SOS….Oλυμπιακός

Ενας Ολυμπιακός βγαλμένος από τις χειρότερες σελίδες της μπασκετικής του ιστορίας διασύρθηκε από την Γκραν Κανάρια  με 90-67  σε ένα ματς που υποτίθεται ότι θα ήταν τελικός για τους παίκτες του Μπλάτ που εμφανίστηκαν στην κυριολεξία κατώτεροι των περιστάσεων. Τραγικοί στην άμυνα, τραγικοί στην επίθεση οι Πειραιώτες που πρέπει να κάνουν το δύο στα δύο κόντρα σε Ζάλγκιρις και Νταρουσάφακα εντός έδρας για την πρόκριση.

Ο Ολυμπιακός ήταν απλά άθλιος στο πρώτο ημίχρονο.  Οι Ισπανοί ξεκίνησαν με ένα 9-0 πυροβολώντας από τα 6.75, με τους “Ερυθρόλευκους” να προσπαθούν να χτυπήσουν κοντά στο καλάθι  με τους Μιλουτίνοφ ,Λε Ντει και Πρίντεζη  αλλά τα ποσοστά ευστοχίας τους ήταν κάκιστα.  Οι της Γκραν Κανάρια έβρισκαν πάντα τρόπους ,είτε με μπασίματα, είτε με σουτ από μέση απόσταση να κρατούν το προβάδισμα,με τους Πειραιώτες να βρίσκουν λύσεις με το στανιό και να μειώνουν στην πρώτη περίοδο με 19-16.

Οσοι πίστευαν ότι ο Ολυμπιακός θα έκανε το ξέσπασμα πλανήθηκαν πλάνη οικτρά.  Τα λάθη στην επίθεση  με πολλές “σκοτωμένες” επιλογές  συνεχίζονταν , η άμυνα θύμιζε ελβετικό τυρί και κάπως έτσι η διαφορά έφτασε στο -14(38-24) με τρεις βολές του Στρόμπερι..Τελικά  το ημίχρονο έληξε στο 40-30 με τον Ολυμπιακό να έχει 1/10 τρίποντα  και 11/25 δίποντα.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε όπως η πρώτη. Με 9-0 σερί και τρία στα τρία τρίποντα με τους παίκτες του Μπλάτ να  μοιάζουν χαμένοι και τη διαφορά στο μείον 19 (49-30).  Οι Ισπανοί ήταν κυρίαρχοι μέσα στον αγωνιστικό χώρο και έκαναν ότι ήθελαν την Ελληνική ομάδα που έμοιαζε πελαγωμένη με μοναδική όαση  τον Αξελ Τουπάν ,επιθετικά που είχε 12 πόντους. Τι να το κάνεις όμως.

Η Γκραν Κανάρια θύμιζε Ρεάλ Μαδρίτης και να  κάποιος δεν ήξερε τις δύο ομάδες και έβλεπε για πρώτη φορά ματς  θα έλεγε ότι μάλλον η Γκραν Κανάρια παλεύει  για  τα πλέι οφ και ο Ολυμπιακός έχει αποκλειστεί.  Το 69-46 της τρίτης περιόδου τα έλεγε όλα μάλλον ,αλλά τα χειρότερα δεν είχαν έρθει.  Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 27 πόντους(85-58)
με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο -23…

Γκραν Κανάρια: Γουίλι 10 (5/6 δίποντα), Μπαλτσερόφσκι, Όλιβερ, Χάνα 4 (5 ασίστ), Έρικσον 24 (3/4 δίποντα, 6/10 τρίποντα), Βένε 14 (1/1 δίποντο, 3/3 τρίποντα, 3/4 βολές), Μπάλβιν 4, Παουλί 6, Ραμπασέδα 6 (1), Στρόμπερι 13 (2), Ραντίσεβιτς 4, Τιλί 2
Ολυμπιακός: Γουέμπερ 10 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 6 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 9 (3/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1 ασίστ), Τουπάν 12 (2), Μιλουτίνοβ 8 (3/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 4 (1/5 σουτ), Μάντζαρης, Μπόγρης 1, ΛεΝτέι 8 (3/7 σουτ)