ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Σκούπισμα…Σφουγγάρισμα…Ντάμπλ

Εγραψε ιστορία η Γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού που όχι απλά πήρε σκούπα αλλά και  σφουγγαρίστρα, επικρατώντας και στον τρίτο τελικό της Βουλιαγμένης με 9-6  και με συνολικό σκορ 3-0, κατέκτησε το 5ο σερί τρόπαιο ου αποτελεί ρεκορ στην ιστορία του γυναικείου πόλο. Απίστευτα καραγκιοζιλίκια της προπονήτριας των φιλοξενούμενων, Αλεξίας Καμμένου, που έκανε άσεμνη χειρονομία στον κόσμο του Ολυμπιακού.

Οι «Ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν με 2-0 χάρις στα γκολ των Τσουκαλά και Εμολο. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 2-1  με την Κούλχαας ,αλλά οι «Ερυθρόλευκες» πήραν έκ νέου το +2 με γκολ της Ελευθερίας Πλευρίτου(3-1). Η Βουλιαγμένη, που άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι με ίωσε σε 3-2, αλλά ο Ολυμπιακός έκανε το 4-2  με την Τσουκαλά να σκοράρει στον παραπάνω παίκτη και νωρίτερα τη Νιχάους να έχει δοκάρι και την πρώτη περίοδο να λήγει με αυτό το σκορ.

Οι «ερυθρόλευκες» έχασαν ευκαιρία να σκοράρουν, με την τερματοφύλακα της Βουλιαγμένης, Κούβδου, να είναι σε καλή βραδιά , όπως όμως και τη Διαμαντοπούλου από την άλλη. Με την αναμέτρηση να είναι ιδιαίτερα «σκληρή» , η Νίνου μείωσε σε 4-3 , η νευρικότητα κυριαρχούσε στο παιχνίδι και των δύο  με αποτέλεσμα στην Β περίοδο να μπει μόλις ένα γκολ.

Η Βουλιαγμένη ισοφάρισε σε 4-4 ,κάνοντας το παιχνίδι, πραγματικό ντέρμπι.  Η «Ερυθρόλευκη» λειψανδρία σταμάτησε με το γκολ στον παραπάνω παίκτη της Εμολο  για το 5-4.  Η Κούβδου κράταγε το +1  με τη Βουλιαγμένη , και η Β. Διαμαντοπούλου ισοφάρισε εκ νέου.

Το παιχνίδι βάδιζε σε τεντωμένο σκοινι, η Αβραμίδου στον παίκτη παραπάνω έκανε το 6-5 , ,με την Ξενάκη να «απαντάει» στο παίκτη παραπάνω για το 6-6.

Ακολούθησε η ένταση με την  προπονήτρια της Βουλιαγμένης, η οποία ήταν εριστική από την αρχή διαμαρτυρόμενη για τη διαιτησία, με αποτέλεσμα να αποβληθεί και φεύγοντας να σηκώσει το μεσαίο δάχτυλο προς τον κόσμο εξαγριώνοντας τον.

Με το ματς να ξεκινάει λίγα λεπτά μετά, οι παίκτριες του Παυλίδη όντας πιο  προσηλωμένες στον στόχο, έκανα το 7-6 με την Πλευρίτου και κάπως έτσι έληξε η Τρίτη περίοδος.

Στην τελευταία περίοδο,  η Εγκενς με λόμπα έκανε το 8-6 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα με την …ταφόπλακα στα όνειρα της Βουλιαγμένης να βάζει πρώτα η Διαμαντοπούλου που όταν η Βουλιαγμένη ήταν στους σύν δύο παίκτες παραπάνω  πραγματοποιήσε μία εκπληκτική απόκρουση, για να έρθει  η Τσουκαλά και να τελειώσει την μπουγάδα με το 9-6..