ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣΚώστας ΠαλαιολόγοςΜΠΑΣΚΕΤ

Σούπερ Βεζένκοφ!

Εξαιρετικός ο διεθνής φόργουορντ του Ολυμπιακού με 24 πόντους οδήγησε την Βουλγαρία στο εντυπωσιακό 88-55 επί της Κύπρου για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ του 2025.

Από το σημείο που ολοκλήρωσε την περυσινή σεζόν και συνέβαλε τα μέγιστα ώστε ο Ολυμπιακός να κατακτήσει το ιστορικό νταμπλ, αλλά και να προκριθεί στο Finl-4  της Ευρωλίγκα συνεχίζει απτόητος ο Σάσα Βεζένκοφ και στις υποχρεώσεςι του με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Βουλγαρίας.

Ο 26χρονος άσος του Θρύλου ήταν διαστημικός και στην αναμέτρηση των γειτόνων κόντρα στους Κύπριους οδηγώντας τους στην επιβλητική νίκη με 88-55

στην πρεμιέρα των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ του 2025 και ξεκίνησε με το «δεξί» την προσπάθεια πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Μετά το 20-15 της πρώτης περιόδου ακολούθησε ένα 29-15 επιμέρους σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο έφερε το 49-30 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Ο φόργουορντ των «ερυθρόλευκων» είχε 17 από τους 24 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, όπως και 8 ριμπάουντ.