ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σε τροχιά Champions League η Γουλβς

Μια ακόμα νίκη για την αντίπαλο του Ολυμπιακού, 1-0 την Μπόρνμουθ, με γκολ του Χιμένες.

Νέα νίκη για την αντίπαλο του Ολυμπιακού στους «16» του Europa League. Η Γουλβς επικράτησε 1-0 στο «Μολινό» της Μπόρνμουθ και παραμένει σε τροχιά Champions League. Ισοβαθμεί μαζί με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στους 49 βαθμούς, στο -2 από την τέταρτη Τσέλσι.

Κάτι που σημαίνει πώς ο Νούνο Εσπίριτο και οι παίκτες του συνεχίζουν να «κυνηγούν» το… όνειρο τη συμμετοχής στην κορυφαία, ευρωπαϊκή, διασυλλογική διοργάνωση. Διότι αποτελεί μεγάλη πρόκληση για την Γουλβς να καταφέρει να βρεθεί στα… αστέρια του Champions League.

Η αγγλική ομάδα ξεκίνησε το ματς με μια αλλαγή στο σχηματισμό. Τριάδα όπως πάντα στην άμυνα, αλλά όχι με 3-5-2. Αυτή τη φορά ο Πορτογάλος τεχνικός της Γουλβς επέλεξε σύστημα 3-4-3. Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς σκορ.

Όμως στο δεύτερο μέρος η Γουλβς ανέβασε στροφές. Και είχε τους γνωστούς πρωταγωνιστές σε ένα ακόμα ματς. Ο Τραορέ ήταν ο δημιουργός, ο Χιμένες αποδέκτης. Στη σέντρα του πρώτου, ο δεύτερος ήταν στην κατάλληλη θέση και με κεφαλιά σκόραρε για το 1-0.

Δεν άλλαξε κάτι ως το φινάλε. Με τον Ποντένσε να μπαίνει στο φινάλε του ματς στη θέση του σκόρερ Χιμένες και να αγωνίζεται για λίγα λεπτά, στο πρώτο εντός έδρας ματς της Γουλβς μετά την επανέναρξη του αγγλικού πρωταθλήματος.