ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Σαρωτικές οι Νεάνιδες!

Την απόλυτη πορεία της συνέχισε απτόητη η ομάδα Νεάνιδων βόλεϊ του Ολυμπιακού επικρατώντας 3-0 σετ του συντοπίτη Εθνικού.

Με το απόλυτο νικών συνέχισαν οι Νεάνιδες του Ολυμπιακού τη φετινή τους πορεία, μετά από τη νίκη με 3-0 σετ επί του Εθνικού, το μεσημέρι της Κυριακής (20/11) στο «Μελίνα Μερκούρη». Η ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη μετρά πλέον έξι σερί νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα Νεανίδων (Κ20) της ΕΣΠΕΔΑ και παραμένει σταθερά στην κορυφή του Γ ομίλου. Την επόμενη Κυριακή (27/11) οι «ερυθρόλευκες» θα φιλοξενηθούν από τον ΓΑΣ Ιάσωνα στο 1ο Κλειστό Γυμναστήριο Νίκαιας, για την 3η αγωνιστική του δεύτερου γύρου του πρωταθλήματος.

Στην αναμέτρηση με τον Εθνικό, ο Ολυμπιακός πήρε «κεφάλι» στο σκορ από το ξεκίνημα του πρώτου σετ χάρη σε τρεις συνεχόμενους άσσους της Μαραβέλια (8-4). Οι «ερυθρόλευκες» γρήγορα έφτασαν τη διαφορά σε διψήφια τιμή (17-7) ενώ ο άσσος της Δημητρίου και ο πρώτος χρόνος της Στύλιου έφεραν εύκολα το πρώτο σετ στον Ολυμπιακό για το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, τα κορίτσια του Σπύρου Σαραντίτη ξεκίνησαν και πάλι με τριπλέτα άσσων, αυτή τη φορά από την Σουφλέρη, παίρνοντας προβάδισμα με 5-0. Η ομάδα του Εθνικού μείωσε (5-3), αλλά στη συνέχεια δεν είχε λύσεις στα εξαιρετικά χτυπήματα της Ελευθεριάδου, που διαμόρφωσε το 16-6. Το μπλοκ της Σουφλέρη και ο άσσος της Δημητρίου έφεραν το 19-9, ενώ το σετ «κλείδωσε» και τυπικά με τον ωραίο πρώτο χρόνο της Κτενά και τον άσσο της Ελευθεριάδου, για το 25-13.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ του αγώνα, ο Εθνικός προηγήθηκε με 4-6, όμως ο Ολυμπιακός «έτρεξε» σερί 7-0, και χάρη σε δύο άσσους της Μιχαλοπούλου ανέτρεψε το σκορ σε 11-6. Το κερδισμένο μπλοκ αουτ της Κτενά και ο άσσος της Ελευθεριάδου έφεραν τον Ολυμπιακό ακόμα πιο κοντά στη νίκη (19-11), με τις φιλοξενούμενες να μειώνουν προσωρινά σε 21-17 και να δίνουν εκ νέου ενδιαφέρον στο σετ. Οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν τελικά στην κατάκτηση και του τρίτου σετ λίγο αργότερα, με την Ελευθεριάδου να διαμορφώνει το τελικό 25-18 και παράλληλα το 3-0 στα σετ.

Τα σετ: 3-0 σε 75’. 25-8, 25-13, 25-18

1ο σετ: 8-4, 16-7, 21-7, 25-8

2ο σετ: 8-4, 16-6, 21-11, 25-13

3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-14, 25-18

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης) Μιχαλοπούλου, Δημητρίου, Στύλιου, Λιάλιου, Δαγρέ, Σουφλέρη, Ελευθεριάδου, Παπαθανασίου, Μαραβέλια, Καρρά, Κτενά, Ζαφειρίου Β., Ζαφειρίου Π., Στεργίου