Συντριβή της Φράιμπουργκ στη Στουτγκάρδη [vid]

Αν και μετρούσε δύο νίκες στην εκκίνηση της φετινής Bundesliga, το σερί «έσπασε». Μιας και η αντίπαλος του Ολυμπιακού, στους ομίλους του Europa League, πέρασε ένα πολύ δύσκολο απόγευμα. Έτσι, το φινάλε της αναμέτρησης στην MHPArena», βρήκε τους παίκτες του Κρίστιαν Στράιχ να φεύγουν με σκυμμένο κεφάλι. Διότι οι Σουηβοί τους έδωσαν ένα πολύ καλό… μάθημα. Καθώς τους νίκησαν 5-0, με τρία γκολ στο πρώτο 20λεπτο! Συντριβή της Φράιμπουργκ στη Στουτγκάρδη.

«Εφιάλτης» για τη Φράιμπουργκ!

Ο προπονητής της αντιπάλου του Θρύλου στο Europa League επέλεξε ενδεκάδα με διάταξη 4-2-3-1. Λοιπόν, κάτω από τα γκολπόστ ο Ατουμπόλου. Επίσης, στην άμυνα οι Σιλντίλ, Γκίντερ, Λίνχαρτ και Κούμπερλ. Ακόμα, στο κεντρικό άξονα οι Έγκεσταϊν και Χέφλερ. Επιπλέον, τριάδα μεσοεπιθετικών με τους Σάλαϊ, Χόλερ και Γκρίφο, ενώ στην κορυφή τον Γκρέγκοριτς.

Αλλά η Φράιμπουργκ έδειξε να είναι… απούσα. Διότι σε κανένα σημείο δεν μπήκε στο ματς. Εξάλλου, στο 20′ το σκορ ήταν ήδη 3-0 για την Στουτγκάρδη. Καθώς εκμεταλλεύτηκε όλα τα τρωτά σημεία της αντιπάλου του Ολυμπιακού! Το αποτέλεσμα ήταν να βρεθεί πίσω με τρία γκολ διαφορά με το… καλημέρα. Επομένως δεν ήταν εύκολο να γυρίσει στο ματς.

Συντριβή από τη Στουτγκάρδη

Πιο συγκεκριμένα, στο 8′ ο Φούριχ με διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ. Επιπρόσθετα, στο 17′ ο Γκιρασί με σουτ από το ύψος της περιοχής «νίκησε» τον Ατουμπόλου. Στη συνέχεια, στο 20′ ο Ίτο έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο φορ της Στουτγκάρδης με σουτ στην κίνηση του 3-0. Όμως, η Φράιμπουργκ δεν έδειχνε να έχει τρόπο αντίδρασης.

Ο Στράιχ έκανε τρεις αλλαγές με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Αν και περίμενε κάτι διαφορετικό, δεν το είδε! Έτσι με το δεύτερο τέρμα του Φούριχ έγινε το 4-0 στο 62′. Για να βρει δίχτυα και ο Μιγιό στο 75′ για το 5-0. Το αποτέλεσμα ήταν η βαριά ήττα της Φράιμπουργκ, με τους Σουηβούς να αναδεικνύουν όλες τα τρωτά σημεία των φιλοξενούμενων. Συντριβή της Φράιμπουργκ στη Στουτγκάρδη.