ΒΟΛΕΪΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Σηκώστε το στην Προύσα!

Η πρώτη μάχη χάθηκε για τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, που γνώρισαν την ήττα από την  Μπούρσα Σπορ, στο Κλειστό του Ρέντη με 3-2 σετ.  Με σκαμπανεβάσματα που πλήρωσαν  στα δύο πρώτα σετ οι “Ερυθρόλευκες” που τα έχασαν, βελτιώθηκαν στα επόμενα δύο  φτάνοντας στο τάι μπρεικ ,αλλά έχασαν τη νίκη στις λεπτομέρειες.

Και όμως, στο πρώτο σετ, τα κορίτσια του Κοβάτσεβιτς μπήκαν δυνατά  και βγάζοντας εξαιρετικό πρόσωπο ορμώμενες από τον κόσμο 8-3 και 10-5.

Κάπου εκεί όμως το σετ άρχισε να παίρνει κακή τροπή.  Λάθη στην υποδοχή κυρίως και το καθαρό μυαλό των κοριτσιών της Μπούρσα τις έφερε όχι απλά κοντά στο σκορ, αλλά και  μετά το 12-10,ύστερα από το ταιμ άουτ του Κοβάτσεβιτς , και μπροστά στο σκορ (12-14).

Η Χίπε προσπάθησε να το παλέψει (14-15) , αλλά οι Τουρκάλες εκμεταλλεύτηκαν τα συνεχή λάθη ,ειδικά στην υποδοχή ,ξεφεύγοντας στο σκορ(15-19,16-22 και το τελικό σετ 17-25)

Στο δεύτερο σετ, το κακό πρόσωπο του Ολυμπιακού συνεχίστηκε  με την υποδοχή, άρα και τη δημιουργία να είναι κακές, με αποτέλεσμα  οι της Μπούρσα να έχουν ασφαλές προβάδισμα ,σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του σετ (6-12.9-15), η Χίπε πήγε να κάνει κάτι,αλλά  από την στιγμή που η ομάδα δεν είχε ισορροπία οι Τουρκάλες ήταν πάντα μπροστά.

Οσμή ..ζωής ήρθε με την άνοδο της απόδοσης της Νίεμερ, που ήταν αυτή που “έσπρωξε” την ομάδα στην ισοφάριση(22-22 με μπλοκ της Γιώτα), αλλά οι λεπτομέρειες ήταν αυτές που έδωσαν το σετ στις Τουρκάλες(23-25).

Στο τρίτο σετ, μπήκε ο πραγματικός Ολυμπιακός. Με τα Κορίτσια του Κοβάτσεβιτς να μπαίνουν δυνατά  και να διαλύουν τις Τουρκάλες με 25-7 ,με την Μπούρσα στο  13-5 να έχει να αντιμετωπίσει και τον σοβαρό τραυματισμό της Aβτσί  η οποία χτύπησε σοβαρά στο γόνατο.

Το τέταρτο σετ ήταν μία παρτίδα σκάκι.  Με τις δύο ομάδες ,μέχρι το 7-7 να είναι μαζί στο σκορ, αλλά οι της Μπούρσα κατάφεραν να ξεφύγουν με +3(7-10).

Το τάιμ άουτ του Κοβάτσεβιτς δεν έφερε αποτέλεσμα, με τις “Ερυθρόλευκες” να εμφανίζουν και πάλι κακό πρόσωπο, (9-14), βγάζοντας ένα ανεξήγητο άγχος.

Με Χίπε  και Πολ ηγέτιδες, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 16-16 και πέρασε μπροστά με 18-17, αρχικά και με +5 22-18 με άσο Λαμπρούση, ξεσηκώνοντας  το Ρέντη.  ετο …7 το καλό του Ολυμπιακού, τη Τζίνα Λαμπρούση, να κάνει το 2-2 με άσο.

Το τάι μπρέικ ήταν  πραγματικά χιτσκοκικό. Μέχρι το 3-3  οι δύο ομάδες  πήγαιναν χέρι-χέρι,οι Τουρκάλες ξέφυγαν με 5-8,στο τεχνικό τάιμ άουτ και 8-11  και εκεί που όλα έδειχναν Μπούρσα,οι “Ερυθρόλευκες” αναστήθηκαν  και πήγαν το ματς στο 12-13 αρχικά και στο 13-14 με πρωταγωνίστριες Χίπε,Γιώτα και Πόλ ,αλλά οι Τουρκάλες στάθηκαν τυχερές στην τελευταία φάση.Η Χίπε πήγε στο σερβίς η Σαριόγλου έβγαλε δύσκολα την υποδοχή στέλνοντας την μπάλα στο φιλέ, η Καραγκάτς έσωσε τον άσο και η Γιλντιρίμ πήρε το μπλοκ άουτ δίνοντας τον πόντο και το ματς στην Μπούρσα.