ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σκουάντρα… καζούρα!

Ένα τέταρτο ήταν αρκετό για να δεχθεί η Ελλάδα τρία τέρματα και τελικά να ηττηθεί με το “βαρύ” 3-0 από την Ιταλία στην αναμέτρηση για την προκριματική φάση του Euro 2020. Η “σκουάντρα ατζούρα” που είχε σκόρερς τους Μπαρέλα, Ινσίνιε και Μπονούτσι, έφτασε σε μία νίκη με τρόπο άνετο, όπως ακριβώς “μαρτυρά” το τελικό σκορ. Αρκετά και σοβαρά τα λάθη από τον Άγγελο Αναστασιάδη, πάλεψαν μόνοι τους οι Κώστας Φορτούνης και Γιώργος Μασούρας να διασώσουν το “ναυάγιο” της βραδιάς.

Το παιχνίδι:

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός παρέταξε την Εθνική με αρκετά αμυντικογενή προανατολισμό, θέλοντας να εκμεταλλευτεί κάποιο λάθος των Ιταλών που θα έδινε στην Ελλάδα ευκαιρία για αντεπιθέσεις. Έτσι παρέταξε κάτω από τα δοκάρια τον Μπάρκα και αμυντική τριπλέτα τους Σιόβα, Παπασταθόπουλο και Μανωλά, με τους Σταφυλίδη και Σάμαρη να φεύγουν αριστερά και δεξιά αντίστοιχα από τα πλάγια της άμυνας. Στα χαφ πήραν θέση Κουρμπέλης και Ζέκα ενώ ο Φορτούνης αγωνίστηκε σε ρόλο δεκαριού. Στην επίθεση ανέλαβαν να φέρουν εις πέρας το δύσκολο έργο να νικήσουν τους πύργους Μπονούτσι και Κιελίνι οι Μασούρας και Κολοβός.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για την Εθνική στο 17′ όταν μετά από εξαιρετική ενέργεια ο Φορτούνης βρήκε δεξιά τον Μασούρα. Εκείνος σέντραρε και μετά από διώξιμο του Μπονούτσι, η μπάλα έφτασε στον Σιόβα. Εκείνος δίχως να το σκεφτεί έπιασε ένα δυνατό μονοκόμματο σουτ, το οποίο όμως κατέληξε στα χέρια του Σιριγού.

Δίχως να έχει πραγματοποιήσει ως εκείνο το σημείο τίποτα το αξιόλογο, η Ιταλία κατάφερε να προηγηθεί στο 23ο λεπτό χάρη σε τέρμα του Μπαρέλα, ο οποίος πλάσαρε προ κενής εστίας, με τον Μανωλά να μην μπορεί να διώξει την μπάλα πριν αυτή περάσει την τελική γραμμή. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 30ο λεπτό ο Λορέντζο Ινσίνιε με εκπληκτική ενέργεια απέφυγε τον Σάμαρη, μπήκε από αριστερά και την κατάλληλη στιγμή πλάσαρε ιδανικά τον Μπάρκα για να γράψει το 0-2 για την “σκουάντρα ατζούρα”.

Τα πράγματα τελείωσαν πολύ νωρίς για την Εθνική στο 34ο λεπτό, όταν ο Μπονούτσι πήρε ανενόχλητος κεφαλιά στην περιοχή της Ελλάδας για να διευρύνει κι άλλο το προβάδισμα, στέλνοντας την μπάλα για τρίτη φορά στα δίχτυα του Μπάρκα. Σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερρο ημίχρονο η εικόνα της Εθνικής, παρά τις αλλαγές του Άγγελου Αναστασιάδη με Σιώπη και Μαυρία δεν άλλαξε καθόλου.

Στο 67′ ο διαιτητής Τάιλορ δεν καταλόγισε χέρι του Τζιόρτζιο Κελίνι, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Κώστας Φορτούνης, που δοκίμασε την ασίστ η οποία κατέληξε στο χέρι του πολύπειρου Ιταλού αμυντικού, είδε τον Σιριγού να οριζοντιώνεται σε εκπληκτικό σουτ που δοκίμασε και να το απομακρύνει.

Από κει και πέρα δεν συνέβη τίποτα το αξιοσημείωτο, με τις δύο ομάδες απλά να φαίνεται πως περίμεναν το τελικό σφύριγμα του Άγγλου διαιτητή Άντονι Τέιλορ. Κι έτσι συνέβη με τη λήξη της αναμέτρησης να βρίσκει τους Ιταλούς νικητές με το ευρύ 3-0.

Οι συνθέσεις:

ΕΛΛΑΔΑ (Α. Αναστασιάδης): Μπάρκας, Σταφυλίδης, Μανωλάς, Σιόβας, Ζέκα, Φορτούνης, Μασούρας, Κολοβός (46′ Μαυρίας), Παπασταθόπουλος, Κουρμπέλης (46′ Σιώπης), Σάμαρης (76′ Μπακασέτας)

Ιταλία (Ρ. Μαντσίνι): Σιριγού, Κιελίνι, Παλμιέρι (68′ Ντε Σίλιο), Φεράτι (80′ Πελεγκρίνι), Τζορτζίνιο, Μπελότι (84′ Μπερναρντέσκι), Ινσίνιε, Κιέζα, Φλορέντσι, Μπαρέλα, Μπονούτσι