ΔΙΑΦΟΡΑΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Σπουδαίες επιδόσεις στο Χειμερινό Κύπελλο

Με τον εξαιρετικό απολογισμό των 12 μεταλλίων, ολοκλήρωσε η κολυμβητική ομάδα του Ολυμπιακού τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση.

Σπουδαίες επιτυχίες στο Χειμερινό Κύπελλο πανηγύρισε το τμήμα κολύμβησης του Ολυμπιακού στο Καρπενήσι. Οι αθλητές και αθλήτριες του Θρύλου κατέκτησαν 12 μετάλλια στη διοργάνωση, στο Δημοτικό κολυμβητήριο «Π. Μπακογιάννης», εκ των οποίων τέσσερα χρυσά, πέντε ασημένια και τρία χάλκινα!

Ο Απόστολος Παπαστάμος κέρδισε τα τρία από τα τέσσερα χρυσά μετάλλια των «ερυθρόλευκων», αφού αναδείχθηκε πρώτος στο Κύπελλο στα 400μ. μικτή, στα 200μ. μικτή και 200μ. πεταλούδα. Μάλιστα, στα 200μ. μικτή του θεσμού, ο Χανιώτης πρωταθλητής των Πειραιωτών «άγγιξε» το ατομικό του ρεκόρ, καθώς μετά από εξαιρετική κούρσα, τερμάτισε στην πρώτη θέση σε 2.00.55 (ρεκόρ: 1.59.98). Όσον αφορά στο άλλο χρυσό μετάλλιο του συλλόγου μας στο Χειμερινό Κύπελλο, το κατέκτησε η Δανάη Καπρίνη, με επίδοση 1.03.14 στα 100μ. πεταλούδα.

«Ασημένιοι» στη διοργάνωση του Καρπενησίου αναδείχθηκαν οι κολυμβητές του Ολυμπιακού, Βασίλης Σοφικίτης, Δημήτρης Νέγρης, Ελένη Κοντογεώργου (2) και Μάρθα Μάτσα. Ο Σοφικίτης και η Καπρίνη, μάλιστα, πρόσθεσαν και τρία χάλκινα μετάλλια στον απολογισμό του Θρύλου, αφού αναδείχθηκαν τρίτοι στα 200μ. πεταλούδα και στα 50μ.-100μ. Μικτή του Χειμερινού Κυπέλλου, αντίστοιχα.

Τα «ερυθρόλευκα» μετάλλια στο Χειμερινό Κύπελλο:

Χρυσά (4): Απόστολος Παπαστάμος (400μ. μικτή-4.20.42, 200μ. μικτή-2.00.55, 200μ. πεταλούδα-2.00.35), Δανάη Καπρίνη (100μ. πεταλούδα-1.03.14)

Ασημένια (5): Βασίλης Σοφικίτης (400μ. μικτή-4.27.84), Δημήτρης Νέγρης (400μ. ελεύθερο-3.53.09), Ελένη Κοντογεώργου (100μ. πρόσθιο-1.10.18, 200μ. πρόσθιο-2.29.20), Μάρθα Μάτσα (50μ. ελεύθερο- 26.08).

Χάλκινα (3): Βασίλης Σοφικίτης (200μ. πρόσθιο-2.15.48), Δανάη Καπρίνη (50μ. πεταλούδα, 100μ. μικτή-1.06.20)