Σοβαρός-επιβλητικός και 1-0

Ενας απόλυτα επιβλητικός και  σοβαρός Ολυμπιακός, επικράτησε με 87-72 της Εφες Πίλσεν και έκανε το 1-0 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις,με φόντο το φ4 της Κωνσταντινούπολης. Εξαιρετικοί οι Πειραιώτες ,που έβγαλαν απίστευτη ισορροπία σε όλες τις γραμμές και ουσιαστικά διέλυσαν κάθε αμυντικό σύστημα της ομάδας του Περάσοβιτς..Mvp o εκπληκτικός Μιλουτίνοφ,με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι  είχε ιδιαίτερα γρήγορο ρυθμό ,κάτι που ουσιαστικά ευνοούσε σε μεγάλο ρυθμό την ομάδα του Περάσοβιτς, αλλά το πρόβλημα των Τούρκων ήταν ότι δεν έβρισκαν το δρόμο προς το καλάθι εύκολα,τουλάχιστον στο πρώτο τρίλεπτο, ενώ οι Πρωταθλητές  έβρισκαν τρόπο να σκοράρουν μέσα από Λέι απ και κάπως έτσι ήρθαν οι πρώτοι 6 πόντοι της ομάδας του Σφαιρόπουλου.

Με την Εφές να μην βρίσκει στόχο στα σουτ, τον Μιλουτίνοφ να κερδίζει τις μάχες από το Ντάνστον, σκοράροντας αλλά και παίρνοντας ριμπάουντ και με τον Σπανούλη εγκλωβισμένο,αλλά τον Μάντζαρη να βρίσκει τρόπους να βάζει τη μπάλα στο καλάθι, ο Ολυμπιακός  ξέφυγε με 14-7 και τον τελευταίο να σκοράρει δύο σερί τρίποντα.

Το Ροτέισον δούλευε όπως και η τακτική των δύο ομάδων με τους δύο προπονητές να προσπαθούν να δοκιμάζουν τρικ, αλλά οι Πειραιώτες είχαν περισσότερες απαντήσεις.

Το 18-11 της πρώτης περιόδου, έδειχνε ότι το ματς θα έχει πολύ ενδιαφέρον. Με τον Περάσοβιτς να περνάει τον Ερτέλ στην εξίσωση, περιμένοντας να αλλάξει τον ρυθμό. Την ίδια ώρα, το Ροτέισουν του Σφαιρόπουλου έφερε τον Ουότερς για τον Μάντζαρη και ο Αμερικανός δεν τον απογοήτευσε…Σκόραρε 6 πόντους σερί και ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 26-19.

Αξιος συμπαραστάτης του Αμερικανού , ο Παπανικολάου, που και σκόραρε αλλά και βοηθούσε στην άμυνα, με αποτέλεσμα οι Πρωταθλητές να έχουν τον έλεγχο απέναντι σε μία Εφές η οποία είχε μεγάλη ανισορροπία και στην άμυνα αλλά και στην επίθεση.

Στο Ροτέισον, ο Ολυμπιακός είχε μεγαλύτερες λύσεις  και αυτό του έδινε προβάδισμα που έφτασε μέχρι και τους 13 πόντους (38-25) και το ημίχρονο να λήγει στο 42-31.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση ,αλλά και με τον Σπανούλη να μπαίνει στην εξίσωση και τον αρχηγό των Πειραιωτών, που ήταν άποντος στο ημίχρονο να σκοράρει 6 πόντους σερί, να “τρυπάει” ουκ ολίγες φορές την άμυνα των Τούρκων με τη διαφορά να μεγαλώνει στο +15(50-35), ενώ και ο Πρίντεζης ,με δύο  πόντους στο πρώτο ημίχρονο,μπήκε στο κομμάτι του σκοραρίσματος και κάπως έτσι φτάσαμε στο +18, αν και ο  “Πρι”,από την αρχή  έχανε εύκολα λέι απ.

Η Ισορροπία του Ολυμπιακού, σε όλες τις γραμμές ήταν αξιοθαύμαστη, η Εφές τα περίμενε όλα απο τον Ερτέλ και σε δεύτερο πλάνο από τον Γκρέιντζερ και την τρίτη περίοδο να πηγαίνει στο 67-50.

Δύο σερί τρίποντα της Εφές έφεραν το 67-56, σπάζοντας λίγο τον…τσαμπουκά του Ολυμπιακού, αλλά και πάλι οι Πειραιώτες σοβαρεύτηκαν,βρήκαν τον καλό τους εαυτό και με τους Σπανούλη-Μάντζαρη-Μιλουτίνοφ να είναι ηγέτες στο σκοράρισμα και τους Τούρκους να μην μπορούν να αντιδράσουν, φτάσαμε, αρχικά στο +21(85-64).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 13(3), Μπιρτς 3, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 6(7ριμπ.), Σπανούλης 10(1τρ., 7ασ.), Γουότερς 6, Αγραβάνης 4, Μιλουτίνοφ 11(7ριμπ.), Πρίντεζης 11(11ριμπ.), Παπανικολάου 8(1), Μάντζαρης 14(4/8τρ., 6ριμπ.).

ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας 6(1), Χάνικατ 17(10ριμπ.), Μπαλμπάι, Μπράουν 3, Οσμάν 2, Γκρέιντζερ 12(2), Ερτέλ 14(2), Πολ 6(1), Ντάνστον 8, Κερκ 4.