Στα αστέρια του CEV Champions League

Με πανηγυρικό τρόπο πέρασε ο Ολυμπιακός στη φάση των ομίλων. Καθώς έκανε τρεις νίκες σε τρία ματς στη Ρουμανία. Το απόγευμα της Κυριακής επικράτησε 3-1 σετ της Αρκάντα Γκαλάτι και πήρε την πρώτη θέση στον όμιλο. Έτσι θα τοποθετηθεί στον πρώτο όμιλο. Εκεί όπου θα έχει αντιπάλους την βελγική Ροσελάρε, την τουρκική Ζιράτ Άνκαρα και την πολωνική Ζάκσα. Ειδικότερα, από την έδρα της τελευταίας θα αρχίσουν οι πρωταθλητές Ελλάδας τα ματς τους, στον όμιλο, στις 22 Νοεμβρίου. Στα αστέρια του CEV Champions League.

Στους ομίλους του CEV Champions League

Εννέα χρόνια μετά την τελευταία του παρουσία εκεί, ο Ολυμπιακός έκανε αυτό που είχε ως βασικό του στόχο για την Ευρώπη φέτος. Δηλαδή να επιστρέψει στην κορυφαία συλλογική διοργάνωση στην Ευρώπη. Μετά την κατάκτηση του τρίτο σετ στο ματς με 25-19, αυτό επικυρώθηκε. Αλλά ο Θρύλος δεν άφησε το ματς. Αν και ο Καστελάνι άλλαξε όλη την ομάδα, τα… δεύτερα του Ολυμπιακού πήραν και το τέταρτο σετ με 28-26 και έφεραν το «τρία στα τρία» στον προκριματικό της Ρουμανίας. Τώρα αρχίζει το ταξίδι στα αστέρια.

Τον μπλόκαραν!

Αν και ο Ολυμπιακός μπήκε λίγο νευρικά στο ματς, σταδιακά ανέβασε την απόδοσή του. Έτσι το 3-1 της Αρκάντα μετά το λάθος του Κουμεντάκη έγινε 6-5 με το μπλοκ άουτ του Στερν. Στη  συνέχεια, όμως, το μπλοκ του Παγένκ έφερε την πρώτη ισοπαλία (8-8). Επιπλέον, με πρώτο χρόνο του Παγένκ, ο πρωταθλητής Ελλάδας πήρε το προβάδισμα (10-9). Όμως μια κακή επίθεση του Ιντάλγκο και ένα λάθος του στην υποδοχή έφεραν τους Ρουμάνους στο 13-12. Ωστόσο, παρότι οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι ως το 15-15 με τον πρώτο χρόνο του Τζούριτς.

Αλλά η Αρκάντα έκανε σερί 4-0, μιας και οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν λάθη (19-15). Αλλά με δύο σερί μπλοκ άουτ του Στερν, το σκορ έγινε 20-18. Εντούτοις, ο Τζούριτς βιάστηκε σε κόντρα μπάλα και δέχθηκε μπλοκ (22-19)! Ο Σλοβένος διαγώνιος πήρε πόντους (22-20 και 23-21), αλλά δεν ήταν αρκετοί και το σετ πήγε στην Αρκάντα με 25-22. Η διαφορά στο μπλοκ (5-1 υπέρ της Γκαλάτι) ήταν καθοριστική!

Θρυλική επιστροφή

Βέβαια, το πρόβλημα του Ολυμπιακού στην επίθεση είχε να κάνει με τους ακραίους. Ειδικά με τον Κουμεντάκη! Διότι το μπλοκ της Αρκάντα τον περιόρισε αρκετά. Έτσι μετά το μπλοκ που δέχθηκε για το 5-3, ο Καστελάνι τον έβγαλε και έριξε στο ματς τον Χανδρινό. Ο Έλληνας ακραίος μαζί με τον Παγένκ πήραν πόντο με μπλοκ αμέσως (5-4). Επίσης, δύο σερί μπλοκ από Τζούριτς και Χανδρινό έκαναν το σκορ 10-8 για τον Ολυμπιακό. Ακόμα, ο νεαρός πήρε σημαντικούς πόντους (9-12 και 12-13).

Στη συνέχεια, ο Τζούριτς με πρώτο χρόνο έκανε το 16-15, ενώ μετά από μια μεγάλη άμυνα ο Ιντάλγκο έκανε το 17-15! Επιπρόσθετα από το λάθος του Λέσκοφ, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +3 (20-17), ενώ ο Παγένκ με μπλοκ έκανε το 21-17. Ακόμα ένα μπλοκ του Στερν (23-18), μπλοκ άουτ του Χανδρινού (24-18) και χαμένη επίθεση των Ρουμάνων για το 25-18 και το 1-1.

Ο Θρύλος στα… αστέρια!

Το σετ άρχισε νευρικά, αλλά ο άσσος του Τράβιτσα έδωσε… αέρα 2 πόντων στον Ολυμπιακό (5-3). Ακολούθως, οι δύο επιθέσεις του Στερν και ενδιάμεσα ο άσσος του Παγένκ έφερε το 8-5. Νέος άσσος από τον Στερν για το 11-7 του Θρύλου. Ακόμα ένα μπλοκ άουτ για τον Χανδρινό και 15-11. Βέβαια, οι δύο Σλοβένοι του Θρύλου έκαναν δουλειά. Αρχικά ο Στερν έκανε το 16-13 και μετά ο Παγένκ με πρώτο χρόνο το 17-13. Ακολούθως ένα σερί 5-0 με τον πρώτο χρόνο του Τζούριτς για το 14-22! Οι Ρουμάνοι ήταν φανερά απογοητευμένοι. Με τα λάθη τους, ο Ολυμπιακός έφτασε σε σετ μπολ (24-18). Για να τελειώσει ο Στερν το σετ με 25-18 και να σηματοδοτήσει την επιστροφή του Ολυμπιακού στην κορυφαία διοργάνωση. Στα αστέρια του CEV Champions League.

Πρώτος στο CEV Champions League

Μετά την οριστικοποίηση της πρόκρισης στους ομίλους του CEV Champions League, ο Ντανιέλ Καστελάνι άλλαξε την ομάδα του. Έτσι πέρασε στον αγώνα τους Χανδρινό, Δαλακούρα, Κουμητούδη, Γκουσταβάο, Ζουπάνη, Βαϊόπουλο και Γκαρά. Καθώς η ψυχολογία ήταν στα… ύψη, το σκορ πήγε στο 6-1 με το μπλοκ του Γκουσταβάο. Επίσης, με πλασέ του Ζουπάνη έγινε το 10-4. Ακόμα ένας πόντος από τον εξαιρετικό Χανδρινό για το 16-8, ενώ ο ίδιος με μπλοκ άουτ έκανε το 18-10!

Επίσης μπλοκ από Δαλακούρα και Βαϊόπουλο για νέο double score (10-20). Αλλά εκεί χάθηκε λίγο η συγκέντρωση. Το αποτέλεσμα ήταν η Αρκάντα να κάνει ένα επί μέρους 9-2 και να μειώσει σε 19-22. Όμως ο Ζουπάνη κάρφωσε σε μικρή διαγώνιο για το 23-19. Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τέσσερα ματς μπολ και το σκορ έγινε 24-24! Ωστόσο, στο 26-26 ο Δαλακούρας πήρε ένα μπλοκ άουτ, τέλειωσε την επίθεση και έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό με 28-26. Στα αστέρια του CEV Champions League.

Τα σετ 1-3 σε 1.46: 25-22, 18-25, 19-25, 26-28

• 1ο σετ: 8-6, 16-15, 21-18, 25-22
  • 2ο σετ: 8-7, 15-16, 17-21, 18-25
  • 3ο σετ: 5-8, 13-16, 14-21, 19-25
  • 4ο σετ: 3-8, 8-16, 14-21, 26-28

** Οι πόντοι της Αρκάντα Γκαλάτι προήλθαν από 7 άσσους, 37 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 4 άσσους, 53 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 8 (5/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στερν 15 (12/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 2 (2/8 επ., 45% υπ. – 36% άριστες), Τράβιτσα 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Τζούριτς 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 8 (7/16 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 44% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 73% υπ. – 55% άριστες), Βαϊόπουλος 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Κομητούδης 1 (1/1 επ.), Γκουσταβάο 1 (1 μπλοκ), Χανδρινός 11 (8/20 επ., 3 μπλοκ, 58% υπ. – 50% άριστες), Ζουπάνη 5 (4/11 επ., 1 άσσος), Δαλακούρας 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ, 89% υπ. – 78% άριστες), Γκαράς (λ., 67% υπ. – 67% άριστες)