Σαρωτικός Θρύλος!

Εξαιρετικός ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα με 3-0 του Φο΄νικα Σύρου πραγματοποιώντας επίδειξη δύναμης μέσα σε 72 λεπτά!

Εκπληκτική εμφάνιση στο φιλικό με τον Φοίνικα Σύρου στο Ρέντη πραγματοποίησε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού. Ο Θρύλος νίκησε με 3-0 σετ (25-15, 25-20, 25-14) την ομάδα της Σύρου, σε ένα ακόμα «τεστ» στο «Μ. Μερκούρη», στο πλαίσιο της προετοιμασίας του για την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων του το άλλο Σάββατο (22/10). Οι «ερυθρόλευκοι» έπιασαν υψηλή απόδοση από το ξεκίνημα, κυριάρχησαν επί των φιλοξενούμενων και με 51% στην επίθεση (39/77) και οκτώ μπλοκ, πανηγύρισαν μία «καθαρή» φιλική νίκη στο Ρέντη! Πρώτος σκόρερ ήταν ο Στερν, με 13 πόντους και ακολούθησαν οι Κουμεντάκης και Ιντάλγκο, με 12 και 10, αντίστοιχα.

Μετά το 3-0, ακολούθησε ένα ακόμα σετ (18-25), προπονητικού χαρακτήρα, στο οποίο ο Αλμπέρτο Τζουλιάνι έδωσε χρόνο συμμετοχής στους αθλητές που δεν είχαν αγωνιστεί μέχρι εκείνο το σημείο.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, ο οποίος με δύο καρφιά του Στερν, προηγήθηκε με 6-2 και 7-4. Ο Στερν «χτύπησε» ξανά, για το 10-6, με τον Κουμεντάκη να μπλοκάρει εξαιρετικά, για το +7 (13-6) του Θρύλου! Με πρώτο χρόνο του Κουμεντάκη, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 15-9, ο Λινάρδος σήκωσε «τείχος», για το 18-13, με τον Στερν να σκοράρει, για το +8 (22-14). Με νέα επίθεση του Κουμεντάκη, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έφτασε σε σετ μπολ (24-14) και ο Ιντάλγκο, σε μία εντυπωσιακή επίθεση, μετά από φοβερή πάσα του Τράβιτσα, τελείωσε το σετ με 25-15!

Με μπλοκ του Ιντάλγκο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, ενώ ο Στερν έκανε το 4-0, με τον Φοίνικα να κάνει λάθος πάσα, για το 5-0. Με νέο μπλοκ, αυτή τη φορά από τον Παγένκ, ο Θρύλος πήρε προβάδισμα έξι πόντων (6-0), Ιντάλγκο κάρφωσε ξανά, για το 7-0, ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 7-1, με μπλοκ άουτ του Φρομ. Με πρώτο χρόνο του Παγένκ, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 9-2, ο Φοίνικας μείωσε σε 9-4, με τον Λινάρδο να δίνει «αέρα» οκτώ πόντων (12-4), με ωραία επίθεση. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη πλησίασε στο σκορ (14-10), o Ολυμπιακός πάτησε ξανά το «γκάζι» και έφτασε στο 20-14, με τον Κουμεντάκη, με τον Ιντάλγκο να «γράφει» το 22-16. Ο Θρύλος δεν δυσκολεύτηκε στη συνέχεια και κατέκτησε και το δεύτερο σετ, με 25-20, κάνοντας το 2-0 επί του Φοίνικα!

Στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 4-3, με τον Ιντάλγκο να ισοφαρίζει σε 4-4, με πλασέ και τον Στερν σε 5-5, με πρώτο χρόνο! Ο Λινάρδος ισοφάρισε εκ νέου (7-7) για τον Ολυμπιακό, ο Κουμεντάκης έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα (8-7) στο σετ, ενώ έκανε και το 9-7. Στη συνέχεια, ο Τράβιτσα πάσαρε εξαιρετικά στον Στερν, ο Σλοβένος διαγώνιος κάρφωσε για το +3 (10-7) του Θρύλου, ο οποίος έφτασε στο 12-7, κυριαρχώντας απόλυτα από τη μέση του σετ και έπειτα! Με τριπλό μπλοκ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 14-9, ο Λινάρδος κάρφωσε ξανά, για το +6 (15-9), με την ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι να ξεφεύγει με +7 (16-9, 17-10). Ο Παγένκ, με πρώτο χρόνο, κράτησε το +7 (19-12), όπως και ο Στερν (20-13), ο Κουμεντάκης ανέβασε τη διαφορά στο +9 (23-14), με τον Λινάρδο να μπλοκάρει, για το +10 (24-14). Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Κουμεντάκης, κάνοντας το 25-14.

Τα σετ 3-0 (σε 72’): 25-15 (21’), 25-20 (27’), 25-14 (24’), 18-25 (προπονητικό)

1ο σετ: 8-4, 16-10, 21-14, 25-15

2ο σετ: 8-1, 16-11, 21-15, 25-20

3ο σετ: 8-7, 16-9, 21-14, 25-14

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 1 άσσο, 39 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλου, ενώ του Φοίνικα Σύρου από 1 άσσο, 25 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 8 (6/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στερν 13 (11/22 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (10/19 επ., 2 μπλοκ, 71% υπ. – 43% άριστες), Τράβιτσα, Λινάρδος 5 (4/4 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 10 (8/21 επ., 2 μπλοκ, 80% υπ. – 60% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 71% υπ. – 42% άριστες)

Φοίνικας Σύρου (Δημήτρης Καζάζης): Μιχάλοβιτς 7 (7/23 επ.), Παπαλεξίου 2 (2/8 επ.), Ιερεσουέλο, Κλίνκενμπεργκ 1 (1/12 επ., 53% υπ. – 33% άριστες), Τζούριτς 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Φρομ 6 (6/18 επ., 48% υπ. – 28% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ., 60% υπ. – 30% άριστες), Χαραλαμπίδης 1 (1/2 επ.), Ρουμελιωτάκης 3 (2/6 επ., 1 άσσος), Παπαδόπουλος 2 (2/5 επ.)