Στα αστέρια πάει….

Για 20η φορά στην ιστορία του ο Ολυμπιακός θα βρεθεί στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι Πειραιώτες απέσπασαν “λευκή” ισοπαλία κόντρα στην Ομόνοια στο ΓΣΠ αλλά με το 2-0 του πρώτου αγώνα πανηγύρισαν μία ακόμα μεγάλη επιτυχία . Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος απο την αντίπαλο του, έχασε πιο κλασικές ευκαιρίες και άξιζε τη νίκη.

Πως ξεκίνησε:  Ο Πέδρο Μαρτίνς προτίμησε το αγαπημένο του “ευρωπαικό” 4-3-3. Με τερματοφύλακα τον Σα και από δεξιά προς αριστερά τους Ραφίνια-Σεμέδο-Μπα-Χολέβας. Μεσαία γραμμή με Εμβιλά-Μπουχαλάκη -Καμαρά ,Βαλμπουενά -Ραντζέλοβιτς στα άκρα και προωθημένο τον Ελ Αραμπί.

Το ματς:

Επιθετική Ομόνοια -Επικίνδυνος Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός είχε κατοχή μπάλας και ουσιαστικά ήλεγχε τον  ρυθμό του αγώνα αφήνοντας την Ομόνοια ,που ήταν πιο επιθετική σε σχέση με το πρώτο ματς, να πιέζει ψηλά και να προσπαθεί να βγει σε γρήγορες αντεπιθέσεις όπως  στο 5ο λεπτό. Ο Σα έδιωξε τη μπάλα την οποία υποδέχτηκε ο Ελ Αραμπί που πάσαρε για τον Βαλμπουενά ο οποίος πέταξε και πάλι στον κενό χώρο  για τον Μαροκινό που έκανε διαγώνιο χαμηλό σουτ και το Φαμπιάνο να διώχνει. Εν συνεχεία ο Ελ Αραμπί γύρισε προς τον Ραντζέλοβιτς ,αλλά οι αμυντικοί έδιωξαν.

Ενα λεπτό μετά σε σέντρα του Βαλμπουενά, ο Ελ Αραμπί κρατήθηκε έξυπνα από τον Λάνγκ  αλλά ο Λαοθ δεν έδωσε πέναλτι.

Στο 19,ο Ραντζέλοβιτς υποδέχτηκε  τη μπάλα, από ασίστ του Καμαρά, αλλά το διαγώνιο σουτ πέρασε λίγο έξω απο τα δοκάρια του Φαμπίνιο.

Η Ομόνοια απείλησε από κεφαλιά του Λούφτνερ,ύστερα από κόρνερ του Τζιωνή στο 11, με την έτερη καλή φάση να είναι στο 33 για τη γηπεδούχο όταν ο Μποτεάκ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μπα ,έκανε σλάλομ ,αλλά ο Σεμέδο έκανε καταπληκτικό τάκλιν και έσωσε την κατάσταση.

ΤΟΙΧΟΣ ΦΑΜΠΙΑΝΟ

Στο δεύτερο μέρος, οι Κύπριοι βγήκαν ακόμα πιο επιθετικά ,απειλώντας με ωραία εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ(λίγο άουτ) στο 48 και τρία λεπτά αργότερα με τον ίδιο  πρωταγωνιστή ,αλλά τον Σα να μπλοκάρει σε δεύτερο χρόνο.

Οσο πέρναγε η ώρα, όμως , ο Ολυμπιακός ισορροπούσε, και με τον Καμαρά κορυφαίο, έχασε σπουδαία ευκαιρία όταν το σουτ που έκανε στο 63  ,συγκλίνοντας στον άξονα ανάγκασε τον Φαμπιάνο σε καταπληκτική απόκρουση με το ένα χέρι.

Δύο λεπτά μετά ο Ολυμπιακός απείλησε, όταν ο Μπουχαλάκης έκανε σουτ, η μπάλα κόντραρε ,ξεγέλασε τον Φαμπιάνο  και έφτασε στον Ελ Αραμπί που άδειασε τον Λανγκ ,αλλά πριν ο Μαροκινός εκτελέσει, ο πεσμένος αμυντικός της Ομόνοιας του έβαλε κόντρα με τον Ραντζέλοβιτς, που ήταν δίπλα, να μην μπορεί να εκτελέσει και τον κίπερ της Ομόνοιας να μπλοκάρει προ του Ελ Αραμπί. Ο Φαμπιάνο κράτησε το μηδέν και στο 76, στο φάουλ κάνοντας, όπως και στο πρώτο ματς, εμφάνιση μεταγραφής , ενώ αντέδρασε εξαιρετικά και στο δυνατό σουτ του Ελ Αραμπί που έκανε σχεδόν ίδια κίνηση με το 2-0 στο Καραϊσκάκη, αλλά όχι τόσο τεχνικό σουτ.

MVP Ο Μαντί Καμαρά ήταν ΠΑΝΤΟΥ.Αυτό τα λέει όλα.

Η στιγμή: Το τάκλιν του Σεμέδο στο 33 πρίν ο Μποτεάκ γίνει επικίνδυνος.

Ο αδύναμος κρίκος: O Μπα έκανε δύο -τρία λάθη  που ευτυχώς δεν κόστισαν

Ο Ρέφερι: Ο Λαοθ δεν είδε  το τράβηγμα, στο πρώτο μέρος πάνω στον Ελ Αραμπί.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Χολέμπας, Μπα, Σεμέδο, Ραφίνια, Μπουχαλάκης, Εμβιλά, Καμαρά(91 Καφού), Βαλμπουενά(0 Φορτούνης), Ραντζέλοβιτς(73 Μασούρας) και Ελ Αραμπί

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέτσιακς, Κουσουλός, Γκόμες, Τζιωνής(83 Σένε), Παπουλής(69 Ασαντε), Ντούρις(69 Κακκούλης), Μποτεάκ.