Showtime!

Ενας απόλυτα επιβλητικός Ολυμπιακός, σκόρπισε στους …τέσσερις ανέμους τη Λουκέρνη στο πρώτο παιχνίδι του 3ου προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ με το 4-0 να φαντάζει λίγο μπροστά στην εντυπωσιακή εμφάνιση  της ομάδας του Μαρτίνς. Εντυπωσιακός ο Λάζαρος  που σκόραρε δύο γκολ και έκανε  μία απόλυτα μεστή εμφάνιση, ενώ εντυπωσιακοί ήταν οι Γκερέρο(δύο γκολ)  Φορτούνης που είχε δύο δοκάρια ,Τσιμίκας .

Ο Μαρτίνς  δεν έκρυβε εκπλήξεις ,αρχικά. στη Λουκέρνη και παρέταξε την ομάδα που είδαμε και το ματς με τη Λεγκανιες.  Με τον Γιαννιώτη κάτω από τα δοκάρια και από δεξιά προς αριστερά τους Ομαρ,Μιράντα,Βούκοβιτς, Τσιμίκα. Στη μεσαία γραμμή οι Καμαρά –Μπουχαλάκης, στα «φτερά» οι  Λάζαρος και Ποντένσε,δεξιά και αριστερά αντίστοιχα και ο  Φορτούνης πίσω από τον Γκερέρο.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν δυνατά, όπως ακριβώς ήθελε ο Μαρτίνς και στο 25ο δευτερόλεπτο του αγώνα, ο Φορτούνης έκλεψε τη μπάλα και την  «έβγαλε» για  τον Ποντένσε που συνέκλινε από αριστερά προς τον άξονα, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Λάζαρος Show time

Το  γκολ δεν άργησε να έρθει και μάλιστα ήταν εντυπωσιακό. Ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ και ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος, με κεφαλιά –ψαράκι άνοιξε το σκορ στο 10. Ένα λεπτό μετά ,ο Ποντένσε βρέθηκε σε θέση βολής ,αλλά το σουτ που έκανε ήταν χαμηλά κάτω  και ο Σάλβι δεν είχε πρόβλημα.

Ο Ολυμπιακός  έδινε χώρο στην Λουκέρνη για να περάσει τη μπάλα μέχρι το κέντρο και από κει ξεκίναγε η πίεση  με Καμαρά –Μπουχαλάκη να κάνουν καλή δουλειά στη μεσαία γραμμή, αλλά και τις αλληλοκαλύψεις να δουλεύουν πολύ καλά.

Kαι δεύτερο ο Λάζος

Οσο πέρναγε η ώρα, ο Ολυμπιακός ανέβαζε στροφές. Και αφού στο 23, ο Σάλβι έδιωξε το σουτ του Ποντένσε και στην εξέλιξη της φάσης ο Λάζαρος  δεν μπόρεσε να σκοράρει, ακολούθησε ένα τσουνάμι από «Ερυθρόλευκα» γκολ. Πρώτα με  τον Λάζαρο που κέρδισε τις κόντρες  με τη μπάλα να στρώνεται στο Λάζαρο που με το αριστερό έκανε το 2-0,στο 33 ,ενώ τρία λεπτά, Ποντένσε και Καμαρά συνεργάστηκαν άψογα, η μπάλα έφτασε στον Φορτούνη σε ρόλο δεξιού εξτρέμ ,έβγαλε ασιστ πάρτο –βάλτο για τον Γκερέρο και το 3-0.

Το κερασάκι στην τούρτα θα μπορούσε να βάλει ο Τσιμίκας  στο 42, με ωραία κίνηση από αριστερά ,αλλά το σουτ του πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σάλβι.

Σημάδευε τα δοκάρια ο Φορτούνης

Το ξεκίνημα του β ημιχρόνου βρήκε τους  Ελβετούς πιο «ζωντανούς», αλλά ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε δοκάρι με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη από το ύψος της μεγάλης περιοχής και αριστερά ,με τη μπάλα να παίρνει φάλτσα και να χτυπάει» στο δοκάρι του Σάλβι.Ιδια κατάληξη είχε η υπέροχη ατομική ενέργεια του «Φορτού»στο 70, ενώ έξι λεπτά μετά, ο Ποντένσε «χόρεψε» τον Γκρέτερ, και εβγαλε πάσα στο οβερλαπ για τον  Τσιμίκα που έκανε το σουτ αλλά ο Σάλβι έδιωξε,κάτι που έκανε και στο 79 σε επέλαση του Γκερέρο.

O Iσπανός πάντως έβγαλε το άχτι του με το δεύτερο του προσωπικό γκολ και τέταρτο για την ομάδα του Μαρτίνς,Με τον Τσιμίκα να εκτελεί φάουλ ,ο Βούκοβιτς έπιασε την πρώτη κεφαλιά , ο Μιράντα κέρδισε  κόντρες και ο Γκερέρο, στον οποίο έφτασε η μπάλα έκανε το 4-0 .

Ολυμπιακός Γιαννιώτης -Τσιμίκας, Βούκοβιτς, Μιράντα, Ομάρ- Καμαρά(90 Τοροσίδης, Μπουχαλάκης- Χριστοδουλόπουλος(78 Βρουσάι), Φορτούνης(86 Φετφατζίδης), Ποντένσε – Γκερέρο

Λουκέρνη : Σάλβι, Άλβες, Ελέκε(74 Ντεμχασάι), Σουρπφ, Γκρέθερ, Σνέουλι(58 Σουλτς), Σμιντ, Σβέγκλερ(58 Βάργκας), Σίντλερ, Βόκα και Γκβίλια.