Shaq attack και τέζα η Μονακό!

Τεράστια νίκη για τον Ολυμπιακό κόντρα στη γαλλική ομάδα, σε ένα ματς που θύμισε «μάχη» των πλέι οφ. Αλλά ο σκληρός Θρύλος έδειξε χαρακτήρα. Με μεγάλο τρίποντο του ΜακΚίσικ στα 22,8” έβαλε τις βάσεις της επικράτησης. Ακολούθως ο Πίτερς διαμόρφωσε το τελικό 75-73. Shaq attack και τέζα η Μονακό.

• Ο MVP: Τόμας Γουόκαπ. Έκανε τεράστια εμφάνιση με 9π., 9α., 7ρ., ενώ περιόρισε τον Τζέιμς στους 10 πόντους.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η ευστοχία του Ολυμπιακού που είχε 50% στα δίποντα και 39% στα τρίποντα, ενώ οι Γάλλοι 48% και 30%.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος. Κακή βραδιά για τον Αμερικανό με 0/5 σουτ και μόλις 2 ασίστ!
  • THE POINT: Η άμυνα του Ολυμπιακού κράτησε την Μονακό στους 73 πόντους, αρκετά χαμηλά για τα δεδομένα των Γάλλων.

Ζήτημα «πολυφωνίας»

Η εκκίνηση του ματς είχε τον Ολυμπιακό να αστοχεί από μακριά. Αλλά με τον εξαιρετικό Φαλ και πάλι (6π.) προηγήθηκε 6-4 (4′). Ωστόσο η Μονακό με τους Ντιαλό (5π.) και Ζαιτέ (6π.) βρέθηκε μπροστά με 15-10 (7′). Επιπλέον στην… εξίσωση μπήκε και ο Μπράουν για το 13-21 (9′). Ωστόσο στο φινάλε Γουόκαπ και Κάνααν μείωσαν στους 4 (17-21). Για την ακρίβεια ένα δεκάλεπτο όπου καμία εκ των δύο ομάδων δεν πήρε επιθετικό ριμπάουντ!

Με υπογραφή Σακίλ!

Η είσοδος του ΜακΚίσικ στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εντυπωσιακή! Άρχισε με τρίποντο, μετά δίποντο, ασίστ και δίποντο ξανά. Για το 28-26 (15′) και το προσπέρασμα του Ολυμπιακού, με εκείνον να μετρά 7 πόντους. Όμως η Μονακό με τον Γουόκερ (6π. με 2/2τρ.) βρέθηκε στο +5 (28-33, 17′). Η καλή άμυνα του Θρύλου συνδυάστηκε με επί μέρους 6-2 για το 34-35 με τον Πίτερς (19′), πριν ο Τζέιμς διαμορφώσει με μια βολή το 34-36. Το αποτέλεσμα που είχε σχέση με τα 2/10 τρίποντα του Θρύλου.

Μεγάλη «μάχη» στο ΣΕΦ

Ό,τι έλειψε από τον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο, το βρήκε στο τρίτο δεκάλεπτο! Διότι ως το 24′ ο Θρύλος πέτυχε όσα τρίποντα (2) είχε ως τα μισά του ματς. Κατά συνέπεια μετά τον Γουόκαπ ευστόχησε και ο Πίτερς για το 42-42. Ωστόσο ξανά η Μονακό πήρε μια διαφορά 5 πόντων (42-47, 26′). Αλλά ο Παπανικολάου με 4 σερί πόντους κράτησε τον Ολυμπιακό στο ματς (46-49, 27′). Στη συνέχεια ο Μοτιεγιούνας πήγε να κάνει τη ζημιά (48-54, 28′) με τρίποντο! Ωστόσο ο Κάνααν στο φινάλε με 7 διαδοχικούς πόντους, με ένα τεράστιο τρίποντο, διαμόρφωσε το 56-58.

Shaq attack!

Ο Ζαιτέ (12π.) συνέχισε να αποτελεί πρόβλημα για τον Ολυμπιακό (56-62, 33′). Αλλά δυο σερί  τρίποντα από ΜακΚίσικ και Πίτερς έφεραν το ματς στην ισοπαλία (62-62, 34′). Το ντέρμπι καλά κρατούσε (64-64, 35′) όμως ο Κάνααν με τρίποντο έβαλε το Θρύλο μπροστά με 67-66 (37′). Ακολούθως δυο χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έδωσαν το τρίποντο στον Οκόμπο (67-69), αλλά ο Φαλ ισοφάρισε 69-69 (38′). Μετά ο Ολυμπιακός έβγαλε άμυνα και ο ΜακΚίσικ με τρίποντο πέτυχε το 72-69 στα 22,8”. Ο Οκόμπο με 1/2 βολές μείωσε σε 72-70 (15,7”).  Κατόπιν 2/2 βολές του Κάνααν (12,9”), τρίποντο του Τζέιμς (5,9”), 1/2 βολές του Πίτερς (3,5”) και τέλος… Shaq attack και τέζα η Μονακό.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 34-36, 56-58, 75-73.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.