ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Η σκληρή πραγματικότητα της Ευρωλίγκας

Δυστυχώς το καλό ξεκίνημα του Ολυμπιακού, όπου προηγήθηκε 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, δεν ήταν αρκετό. Οι «ερυθρόλευκες» κόλλησαν επιθετικά και αμυντικά στη συνέχεια. Η Πολκόβιτσε έκανε επί μέρους 50-26 σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να φτάσει στη νίκη με 83-70. Η σκληρή πραγματικότητα της Ευρωλίγκας.

Αν εξαιρέσει κανείς την Γκούσταφσον που έκανε σπουδαίο ματς με 30 πόντους (4/6τρ.) καμία άλλη δεν μπόρεσε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων. Η πολωνική ομάδα είχε 17 επιθετικά ριμπάουντ. Επίσης, 23-11 πόντους από δεύτερες επιθέσεις και 11-0 πόντους στον αιφνιδιασμό. Με την Σπανού να «σκοτώνει» τον Ολυμπιακό με 27π. και 11ρ.

Σε ένα ακόμη ματς οι Ελληνίδες παίκτριες της ομάδας δεν βοήθησαν σχεδόν καθόλου (7π. όλες μαζί, τους 4 η Σύρρα), ενώ δεν αγωνίστηκε η Νικολοπούλου που έχει ενοχλήσεις στο πέλμα.

Με Γκούσταφσον και άμυνα

Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε σχεδόν ένα δίλεπτο για να σκοράρει. Αλλά είχε θέμα στην περιφερειακή άμυνα. Οι Πολωνίδες σκόραραν με δύο τρίποντα (5-6). Αλλά η ουσία είναι πώς οι «ερυθρόλευκες» είχαν ξανά την Γκούσταφσον με εξαιρετική ημέρα. Η Αμερικανίδα πέτυχε τους 8 από τους πρώτους 9 πόντους του Θρύλου, με δύο τρίποντα για το 9-8 (4′). Η άμυνα της ομάδας του Ζίμπαρτς έκλεισε (σ.σ.: 4 κλεψίματα), οι παίκτες της Πολκόβιτσε έκαναν λάθη (σ.σ.: 7 στην πρώτη περίοδο). Μετά το 12-11 με το τρίποντο της Μαβούνγκα, ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 10-0 και προηγήθηκε 22-12 στα 33,9” με την Γκούσταφσον να έχει 12π. στο δεκάλεπτο. Το οποίο έληξε 22-14, μετά τις βολές τις Τέρνερ στα 31,9”.

Στην Ευρωλίγκα μετρά και η επίθεση

Ο Ολυμπιακός είχε ένα μεγάλο πρόβλημα. Οι Πολωνίδες έπαιρναν επιθετικά ριμπάουντ κατά κόρον. Είναι χαρακτηριστικό πώς στο 15′ είχαν ήδη 8! Με αποτέλεσμα να χτυπήσουν τις «ερυθρόλευκες» με δεύτερες επιθέσεις. Αλλά χάρη στην επιθετική δεινότητα της Γκούσταφσον, ο Ολυμπιακός κρατούσε το προβάδισμα. Η Αμερικανίδα σέντερ με τρίποντο (4/5) έκανε το 27-18, ενώ με δύο βολές στο 15′ έφτασε τους 19π. για το 29-23. Όμως, ο Θρύλος είχε κολλήσει και επιθετικά. Το τρίποντο της Αγιούσο για το 32-28 (17′) έδωσε μια… ανάσα. Επίσης, με το έμμεσο τρίποντο της Σουκ το σκορ έγινε 35-30 (3:08 για τη ημίχρονο). Ωστόσο ως το τέλος του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός είχε 0/5 σουτ εντός παιδιάς και η Πολκόβιτσε το γύρισε με 5 διαδοχικούς πόντους της Σπανού για το 35-37 του ημιχρόνου. Ειδικά με τα 9 επιθετικά ριμπάουντ που είχε.

Δεν σταμάτησε την Σπανού

Αν και οι κοπέλες του Ολυμπιακού ξεκίνησαν με 2/2 τρίποντα από Στραουτμάνε και Σουκ, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Γκέρτσεν έκανε το ίδιο (2/2τρ.) για το 41-43, για να αναλάβει δράση η Σπανού. Με πέντε πόντους έκανε το 41-48, λάθος επαναφορά της Σταμολάμπρου και 41-50 (24′). Με το Θρύλο να έχει ήδη τρία λάθη ως εκείνο το σημείο στην περίοδο. Ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς σκορ για πάνω από 4 λεπτά. Πριν η Στραουτμάνε, με τρίποντο, μειώσει στους 8 (44-52). Η Γκούσταφσον έβαλε 4 πόντους (48-58, 26′), αλλά το σερί της Σπανού που πέτυχε 12 πόντους στην περίοδο διαμόρφωσε το 48-64. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν τραγικές σε άμυνα (σ.σ.: δέχθηκαν 27π.) και επίθεση (σ.σ.: μόλις 1/8 δίποντα).

Η σκληρή πραγματικότητα

Αν και το δεκάλεπτο ξεκίνησε με το καλάθι της Γκούσταφσον (50-64), η Πολκόβιτσε άμεσα έκανε σερί 5-0, προηγήθηκε με 19 πόντους (69-50) και το ματς ουσιαστικά τελείωσε. Οι προσπάθειες της Αγιούσο και της Στραουτμάνε έπιασαν εν μέρει τόπο. Διότι η Ισπανίδα γκαρντ μείωσε σε 57-71 (33′), η Λετονή σε 60-73 και η Αγιούσο σε 63-73 (36′). Παρόλα αυτά, οι Πολωνίδες με τα φάουλ και τις βολές κράτησαν ένα διψήφιο προβάδισμα (67-81, 38′). Με την Γκούσταφσον να σκοράρει τους τελευταίους πόντους του Ολυμπιακού και το ματς να λήγει 70-83 με τη βολή της Πιεστρίνσκα. Η σκληρή πραγματικότητα της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 35-37, 48-64, 70-83.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.