Σούπερ εμφάνιση από τις «ερυθρόλευκες»

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον επόμενο γύρο του CEV Champions League έκαναν τα κορίτσια του Θρύλου, επικρατώντας 3-1 σετ (21-25, 25-18, 25-21, 25-23) της Αστερίξ.

Στα… χαρτιά ο Ολυμπιακός δεν ήταν το φαβορί για την πρόκριση. Στα χαρτιά. Έχοντας αρκετά προβλήματα με τραυματισμούς. Αλλά οι κοπέλες του Θρύλου, μέσα στο τάραφλεξ, έδειξαν την πειραιώτική τους ψυχή. Υπέταξαν με 3-1 σετ (21-25, 25-18, 25-21, 25-23) τη βελγική Αστερίξ και έκαναν μεγάλο βήμα για να περάσουν στον επόμενο γύρο του CEV Champions League. Με την Βίλμα Σάλας, που κανονικά δεν έπρεπε να αγωνιστεί, να κάνει κατάθεση ψυχής, να τα δίνει όλα, να είναι η κορυφαία και να αναδεικνύεται MVP της αναμέτρησης. Η ρεβάνς θα διεξαχθεί την προσεχή Τρίτη (28/9) στο Βέλγιο.

Κακή αρχή και αντίδραση

Το ματς δεν ξεκίνησε καλά για τις κοπέλες του Ολυμπιακού. Στο πρώτο σετ υπήρχε μεγάλο άγχος και τίποτα δεν λειτουργούσε καλά. Ούτε στο μπλοκ-άμυνα, ούτε στην επίθεση. Με αποτέλεσμα, οι Βελγίδες που μπήκαν πιο δυνατά να «χτίσουν» διαφορά. Από το υπέρ τους 9-5, βρέθηκαν στο 17-8. Οι «ερυθρόλευκες» έβγαλαν αντίδραση, αλλά και από το 20-13 με την Εμμανουηλίδου, πλησίασαν στο 22-18 με την Χίπε. Η ολική ανατροπή δεν ήρθε, το σετ πήγε στην Αστερίξ με 25-21 κι έτσι έγινε το 0-1.

Όλα αυτά που δεν πήγαν καλά στο πρώτο σετ, λειτούργησαν στο δεύτερο. Η επίθεση πήρε μπροστά, Σάλας και Χίπε τελείωσαν τις μπάλες, ενώ και το μπλοκ βελτιώθηκε. Αλλαγή σκηνικού, λοιπόν, με εντυπωσιακή εκκίνηση και ο πίνακας «έγραψε» 11-2. Οι κοπέλες του Θρύλου έλεγχαν το ματς. Βεβαίως από το 15-7 η Αστερίξ μείωσε σε 21-17, αλλά η Μαρία Παραΐμπα το τελείωσε. Ισοπαλία 1-1 με 25-18.

Μεγάλο come back

Το τρίτο σετ ήταν άκρως συναρπαστικό. Οι Βελγίδες πήραν κεφάλι στο σκορ στην αρχή, αλλά ο Ολυμπιακός σιγά-σιγά «ροκάνισε» τη διαφορά και με μπλοκ της Χίπε προσπέρασε (12-11). Στα κρίσιμα σημεία «μίλησαν» η εμπειρία και η προσωπικότητα της Σάλας και της Παραΐμπα, για να πάρουν οι «ερυθρόλευκες» το σετ με 25-21. Έτσι προηγήθηκαν με 2-1 σετ, δείχνοντας για μια ακόμα φορά χαρακτήρα.

Το τέταρτο ήταν επίσης άκρως ανταγωνιστικό και οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Ισοπαλία ως το 14-14, αλλά εκεί το μπλοκ έκανε δουλειά. Ο Θρύλος πήρε το προβάδισμα και παρότι οι κοπέλες της Αστερίξ επέστρεφαν και ισοφάριζαν (16-16, 19-19 και 23-23) στο τέλος η Σάλας και η Χίπε με άσσο έκλεισαν το ματς. Το σετ πήγε στον Ολυμπιακό με 25-23. Έτσι πήρε τη νίκη με 3-1 σετ, ενώ απέκτησε αβαντάζ για την πρόκριση στον επόμενο γύρο.