Σκόραρε ο Καρίμ, αλλά αποκλείστηκε το Ιράν

Στο 1-1 απέναντι στην Πορτογαλία «έμεινε» το Ιράν κι αποκλείστηκε με ψηλά το κεφάλι,  με τον διεθνή φορ του Ολυμπιακού να περνάει αλλαγή και να ισοφαρίζει στο 93΄’ με εκτέλεση πέναλτι. Βασικός ο Χατζισαφί, που έγινε αλλαγή στο 56’.

Έγραψε ιστορία ο Καρίμ Ανσαριφάρντ!

Ο διεθνής φορ του Ολυμπιακού πανηγύρισε το «παρθενικό» του γκολ σε  τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου ισοφαρίζοντας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι για το τελικό 1-1 στο 93ο λεπτό της αναμέτρησης κόντρα στην Πορτογαλία

Ο 27χρονος φορ του Θρύλου, πέρασε αλλαγή στο 75ο λεπτό από τον Κεϊρόζ, παίρνονας μάλιστα το περιβραχιόνιο για το διάστημα που αγωνίστηκε.

Με τον διεθνή επιθετικό του Ολυμπιακού να ισοφαρίζει στο 93’ με πέναλτι σε 1-1 , αλλά το γκολ, που πέτυχε δεν είχε αντίκρισμα για τους Ασιάτες πέραν από μία τιμητική ισοπαλία, που τους επέτρεψε να φύγουν με ψηλά το κεφάλι από το Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας έχοντας απολογισμό 4 βαθμούς (σ.σ. μία νίκη επί του Μαρόκου με 1-0, ήττα από την Ισπανία με 1-0 και ισοπαλία 1-1 κόντρα στην Πορτογαλία)

Όσο για τον έτερο «ερυθρόλευκο», τον Εσάν Χατζισαφί, ο αριστεροπόδαρος μπακ βρέθηκε στο αρχικό σχήμα, ωστόσο έγινε αλλαγή στο 56ο λεπτό, παραχωρώντας τη θέση του στον Μοχαμαντί.

Οι Πρωταθλητές Ευρώπης είχαν προηγηθεί στο 45’ με φοβερό φαλτσαριστό σουτ του Κουαρέσμα, ενώ στο 56’ έχασαν πέναλτι με τον Ρονάλντο το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Μπεϊραβάντ

Διαιτήτευσε ο Ενρίκε Κάσαρες (Παραγουάη)

Ιράν (Κεϊρός): Μπεϊρανβάντ, Χατζισαφί (56’ Μοχαμαντί), Εζατολαχί (75’ Ανσαριφάρντ), Πουραλιγκαντζί, Ομίντ, Αμίρι, Ταρέμι, Τζαχανμπάχς (70’ Γκόντος), Χοσεϊνί, Σαρντάρ, Ραμίν.

Πορτογαλία (Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Πέπε, Ράφαελ Γκερέιρο, Φόντε, Ρονάλντο, Αντρέ Σίλβα, Ζοάο Μάριο (84’ Ζοάο Μοουτίνιο), Γουίλιαμ Καρβάλιο, Κουαρέσμα (70’ Μπερνάντο Σίλβα), Σέντρικ, Αντριέν Σίλβα (90+6’ Γκουέντες).