή τερματοφύλακα του Θρύλου, η Κροατία επικράτησε 10-6 της οικοδέσποινας Βραζιλίας και προκρίθηκε στα ημιτελικά του ολυμπιακού τουρνουά πόλο.

Γράφει ο Κώστας Παλαιολόγος

Γερά στο κυνήγι διεκίκησης ενός ολυμπιακού μεταλλίου μπήκε η Κροατία του Γιόιπ Πάβιτς!

Με κορυφαίο τον διεθνή τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, ο οποίος πραγματοποίησε σωρείεα εντυπωσιακών επεμβάσεων, οι γείτονες θριάμβευσαν με 10-6 της διοργανώτριας Βραζιλία ςκαι πήρε θέση στην τετράδα του ολυμπιακού τουρνουά.

Η Κροατία προηγήθηκε 7-3 στο ημίχρονο και ανταπεξήλθε στην αντεπίθεση της «σελεσάο», που μείωσε 8-6 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Μάλιστα στα πρώτα τέσσερα λεπτά του τελευταίου οκταλέπτου οι «χρβάτσκι» υποχρεώθηκαν να παίξουν με παίκτη λιγότερο, καθώς αποβλήθηκε χωρίς αντικατάσταση ο Μπούριτς (ο οποίος θα χάσει τον ημιτελικό), αλλά οι γηπεδούχοι δεν εκμεταλλεύθηκαν τη «χρυσή» ευκαιρία να πλησιάσουν και οι Ολυμπιονίκες του Λονδίνου «καθάρισαν» το ματς.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη τη Βραζιλία): 2-3, 1-4, 3-1, 0-2

Βραζιλία: Ονέτο Γκόμες 3, Μπάτσες, Ντα Κόστα Ε Σίλβα, Γκιμαράες

Κροατία: Τζόκοβιτς 3, Γκαρσία 3, Μπούριτς, Μπούκιτς, Μπούσλιε, Σούκνο