Σε ρηχά… νερά – Ψάχνει ανατροπή

Αν και ο Ολυμπιακός έκανε δυναμική είσοδο στο ματς, όντας εξαιρετικά διαβασμένος στο πρώτο σετ, στη συνέχεια τα έκανε όλα λάθος. Τα ποσοστά του σε υποδοχή και επίθεση έπεσαν, δεν πήρε πόντους από το σερβίς και ο Παναθηναϊκός που τα εκμεταλλεύτηκε όλα αυτά, πήρε τη νίκη με 3-1 σετ στο Ρέντη. Οι «ερυθρόλευκοι» είναι πλέον με την πλάτη στον… τοίχο. Θέλουν καθαρή νίκη στη ρεβάνς για να οδηγήσουν τους ημιτελικούς του CEV Challenge Cup στο «χρυσό» σετ και να έχουν μια δεύτερη ευκαιρία για την πρόκριση στον τελικό. Σε ρηχά… νερά – Ψάχνει ανατροπή.

• O MVP: Γιούρι Κόβαρ. Ο Ιταλός ακραίος έπαιξε ως διαγώνιος και έκανε μεγάλη ζημιά στον Ολυμπιακό με 26 πόντους, 5 άσσους και 2 μπλοκ.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Το μεγάλο «όπλο» του Ολυμπιακού, το σερβίς, στα τρία πρώτα σετ απουσίασε. Με τον ΠΑΟ να έχει 7-2 άσσους!
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Σαλβαδόρ Ιντάλγκο. Ο Κουβανός ακραίος ήταν εκτός… κλίματος, όχι μόνο επιθετικά αλλά και στην υποδοχή με 25% (20% άριστες).
  • ΣΤΟ… ΦΙΛΕ: Ο ΠΑΟ υπερίσχυσε σε άσσους, πόντους από μπλοκ και επίθεση, ενώ ανέβασε τα ποσοστά του όσο προχωρούσαν τα σετ.

Τον… κάρφωσε!

Η εκκίνηση του πρώτου σετ είχε και τον πρώτο άσσο. Νωρίς-νωρίς στο ντέρμπι ο Ιντάλγκο από το σερβίς πέτυχε το 2-1. Ωστόσο, οι δύο ομάδες ήταν, γενικά, αποτελεσματικές στην επίθεση. Από τη μια πλευρά ο Στερν, από την άλλη ο Κόβαρ (σ.σ.: έπαιξε διαγώνιος λόγω του τραυματισμού του Ερνάντες) τέλειωσαν τη φάσεις. Όπως και οι Κουμεντάκης και Σάντερ. Όμως, με το μπλοκ (7-6) και τον πρώτο χρόνο (9-8) του Παγένκ, ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα. Ωστόσο,  η χαλασμένη υποδοχή του Κουμεντάκη έδωσε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να προηγηθεί. Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν από το σερβίς και ισοφάρισαν (14-14). Ο Ιντάλγκο πήγε στο σερβίς και χάλασε την υποδοχή των «πράσινων». Έκανε μονό μπλοκ αρχικά και δύο πόντοι του Κουμεντάκη έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά (18-17). Με σερί 4-0 το 20-19 έγινε 24-19 χάρη στα δύο μπλοκ του Γκουσταβάο και τις επιθέσεις του Στερν. Ο Σλοβένος τέλειωσε και το πρώτο σετ (25-21) για το 1-0. Με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν 74% στην επίθεση!

Το… έχασε από την υποδοχή

Η νευρικότητα στις αρχές του δεύτερου σετ ήταν φανερή και στις δύο ομάδες.  Αν και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 3-1, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε άμεσα με δύο διαδοχικούς πόντους του Στερν. Τα χαμένα σερβίς και των δύο ομάδων χαρακτήρισαν τη συνέχεια του σετ, ως το 10-9. Εκεί, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν μια διαφορά τριών πόντων (14-11) με Κουμεντάκη και Στερν. Ωστόσο, οι «πράσινοι» αντέδρασαν με τον Σάντερ και τον Πετράε. Με άσσο του Αμερικανού ακραίου ισοφάρισαν (16-16), ενώ το μπλοκ του Φράγκου τους έφερε μπροστά (16-17). Αν και ο Στερν έφερε ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό, ο Κόβαρ γύρισε το ματς. Με τρεις άσσους, σημαδεύοντας τον Ιντάλγκο, το σκορ έγινε 19-24, για να τελειώσει το σετ 21-25. Με τους «πράσινους» να έχουν

Λάθη στα καίρια σημεία

Μεγάλη «μάχη» στο τρίτο σετ. Αν και ο Ολυμπιακός πίεσε πολύ στην αρχή την υποδοχή του ΠΑΟ και οδήγησε σε λάθη στην επίθεση τον Κόβαρ (6-3), οι «πράσινοι» αντέδρασαν και επέστρεψαν στο ματς με τον Φράγκο (6-6). Ξανά +2 για τους «ερυθρόλευκους» με το μπλοκ του Στερν (8-6), νέα ισοπαλία (9-9). Τα σερβίς του Πετρέα χάλασαν την υποδοχή του Ολυμπιακού (10-11), αλλά η χαμένη επίθεση του Φράγκου έδωσε προσωρινό προβάδισμα στην ομάδα του Τζουλιάνι (14-13). Όλα κρέμονταν σε μια… κλωστή. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με δύο πόντους (15-17 και 16-18), αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν 18-18 και πέρασαν μπροστά 20-19 με τον Στερν. Ο Στερν ισοφάρισε 23-23, αλλά οι «πράσινοι» πήραν το σετ με τον Σάντερ (23-25).

Σε ρηχά… νερά

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε καλά για τον Ολυμπιακό. Άσσος του Ιντάλγκο, επίθεση του Στερν και κόκκινη κάρτα στον Ρανγκέλ για το 5-2. Μια διαφορά 3 πόντων που έδειχνε πώς θα μπορούσαν οι «ερυθρόλευκοι» να πάρουν το σετ και να οδηγήσουν τον πρώτο ημιτελικό του CEV Challenge Cup στο τάι μπρέικ. Επιπλέον, σε ένα διάστημα που ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε προβλήματα, η διαφορά του Ολυμπιακού έφτασε στο +4 με τον πρώτο χρόνο του Παγένκ (11-7). Όμως όχι μόνο εξανεμίστηκε γρήγορα, αλλά χάθηκε άμεσα. Σερί 7-0 των «πράσινων» με τους άσσους του Πετρέα που πήγε στο σερβίς και γύρισε το σετ (11-14). Η ομάδα του Τζουλιάνι ισοφάρισε 15-15 με το άσσος του Παγένγκ, αλλά αυτή του Ανδρεόπουλου βρήκε λύσεις με τον εξαιρετικό Κόβαρ (16-19). Νέα ισοφάριση των γηπεδούχων με το λάθος (σ.σ.: φιλέ) του Σάντερ. Το ματς πήγε πόντο-πόντο ως το 24-24. Εκεί, όμως, ο Κόβαρ τελείωσε δυο σερί επιθέσεις, το σετ (24-26) και το ματς (1-3). Σε ρηχά… νερά – Ψάχνει ανατροπή.

Τα σετ 1-3 σε 1.50: 25-21, 21-25, 23-25, 24-26

• 1ο σετ: 8-7, 15-16, 21-19, 25-21
  • 2ο σετ: 8-7, 16-14, 19-21, 21-25
  • 3ο σετ: 8-6, 15-16, 19-21, 23-25
  • 4ο σετ: 8-5, 15-16, 20-21, 24-26

** Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟ από 8 άσσους, 53 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 9 (5/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στερν 25 (23/38 επ., 2 μπλοκ), Γκουσταβάο 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (10/20 επ., 1 άσσος, 55% υπ. – 47% άριστες), Τράβιτσα 2 (2/4 επ.), Ιντάλγκο 10 (7/18 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 25% υπ. – 20% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 67% υπ. – 40% άριστες), Δαλακούρας, Λινάρδος.

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 26 (19/36 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 41% άριστες), Σάντερ 16 (15/26 επ., 1 άσσος, 56% υπ. – 56% άριστες), Πετρέας 9 (4/9 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 11 (10/27 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. – 32% άριστες) / Ζήσης (λ, 37% υπ. – 16% άριστες), Μπάσης