ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Σαρωτικός ο Θρύλος 38-12 την Δράμα

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα κόντρα στη Δράμα, επικρατώντας με 38-12 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και έτσι συνέχισαν την αήττητη πορεία τους στο πρωτάθλημα.

Ο Θρύλος ήταν σαρωτικός από το ξεκίνημα του ματς και παρά το γεγονός ότι ο Γιώργος Ζαραβίνας άνοιξε αρκετά το ροτέισον, αυτό δεν έδειξε ικανό να επηρεάσει τους «ερυθρόλευκους».

«Καθάρισε» απ’ το ημίχρονο!

Από κει και πέρα οι Πειραιώτες μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και κυριάρχησαν απόλυτα αφού δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους.  Στο 8:12, ο Τζηράς διαμόρφωσε το 5-1. Από το 6-3 που ακολούθησε στη συνέχεια με το οποίο μείωσε η Δράμα με πέναλτι ο Ολυμπιακός κράτησε ανέπαφη την εστία του για τα επόμενα 13 αγωνιστικά λεπτά, τρέχοντας στο διάστημα αυτό ένα εντυπωσιακό 10-0 σερί που τον έφερε μπροστά στο σκορ με 16-3 στο 24:44. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν αποκτήσει διαφορά 13 τερμάτων και σκορ στο 18-5.

Διαχειρίστηκε το ρυθμό πανηγύρισε τη νίκη!

Με δεδομένη την επιβολή της «ερυθρόλευκης» κυριαρχίας από το πρώτο μέρος, η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να ολοκληρώσει την αποστολή της.  Στο 37:00 το σκορ είχε διαμορφωθεί στο 23-7, στο σημείο που οι «ερυθρόλευκοι» κατέβασαν στροφές αλλά συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα το ματς και να διατηρούν  το υπέρ τους προβάδισμα. Στο 42:24 η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +20 για το 29-9 και δεν σταμάτησε εκεί αφού στο 51:40 έφτασε το +24 για το 34-10 και στο 58’ στο +27 για το 38-11! Στα επόμενα δυο λεπτά διαμορφώθηκε το τελικό 38-12 με τον Θρύλο να φτάνει με άνεση στην τελική επικράτηση με 26 γκολ διαφορά!

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-2, 8-3, 13-3, 16-4, 18-5 (ημχ.), 22-6, 26-8, 29-9, 33-10, 35-11, 38-12

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσανίνος 2, Κρητικός 3, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος, Μούγιτς 2, Ρέινα 3, Τερλέτσκι, Κανδύλας 2, Μπούμπαλο 7, Κόντης 2, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 3, Χάλαρης 4.

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Μπέτζιος, Καφαντάρης 3, Γουργούμης, Χαϊτίδης 1, Αλμπάνης, Κουρουτζίδης, Τουνγκελίδης 3, Τσιτσίγκος 2, Ντράσκιτς 2, Ιακωβίδης 1, Κουρτίδης, Θωμίδης, Δεμερτζίδης, Στερατηγέλης, Παπάζογλου.

Δίλεπτα: 1-1, Πέναλτι: 0/0-1/1