ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣΚώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

«Σόκαρε» ο Κάλμαρ την κακή Εθνική στο 93′

Με ήττα 2-1 από την Ουγγαρία, που ήρθε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και συνδυάστηκε με άσχημη απόδοση, η «Γαλανόλευκη» ολκλήρωσε τις αγωνισιτκές της υποχρεώσεςι για το 2022…

Την ήττα με 2-1 στο … τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων από την Ουγγαρία γνώρισε η Εθνική μας ομάδα στην Βουδαπέστη αποχαιρετώντας με αυτόν τον τρόπο τις υποχρεώσεις της για το 2022. Με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να παρουσιάζει για δεύτερο συνεχόμενο φιλικό μέτρα εικόνα μετά το 2-2 κόντρα στην Μάλτα μεσοβδόμαδα.
Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην φιλική επικράτηση σε βάρος της «γαλανόλευκης» στο 93’ με … χρυσή αλλαγή» τον Κάλμαρ, ο οποίος με απίστευτη εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Πασχαλάκη, Στο φάουλ από το οποίο προήλθε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση είχε υποπέσει ο Παπανικολάου…
Ο Γκουστάβο Πογέτ προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές στο βασικό σχήμα σε σχέση με το περασμένο ματς με την Μάλτα, επιλέγοντας εκ νέου ως διάταξη το 4-3-3. Στο τέρμα ο Πασχαλάκης και οι Ρότα, Ρέτσος, Χατζηδιάκος, Γιαννούλης στην άμυνα. Κουρμπέλης και Μπουχαλάκης στον άξονα, με τους Μασούρα, Μπακασέτα, Μάνταλο στη μεσοεπιθετική τριπλέτα. Στην κορυφή της επίθεσης ο Ιωαννίδης.
Οι Ούγγροι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με εξαιρετική συνεργασία των Ζάλαϊ, Στάιλς και τον πρώτο να σκοράρει για το 1-0 στο 15’. Η Εθνική ισοφάρισε στο 81’ με πέναλτι που κέρδισε κι εκτέλεσε εύστοχα ο Τάσος Μπακασέτας, όμως στο τέλος πληγώθηκε από τον Κάλμαρ